18 i 20 września zapraszamy na spektakl, będący podsumowaniem cyklu warsztatów i wydarzeń w ramach projektu!

Spektakl interdyscyplinarny STOP.KLATKA z udziałem uczestników projektu, mamy nadzieję poRUSZy widzów!

 

18 wrzesnia godz. 20.00 - prapremiera

20 września godz. 18.00 - PREMIERA

 


poRUSZone MIASTO! - projekt realizowany od kwietnia do września br., którym chceliśmy wprowadzić trochę artystycznego zamieszania w naszym mieście! Zachecaliśmy mieszkańców do udziału w cyklu artystycznych wyzwań a zarazem możliwośći współtworzenia wydarzeń, chcąc ich przekonać, że kultura nie musi być nudna i jej kształt zależy od każdego z nas! Ponadto była to światna szansa na indywidualny rozwój i wzbogacenie życia dzięki aktywności twórczej.

 

Zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie oraz facebooku


W ramach projektu odbyły się warsztaty i wydarzenia...


26 kwietnia - WARSZTAT CIAŁO/RUCH/GŁOS – AKTOR WIELOWYMIAROWY
(prowadzenie - artyści i pedagodzy Teatru Chorea z Łodzi: Dorota Porowska, Milena Kranik, Tomasz Krzyżanowski).

Warsztaty Teatru CHOREA to intensywny trening aktorski i szansa doświadczenia na własnym ciele bazowego zjawiska chorei – trójjedni, czyli połączenia ruchu, dźwięku i słowa w jednym działaniu. Polega na pracy w grupie, pracy z ciałem, głosem i rytmem oraz na poszukiwaniu możliwości używania przez aktora wszystkich tych form ekspresji jednocześnie. W metodzie CHOREI zawsze obecne są dwa główne wyznaczniki jakości: intensywność i ryzyko – zarówno fizyczne jak i to wynikające z konieczności przełamania własnych ograniczeń. Nie chodzi nam o pokazywanie i uczenie technik, ale o uruchomienie kreatywności każdego z uczestników.

Teatr CHOREA
to prężna grupa artystów, performerów, muzyków, tancerzy, aktorów, praktyków i teoretyków teatru. Od 2007 r. z siedzibą w Łodzi, gdzie wraz z fundacją Łódź Art Center stworzyła Fabrykę Sztuki.
Zespół wytworzył własną technikę treningu, koncentruje się na problematyce i kondycji współczesnego człowieka, poszukuje komunikowania się, bardziej wymagającego wobec współczesnego aktora i widza.


16-17 maja - WARSZTAT
KONTAKT IMPROWIZACJI (prowadzenie - Anna Haracz)

Kontakt improwizacja jest formą improwizacji tanecznej, bazującą na kontakcie fizycznym. Jest wykorzystywana w tańcu współczesnym, przez artystów, performerów, w treningach rozwijania ciała czy terapii tańcem. Poznając techniki kontakt improwizacji, rozwijamy świadomość ciała w ruchu, w relacji z partnerem, grawitacją i przestrzenią.
Podczas warsztatu skupimy się na słuchaniu i czytaniu naszego ciała, po to, by łatwiej nam było słuchać i czytać ciało partnera. Odkryjemy co pozwala nam poczuć się bezpiecznie w tańcu i jak przekazać to poczucie partnerowi? Warsztat skierowany będzie na budzenie świadomości zasad anatomicznych i kinetycznych ludzkiego ciała poprzez pracę z obrazami i wyobrażeniami. Ma na celu ustalenie przepływu w całym organizmie, który wpływa na płynność, szybkość i siłę ruchu bez generowania niepotrzebnego napięcia, dając tym samym poczucie przyjemności i rozluźnienia.  

Anna Haracz - twórczyni teatru KINO VARIATINO, niezależna tancerka,choreograf, nauczyciel jogi i medytacji. Z teatrem realizuje własne spektakle prezentowane na trójmiejskiej scenie offowej, festiwalach teatralnych i tanecznych w Polsce i zagranicą. Dotychczas zrealizowała około 20 autorskich spektakli oraz brała udział w wielu projektach artystycznych. Jest absolwentką Państwowego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, specjalizacja taniec oraz posiada tytuł zawodowego tancerza wydawanego przez ZASP. Do jej najważniejszych nauczycieli ruchu, tańca i głosu należą: Marek Oleksy, Witold Jurewicz, Iwona Olszowska, Jacek Łumiński, Leszek Bzdyl, Melissa Monteros, Ray Chang, Douglas Dunn, Mark Thompkins, David Zambrano, Lisa Nelson, Thomas Hauert, Ang Gey Ping, Ohad Naharin, Olga Szwajgier, Zygmunt Molik. Jest uznanym pedagogiem tańca współczesnego, oraz certyfikowanym nauczycielem hatha-jogi. Od lat realizuje autorski program terapii poprzez improwizację taneczną, pracę z głosem oraz jogę.


16 maja -
Prezentacje tańca współczesnego MŁODE FORMY
- więcej informacji
Program:  Białostocka Grupa Tańca PLĄS - choreografie Dormitorium i Mysli Współigranie, Mrągowska Scena Tańca Współczesnego - spektakl UNIQ, Pracownia Tańca PRYZMAT z Olsztyna - spektakl THE SELFIES


31 maja godz. 18.00 – Teatr CHOREA - Spektakl MUZG
- więcej informacji
Nową wyrocznią, nadzieją i największym fetyszem XXI wieku staje się mózg, który do niedawna stanowił największą tajemnicę ludzkości. Nareszcie jesteśmy w stanie tę tajemnicę badać, odkrywać, manipulować nią i zamieniać w przedmiot kultu… Spektakl jest próbą zapytania o to, co ludzkie, międzyludzkie czy ponadludzkie. Bohaterowie spektaklu poddają własne ciała i umysły ekstremalnym eksperymentom oraz definiują osobiste punkty odniesienia i perspektywy, ukazując sprzeciw i bezradność wobec tego co człowiecze, wobec arogancji i bezwzględności nauki i technoideologii.

