Podczas 4-dniowego projektu udało się wyszkolić 10 animatorów hortiterapii w dziedzinie ogrodolecznictwa z Podkarpacia.

W dniach 30.06-03.07.2015r. Instytut Hortiterapii prowadzony przez Zofię Wojciechowską z Mrągowa w ramach współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy (ŚDS) w Nowym Żmigrodzie zrealizował warsztaty i seminarium pt. Zielona Akademia - Hortiterapia, które miały na celu nauczyć dziesięciu podopiecznych ŚDS umiejętności ogrodoleczniczych poprzez wykonywanie kompozycji florystycznych oraz posadzenie rabaty ziołowej na terenie Ośrodka Wypoczynkowego "Polonez" w Mrągowie.  ŚDS w Nowym Żmigrodzie realizuje program pt. "Nowy pokład energii tkwi w ogrodzie" elementem którego jest szkolenie liderów - animatorów hortiterapii. To innowacyjne przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Efektem 4-dniowych pracy była pierwsza na Mazurach Horti rabata im. Jerzego Helwinga. Na horti rabacie rosną już mięta, melisa, bazylia, lawenda i w środku lubczyk, czyli coś na miłość, wszystkie zioła w otoczce z kwiatów żeniszka. Wybrane rośliny zostały posadzone w trakcie zajęć praktycznych. Ciekawa okolica zachęca do zielonej terapii, wzgórza i skarpy porośnięte pachnącą różą, a w tle jezioro Czarne, idziemy ku rabacie aleją lipową. Stare brzozy i klony wspinają się pod niebo, zbliżamy się do horti rabaty, która pachnie ziołami.

Czy wiecie, że lubczyk znany też jako popularna przyprawa do zup działający rozkurczowo  na mięśnie gładkie przewodu  pokarmowego i pobudzającego czynności nerek dawnej wpinano kokieteryjnie we włosy młodym pannom wierząc w miłosną skuteczność ziela. Lubczyk przynosić miał szczęście młodej parze. Na horti rabacie spotkacie melisę uspokajającą przy stanach pobudzenia nerwowego. Ciekawostką jest, iż w średniowiecznej Hiszpanii stosowano melisę do wyrobu magicznych eliksirów, które miały dodawać odwagi i zamieniać wrogów w przyjaciół.

Dziesięciu animatorów hortiterapii pojechało na Podkarpacie, by tam w swoim mieście uczyć innych jak patrzeć na przyrodę skąpaną słońcem a czasem zwilżoną deszczem. W tym roku powstanie na terenie Nowego Żmigrodu ogród hortiterapeutyczny i bliźniacza rabata przypominająca postać wybitnego badacza flory pruskiej Jerzego Andrzeja Helwinga, który żył na przełomie XVII/XVIII w. w Angeborgu (dziś Węgorzewo na Mazurach).  Na horti rabacie pozostała mięta, która swoim odkażającym działaniom zawdzięcza wszechstronne zastosowanie, przywodzi na myśl zabiegi Helwinga podczas jego pracy z osobami chorymi. Grecka nimfa Minto, od której pochodzi nazwa zioła rośnie w towarzystwie na mrągowskiej horti rabacie w towarzystwie dwukolorowej bazylii. Bazylia uznanej w Indiach za świętą roślinę, w krajach śródziemnomorskich nazwana królewskim pachnidłem codziennie jest do dyspozycji kucharza. Dobrodziejstwo kwiatów lawendy jest wszystkim znana, wymienione zioła tworzą rabatę nad założeniem, której pracowali wszyscy uczestnicy kursu.

Hortiterapeutyczne szkolenie jako przedsięwzięcie zrealizowaliśmy we współpracy między 3 sektorami, było to partnerstwo (nieformalne) publiczno - społeczno - prywatne. Nasza horti rabata uzyskała lokalizację za zgodą właścicieli Ośrodka Polonez w Mrągowie. Program szkoleń pt. Ogrody Zdrowia - Hortiterapia posiada certyfikat Produkt Warmia i Mazury, to ciekawa forma relaksacji przez kontakt z przyrodą. Rośliny ziołowe i kwiaty rabatowe użyte w trakcie zajęć dobrano w taki sposób by łatwo było je zapamiętać oraz odróżnić. Uczestnicy szkolenia uzyskali wiedzę podstawową z zakresu hortiterapii, jednocześnie jako podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy poddani zostali samoczynnie specjalistycznej zielonej terapii przez kontakt z roślinami. Narodziła się w trakcie kursu więź między uczestnikami, wyraźnie zmniejszył się poziom stresu, wzrósł poziom samoakceptacji. Nastąpił zauważalny rozwój kompetencji kluczowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w społeczności.

Innowacją programu jest zamiana ról, gdyż uczestnicy szkolenia nabywając praktycznych umiejętności na kursie opracowanym specjalnie dla nich w Instytucie Hortiterapii po powrocie na Podkarpacie będą musieli samodzielnie poprowadzić zajęcia dla pozostałej 38 osobowej grupy ze ŚDS w Nowym Żmigrodzie.

Hortiterapia i opracowany przez Instytut Hortiterapii program pokazuje, ogromną skuteczność pracy hortiterapeutyczną metodą z grupą o różnych schorzeniach a także w środowisku osób defaworyzowanych. Mimo różnych ograniczeń wynikających z niepełnosprawności uczestników szkolenia powstała horti rabata ziołowa, przy której wszyscy odpoczywający w ośrodku Polonez mogą doświadczać wielu wrażeń zielonej terapii m.in. inhalacji, dobrodziejstwa hortiterapii na świeżym powietrzu. Rabata 4 mazurskich żywiołów: wody, ognia czyli słońca, ziemi i powietrza. Nasze dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze stanowi potencjał rozwoju regionu i miasta Mrągowa.

Grupa podopiecznych ŚDS z Nowego Żmigrodu po zdanych egzaminach została obdarowana roślinnymi prezentami w postaci samodzielnie wykonanych prac egzaminacyjnych. Na koniec szkolenia 10 animatorów hortiterapii z Nowego Żmigrodu otrzymało symboliczny worek mazurskiej ziem, pochodzący z rodzinnych stron Jerzego Helwinga, niezwykłego człowieka i założyciela pierwszego w Prusach ogrodu botanicznego.

W Mrągowie w ośrodku Polonez nad jeziorem Czarnym horti rabata będzie służyła kolejnej grupie uczestników innego programu  pt. Mazury dla Diabetyków, polecam uwadze ciekawe zajęcia zielonej terapii i smakowite zioła, słoneczne leżakowanie w otoczeniu przyrody umilą czas spotkań wakacyjnych w miłym gronie ucząc się zdrowego stylu życia.