Festiwal jest niekonwencjonalnym zjawiskiem kulturowym i jedyną tego rodzaju propozycją w kraju. Minione festiwale spotkały się z bardzo przychylnym przyjęciem. Występy zespołów muzycznych i tanecznych z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy transmitowane są przez TVP 2 oraz Telewizję Polonia. Koncert galowy w amfiteatrze jest podsumowaniem trzech dni imprez festiwalowych w mieście, w trakcie których oglądać można występy kapel, chórów oraz zespołów pieśni i tańca. Występom towarzyszą wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw. Festiwal jest najciekawszym obok Pikniku Country przedsięwzięciem kulturalnym miasta Mrągowa.

21.  Festiwal Kultury Kresowej

7-9 sierpnia 2015 r.

koncert galowy w amfiteatrze - sobota 8 sierpnia 2015, godz. 19:00

Wystąpią:

z Litwy:
Ewelina Saszenko z zespołem
Zespół Tańca Ludowego „PERŁA”
Zespół „GELME” (GŁĘBINA)
KAPELA ŚWIĘTOJAŃSKA
Litewska Kapela Instrumentalna „PRIE FONTANO” (PRZY FONTANNIE)
RAFAŁ JACKIEWICZ saksofonista

z Ukrainy
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny Górali Czadeckich „DOLINIANKA”
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
Zespół „MUZYCZNY DŻEM”
Orkiestra HENRYK BAND
Zespół „MOŚCISKIE SŁOWIKI”

z Białorusi
Polonijny Zespół Pieśni i Tańca "KAROLINKA"
Zespół „MŁODE BABCIE”
ORKIESTRA LUDOWYCH INSTRUMENTÓW
Witalij Woronko z zespołem
Zespół „WIOSNA”

z Czech
zespół "OLZA"

z Rosji
Zespół "Czerwone Jagody"

Program 21. Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie

7 sierpnia 2015 (piątek), godz. 16.00

Uroczyste otwarcie Festiwalu połączone z występami zespołów, prezentacją rękodzieła i malarstwa, kiermaszami

Plac Unii Europejskiej

7 sierpnia 2015 (piątek), godz. 17.00

Wernisaż malarstwa artystów plastyków z Kresów
Wernisaż „Czerwonym tramwajem do Przystanku Niepodległość”

Centrum Kultury i Turystyki

7 sierpnia 2015 (piątek), godz. 18.00

Wieczór poezji

Centrum Kultury i Turystyki

7 sierpnia 2015 (piątek), godz. 19.00

Wieczornica kresowa - spotkanie z Wiktorem Szałkiewiczem

Centrum Kultury i Turystyki

Aktor, poeta, bard pochodzący z Grodna Wiktor Szałkiewicz pisze i wykonuje piosenki, w których często odwołuje się do polskich spraw i do polskich wykonawców. Koncertuje na Białorusi, w Polsce, Litwie i innych krajach europejskich.

Absolwent  Instytutu Teatralnego w Mińsku, od 1990 roku pracuje w Teatrze Lalek w Grodnie. Autor książki "Requiem dla rzeczy niepotrzebnych"

Piosenki jego autorstwa pełne są sarkazmu, ironii i żalu po niespełnionych nadziejach. Często poruszają wzniosłe tematy, ale jednocześnie nie ma w nich patosu. Wychowanie na pograniczu kultur sprawiło, że często porusza tematykę życia codziennego ludzi, którzy czują więź z ojczystą ziemią, ale uważają życie − miłość, śpiew, taniec, wychowanie dzieci − za ważniejsze od niekończących się wojen, zmieniających się okupacji i następujących po sobie kolejno władz.

7 sierpnia 2015 (piątek), godz. 21 .00
MUSICALNA KONCERTOWO - Kochanie bez granic - Studia Wokalnego SUKCES

Plac Unii Europejskiej

8 sierpnia 2015 (sobota), godz. 11.00

Kresowe spotkania z muzyką i poezją

Plac Jana Pawła II

8 sierpnia 2015 (sobota), godz. 12.00

Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa

Plac Unii Europejskiej

8 sierpnia 2015 (sobota), godz. 14.00
Konferencja prasowa

Ratusz Miejski

8 sierpnia 2015 (sobota), godz. 19.00
KONCERT GALOWY, koncert biletowany

Amfiteatr nad Jeziorem Czos

9 sierpnia 2015 (niedziela), godz. 10.30

Uroczysta msza święta z udziałem zespołów kresowych

Kościół świętego Wojciecha

9 sierpnia 2015 (niedziela), godz. 11.30
Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa, kiermasze

Plac Unii Europejskiej

9 sierpnia 2015 (niedziela), godz. 16.00
Korowód ulicami miasta

(od ul. Sobczyńskiego do pl. Jana Pawła II i promenadą do Amfiteatru nad jeziorem Czos.)

9 sierpnia 2015 (niedziela), godz. 17.30
KONCERT PROJEKT ARBORETUM czyli ŚWIAT MUZYKI HYBRYDOWEJ.