Reżyseria: Tomasz Rodowicz
Scenariusz i dramaturgia: Marcin Cecko
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski, Marcin Cecko, Kuba Krzewiński, Tomasz Rodowicz
Wizualizacje: Maria Porzyc, Rami Shaya
Obsada: Joanna Chmielecka, Małgorzata Lipczyńska, Adrian Bartczak, Janusz Adam Biedrzycki, Robert Wasiewicz

 

Teatr CHOREA to prężna grupa artystów, performerów, muzyków, tancerzy, aktorów, praktyków i teoretyków teatru. Od 2007 r. z siedzibą w Łodzi, gdzie wraz z fundacją Łódź Art Center stworzyła Fabrykę Sztuki. Zespół wytworzył własną technikę treningu, koncentruje się na problematyce i kondycji współczesnego człowieka, poszukuje komunikowania się, bardziej wymagającego wobec współczesnego aktora i widza.


20-21 czerwca - WARSZTAT
PERKUSJA CIAŁA
(prowadzenie - Krzysztof Guzewicz)

Perkusja ciała to tworzenie muzyki bez użycia instrumentów, a właściwie za pomocą  jednego instrumentu jakim jest ludzkie ciało. Od zabaw rytmicznych, poprzez techniki wydobywania dźwięków i grania rytmów na własnych ciałach, przejdziemy  do niczym nieskrępowanych improwizacji wykorzystując m.in. śpiew, klaskanie, opukiwanie, stepowanie. Wspólne tworzenie z wykorzystaniem opisanych technik niesamowicie integruje, daje mnóstwo radości i możliwości ekspresji.

Krzysztof GUZEWICZ- perkusjonista, animator kulturalny. Pobierał nauki od min. Zohara Fresco, Bijana Chemiraniego czy Muthu Kumara. Specjalizuje się w bliskowschodnich instrumentach perkusyjnych oraz w tzw. " Body percussion ". Twórca wielu projektów kulturalnych dla dzieci i młodzieży, propagujących tradycje muzyczne świata. Współzałożyciel i działacz kulturalnego stowarzyszenia "Niech Będzie ". Techniki gry na ciele doskonalił pod okiem brazylijskiej grupy "Barbatuques", mistrzami gatunku. W połączeniu z swoim wieloletnim doświadczeniem gry i pracy edukacyjnej wypracował swoje metody warsztatów.


22-23 sierpnia - WARSZTAT BODY ART (prowadzenie - Art Color Ballet)

Warsztat skierowany do kreatywnych osób, pasjonatów tańca i malarstwa, performerów, muzyków. Nauka techniki malowania na ciele (bodypainting) oraz łączenie jej z ruchem, przestrzenią, muzyką, uruchamianie wyobraźni uczestników i widzów, tworząc niepowtarzalne żywe obrazy.

Warsztat prowadzony przez artystów Art Color Ballet – grupy tworzącej widowiska (spektakle i instalacje) łączące malarstwo na ciele z tańcem i żywą muzyką. Zajęcia prowadzone przez plastyków i tancerzy zapoznając uczestników z technikami malowania na ciele/bodypainting/ oraz przybliżając techniki tańca i performance aby na zakończenie stworzyc wspólną instalację przestrzenną.


23 sierpnia  INSTALACJA -
TANIEC ŻYWYCH OBRAZÓW / PRZEKROCZ GRANICE WYOBRAŹNI Art Color Ballet

 Happening, będący finalnym etapem warsztatów Body Art, w którym wzięli udział tancerze i plastycy grupy Art Color Ballet z Krakowa oraz uczestnicy warsztatów. Wspólnie stworzymyliśmy niepowtarzalne widowisko plenerowe, w którym zaistniała sztuka ciała, plastyka, ruch, muzyka.

28 sierpnia – WYSTAWA FOTOGRAFII
W CKiT otworzymyliśmy wystawę fotografii pt. "Poruszone...". Wystawa to zatrzymane w kadrze momenty cyklu artystycznych wyzwań składających się na projekt  poRUSZone MIASTO od kwietnia do sierpnia br.  Autorem zdjęć jest Krzysztof Piotrowicz.

Krzysztof Piotrowicz - fotograf, ukończył Wyższye Studium Fotografii i Technik Obrazowania Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Jego prace można zobaczyć w wielu publikacjach: książkach, kalendarzach oraz na wystawach. Z jednej strony fotoreporter współpracujący z mediami lokalnymi, Reporter Photo Agency oraz East News. Z drugiej strony nauczyciel i instruktor fotografii. Nauczał w policealnej szkole zawodowej. Jest współzałożycielem i instruktorem internackiego koła fotograficznego En Face w Olsztynie. Obecnie pracuje jako freelancer. Zajmuje się fotografią reklamową, okolicznościową i prasową. Prowadzi autorskie warsztaty fotograficzne o szerokiej tematyce. W wolnych chwilach podróżuje i uwiecznia na zdjęciach zapierające dech w piersiach krajobrazy.