Mrągowo to miasto licznie odwiedzane przez turystów. Co można tu zobaczyć? Oczywiście centrum z zabytkowym ratuszem, promenadę nad Czosem, Festiwalowy Amfiteatr, Mrongoville. Miasto ma jednak więcej ciekawych miejsc i atrakcji, które wyróżniają je spośród innych miast mazurskich. Mrągowo, podobnie zresztą jak niedalekie Mikołajki zostało tylko nieznacznie zniszczone w czasie II wojny światowej. Dlatego też można poczuć tu klimat małego wschodniopruskiego miasteczka z zabytkową zabudową z przełomu XIX i XX wieku. Mrągowo wyróżnia się także ukształtowaniem terenu. Miasto położone jest bowiem pomiędzy wzgórzami (os. Grunwaldzkie, Mazurskie, ul. Słoneczna itd.) oraz dolinami. Dlatego też zdążają się różne temperatury, w różnych częściach miasta, w zależności od nasłonecznienia. 

Wieża Bismarcka  Jeziorko Magistrackie   Mrągowski Ratusz

 By ułatwić turystom zwiedzanie Mrągowo, tak by w jak najkrótszym czasie zobaczyć i poznać jak najwięcej, został oznakowany Miejski Szlak Turystyczny Poznaj Mrągowo. Jest przeznaczony zarówno dla turystów pieszych jak i rowerowych. Znakiem szlaku jest herb Mrągowa, czyli łapa niedzwiedzia. Szlak ma 12 km.

Szlak został tak wytyczony by pokazać nie tylko atrakcje turystyczne miasta jak np. zabytki, ciekawe miejsca, ale także ukształtowanie terenu na którym położone jest miasto. Miejski Szlak Turystyczny Poznaj Mrągowo rozpoczyna się przy tzw. „zwalonym moście” przy ul. Słonecznej, przebiega Wielkim Ozem Mrągowskim przez Park Sikorskiego (Wieża Bismarka, cmentarz wojskowy), centrum miasta z j. Magistrackim i Ratuszem, promenadą do Amfiteatru Festiwalowego i Źródełka miłości, Festiwalowym Deptakiem (ul. Jaszczurcza Góra), Mrongoville,  a kończy się w Słowiczym Wąwozie nad. J. Czarnym. 

plac Jana Pawła II cerkiew prawosławna kościół ewangelicki


Do szlaku wydany został wyrywany plan Mrągowa formatu A4 pt. Miejski Szlak Turystyczny „Poznaj Mrągowo”, który dostępny jest nie tylko w Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej, ale także w obiektach noclegowych, restauracjach i atrakcjach mrągowskich.
Zapraszamy do pokonania szlaku!
Więcej informacji tutaj...

Szlak nie jest jeszcze w pełni oznakowany. W zabytkowym centrum miasta zrezygnowano z malowanych na drzewach znaków. W tym regionie umieszczone zostaną kierunkowskazy na istniejacych już słupach Miejskiego Systemu Informacji.