Amfiteatr nad jeziorem Czos

Inspirowane dziedzictwem kulturowym, przyrodniczym i krajobrazowym wydarzenie, nawiązuje również do ekologii i zrównoważonego rozwoju. Jako autorski i nowatorski projekt, wpisuje się w definicje nowoczesnej kultury i muzyki współczesnej, a także ma potencjał by stać się rozpoznawalnym warmińsko-mazurskim produktem regionalnym.

W projekt zaangażowanych jest dwóch znanych mrągowian. Prozatorsko-baśniową narrację wydarzenia poprowadzi aktor i reżyser Wojciech Malajkat. Twórcą i dyrektorem artystycznym Projektu Arboretum jest pochodząca z Mrągowa Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka, kompozytorka i animatorka kultury. Od 7 lat jest ona dyrektorem muzycznym oraz jednym z wykonawców Koncertu Niepodległości w Warszawie. W Projekcie Arboretum wystąpią także: znany pieśniarz kurpiowski Adam Strug oraz Justyna Czerwińska z polsko-ukraińskiego zespołu „Dziczka”. Wokalistom towarzyszyć będą znakomici polscy instrumentaliści sesyjni.

Inspiracją tegorocznego Projektu Arboretum są zapomniane opowieści i zwyczaje ludowe oraz muzyka źródeł, wywodząca się z obszaru Warmii, Mazur oraz Kurpiów. Te niezwykłe klimaty ukazane będą w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane zostały w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in. jazz, etno, rok alternatywny i progresywny, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną.

Projekt Arboretum to wydarzenie wykreowane przez twórców Koncertu Niepodległości, organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Zamku Królewskim, a także organizowanych w Toronto Polskiego Festiwalu Jazzowego i Polskich Zaduszek Jazzowych. Doświadczenia organizatorów z projektów realizowanych w Polsce i w Kanadzie zostały wykorzystane do stworzenia Projektu Arboretum. Tak jak Koncert Niepodległości od lat skutecznie przełamuje stereotypy i tabu, które narosły wokół pieśni patriotycznej, tak Projekt Arboretum ma za zadanie popularyzować spuściznę Warmii, Mazur i Kurpiów. Efektem wydarzenia jest integracja zarówno miłośników etnografii, jak i melomanów, osób starszych i młodzieży, ludzi o różnych światopoglądach, przedstawicieli mniejszości, także cudzoziemców. Jesteśmy przekonani, że Projekt Arboretum to wydarzenie, którego potencjał jest trudny do przecenienia.

Wykonawcy:

Wojciech Malajkat (narracja), Ola Turkiewicz (kompozycje i śpiew), Adam Strug (śpiew), Justyna Czerwińska (śpiew), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Riege (instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Janiszewski (akordeon, instrumenty klawiszowe), Paweł Iwaszkiewicz (flety), Marcin „Ritus” Ritter (bas, kontrabas), Przemek „Benbeneq” Kuczyński (perkusja) oraz Tomas Celis Sanches (instrumenty perkusyjne). Scenariusz i produkcja Projektu Arboretum - Jacek „Wiejski” Górski

Uroczyste zamkniecie Festiwalu.

WEJŚCIA NA IMPREZY BEZPŁATNIE

 


Informacje o sprzedaży biletów na koncert galowy

Wydruk biletu z systemu dla poszczególnych klientów następuje po dokonaniu wpłaty na konto Centrum Kultury i Turystyki. Bilety będą przechowywane dla Państwa w Centrum Kultury i Turystyki i będzie je można odebrać w dogodnym dla Państwa terminie.

Nie wysyłamy biletów pod wskazany adres - odbiór na miejscu.

Można również dokonywać wstępnej rezerwacji biletów pod adresem: bilety@ckit.mragowo.pl

Rezerwacja otrzymuje status pełnej rezerwacji w momencie  wpłaty na wskazany rachunek, o którym  jesteście Państwo informowani drogą mailową, dodatkowo w przesłanej  informacji jest zawarta propozycja miejsc i wysokość kwoty do wpłaty. Okres ważności rezerwacji upływa po 7 dniach roboczych (okres wążności rezerwacji jest liczony od  otrzymania szczegółowych informacji dotyczących rezerwacji). W przypadku nieopłaceniu rezerwacji w ciągu 7 dni, rezerwacja zostaje anulowana, a bilety wracają do ponownej sprzedaży.  

Uwaga! Chęć otrzymania faktury za zakup biletów prosimy zgłaszać przy dokonywaniu rezerwacji!

Dane dotyczące płatności za rezerwację biletów w Centrum Kultury i Turystyki

Centrum Kultury i Turystyki
ul. Warszawska 26
11-700  Mrągowo
Bank BGŻ SA O/Mrągowo

Numer rachunku: 85 2030 0045 1110 0000 0263 3580

z dopiskiem w treści rezerwacji  "rezerwacja biletów na FKK" +  (nazwisko, imię osoby rezerwującej)

Kasa w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie - również pracująca w systemie firmy eBilet: poniedziałek - piątek w godz. 10.00-17.00 - punkt ksero, tel. 89 743 34 66, e-mail: bilety@ckit.mragowo.pl

Ceny biletów:

Strefa VIP - 70 zł
I miejsca - 55 zł
II miejsca - 45 zł
III miejsca - 25 zł