Stowarzyszenie Zielone Dzieci i Biblioteka Miejska w Mrągowie zapraszają

Piątek 3.07.2015, godz. 17.00 Sala Orbita (CKiT w Mrągowie, ul. Warszawska 26)                  
Wojciech Kass  poeta i eseista opowie o Sztuce pisania listów

Sobota 4.07.2015, godz. 12.00-15.00
Plac Unii Europejskiej w Mrągowie
Helena Piotrowska artystka, poetka, publicystka oraz Hanna Szymborska mrągowska poetka  będą gośćmi na stoisku Biblioteki Miejskiej


Niedziela 5.07.2015, godz. 12.00
Plac Unii Europejskiej w Mrągowie
Poranek rodzinny z Hanną Brakoniecką, olsztyńską rysowniczką, blogerką, literatką

Kontakt:
Biblioteka Miejska w Mrągowie
Wypożyczalnia dla Dorosłych
ul. Warszawska 26
11-700 Mrągowo
tel. 89 743 34 57


Przygotowano wyjątkowy "Konkurs na najpiękniej ręcznie napisany i ozdobiony list".

Powinny to być listy opisujące cudne mazurskie zakątki. Jest ogłoszony konkurs na najpiękniejszy list z Mazur, może to być: list obrazkowy lub pisany odręcznie, list ozdobiony w dowolnej
technice.

Na zwycięzców czekają nagrody, liczne upominki przygotowane i niespodzianki. Jedną z nich jest udział w ekspedycji badawczej do Biblioteki Narodowej w Warszawie w celu odnalezienia zielników Jerzego Helwinga badacza flory pruskiej żyjącego w XVII /XVIII w Angeborgu (dziś Węgorzewo).


Projekt "LISTY Z MAZUR
​- zielona biblioterapia. Reintegracja kulturowa i przyrodnicza społeczności lokalnych​"​ - ​napisaliśmy w partnerstwie publiczno społecznym zawartym między mrągowskim Stowarzyszeniem Zielone Dzieci a Biblioteką Miejską im. Wiesława Gołowicza w Mrągowie. Ogromnie ciekawe przedsięwzięcie jakie chcemy w tym roku z Wami zrealizować znalazło uznanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doceniono nasz wspólny pomysł, przyznając nam 5 lokatę w ogólnopolskim rankingu oraz środki na dofinansowanie, co dla nas jest wielkim wyróżnieniem. Popularyzujemy wspólnie rozwój czytelnictwa oraz umiejętność różnych form pisania listów. Zamysł jest taki, by zachować tradycję bibliofilską z jednoczesnym zastosowaniem nowoczesnych multimedialnych narzędzi komunikacji społecznych, np. Internet, digitalizacja, nagrania audio-video​, ​oraz  history.​

Program zakłada przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu w różnych dziedzinach życia: cyfrowemu, z powodu niepełnosprawności, wtórnego analfabetyzmu kulturowego poprzez biblioterapię, stymulowanie osób do aktywności społecznej.

Ogromnie ważna dla nas,​ twórców tego projektu jest integracja społeczności miasta z biblioteką. Miejska Biblioteka ​w Mrągowie ​jest szczególnym miejscem. Spotkania autorskie, liczne prezentacje i kluby dyskusyjne​, jakie się tam odbywają pokazują, że ​wiele się w tym miejscu dzieje.

Mieszkam w Mrągow​ie i​ z wielkim uznaniem przyglądam się pracy ​oraz​ projektom realizowanym w naszej Bibliotece Miejskiej. Warto przypomnieć postać Wiesława Gołowicza, którego imię nosi nasza biblioteka. Kontynuatorkami jego wielkiego dzieła są bibliotekarki pracujące w placówce. ​I​ntencją jest ukazanie jak​ie​znaczenie dziś ma biblioteka miejska i jak na przestrzeni lat ta rola się zmienia.​ ​Biblioteką Miejską kieruje Barbara Szymańska, a projekt realizują z nami pracownicy biblioteki: Maria Mikołajczyk, ​Urszula Śnietka, Agnieszka Piątkowska Kawałek.

Stowarzyszenie Zielone Dzieci i Biblioteka Miejska zamierza napisane listy z Mazur i o Mazurach ​przekazać​ do osób pochodzących z tych ziem, a mieszkających poza granicami kraju, np. Mazur​ów​na Syberii, któr​zy​​gościli na Festiwalu Kultury Kresowej​ w Mrągowie​.

W projekcie udział biorą pracownicy Biblioteki Miejskiej w Mrągowie oraz wolontariusze. Więcej informacji o projekcie znajduje się na specjalnej stronie na FB pt. Listy z Mazur. 

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Zielone Dzieci, działania projektu wspiera Instytut Hortiterapii. Koordynatorem jest Zofia Wojciechowska. ​


 

Zofia Wojciechowska