Mówi się, że Mrągowo to Miasto Ludzi Aktywnych i jest w tym sporo prawdy. Przy organizacji wielu imprez bez społecznego wsparcia mieszkańców, pewnie były by spore problemy organizacyjne. I nie chodzi o duże  wydarzenia, ale często o mniejsze, jak np. wystawy czy udział w formie stoiska prezentującego swoje zainteresowania podczas różnych wydarzeń w mieście. Dzięki prywatnej inicjatywie i osobistym zaangażowaniu istnieje wiele stowarzyszeń, które rzeczywiście są aktywne, bo organizują ciekawe wydarzenia, także dla mieszkańców (chociażby UTW czy Klub Biegacza).

Od jakiegoś czasu słychać o Marcinkowie coraz więcej. W największej miejscowości Gminy Mrągowo mieszkańcy zaczęli się organizować i robić naprawdę fajne rzeczy. Już teraz można mówić o Wsi Ludzi Aktywnych. Czy Marcinkowo stanie się kiedyś wsią tematyczną? Początki są bardzo obiecujące.

Przed wybuchem II wojny świtowej wieś osiągnęła 1000 mieszkańców i była wsią wzorcową dawnego powiatu mrągowskiego (Kreis Sensburg). Była wpisana na listę wsi wzorcowych Prus Wschodnich, gdzie uczniowie szkół rolniczych mogli odbywać praktyki.

Przedstawiamy folder wydany przez aktywnych mieszkańców wsi Marcinkowo.