Kto wie, że na Warmii i Mazurach istnieje zoo ręka do góry. Pewnie nie zobaczymy tych rąk zbyt wiele. A fakt jest faktem - w Braniewie, uroczym miasteczku położonym na Równinie Warmińskiej, znajduje się zoo. I to najmniejsze w Polsce. W czasach świetności znajdowało się w nim prawie 200 gatunków ssaków i ptaków. Ale wcześniej zoo było ogrodem botanicznym. Trzymamy kciuki, aby znowu nim zostało. Jest tam wprawdzie co zwiedzać, to małe ale klimatyczne i urocze miejsce, jednak nie zapewnia zwierzętom odpowiednich warunków. Na szczęście niedźwiedzie, które męczyły się w swoich wybiegach, sukcesywnie przenoszone są w niemal naturalne warunki.

Ale mimo tych minusów zoo warto jest zwiedzić! Dla dzieci będzie to prawdziwa frajda. W letni słoneczny dzień przyjemnością będzie spacer pod baldachimem zielonych drzew rosnących wzdłuż ścieżki dendrologicznej. Drzewa są oznakowane i opisane, więc można dowiedzieć się o nich sporo, wliczając w to liczne ciekawostki. A i zwierzaków jest wiele. Są i kozy, i perliczki, bażanty, indyki, kaczki piżmowe, świnki morskie, legwan, makaki, jaki, lamy, Koniki Przewalskiego. Jest nawet i wilk.

Na całej trasie spaceru towarzyszyć Wam będą tablice informacyjne i… zieleń - mimo że zoo znajduje się niemal w centrum Braniewa, nie brakuje zadbanych trawników, krzaków i kwiatów. Po spacerze można odpocząć na wielkiej drewnianej ławie położonej na niewielkim pagórku niedaleko wejścia do zoo.

Ogród Zoologiczno-Botaniczny
ul. Botaniczna 1
14-500 Braniewo
tel. (55) 243 21 49

Beata Gida

 

fot. Beata Gida