Liczy 12 km i należy do jednego z najatrakcyjniejszych na Pojezierzu Mrągowskim. Przebiega wzdłuż małych, otoczonych lasami jezior położonych na zachód od Mrągowa. Już przed II wojną światową był atrakcyjną trasą wędrówkową. Zapraszamy na rajd pieszy Szlakiem Pięciu Jezior.

 

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” zapraszają do udziału w naszej kolejnej imprezie promującej walory przyrodnicze Ziemi Mrągowskiej!

Termin:
26.09.2015 r. (sobota)

Miejsce i czas startu:  godz.10:00 Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie
Przewidywana godzina zakończenia: 13.30 w Mrągowie

Trasa wycieczki:

Pieszy „Szlak pięciu jezior” należy do jednego z najatrakcyjniejszych na Pojezierzu Mrągowskim. Przebiega wzdłuż małych, otoczonych lasami jezior położonych na zachód od Mrągowa: Staw Rybny w okolicy Polskiej Wsi, j. Piecuch, j. Średnie, j. Głębokie, j. Kociołek. W Marcinkowie prowadzi tuż obok j. Dzwonek, zaś po drodze w kierunku Polskiej Wsi mija długie rynnowe jezioro Juno.

Długość szlaku wynosi 12 km. Teren, przez który prowadzi trasa jest bardzo urozmaicony. W okolicach Polskiej Wsi wędrujemy zalesionymi pagórkami. Atrakcją tego odcinka jest stromy i głęboki wąwóz, w którym płynie tzw. Czerwona Rzeczka łączący jez. Piecuch ze Stawem Rybnym.

Obecny czerwony „Szlak pięciu jezior” był już przed II wojną światową atrakcyjną trasą wędrówkową. W folderze "Sensburg der Luftkurort im Kranze der masurischen seen und Walder/Sensburg. Uzdrowisko otoczone mazurskimi jeziorami i lasami" wydanym przez ówczesną Informację Turystyczną stanowi on jedną z propozycji dla turysty aktywnego. Opis trasy stał się inspiracją do oznakowania go w roku 2009.

Sprawdź przebieg „Szlaku pięciu Jezior”

Łączna dł. trasy: 12 km.

Organizatorzy:
Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” oraz Centrum Kultury i Turystyki, przy ul. Warszawskiej 26 w Mrągowie, tel.  89 741 80 39, www.it.mragowo.pl, info@it.mragowo.pl

Osoby nieletnie wyłącznie z opiekunem. Prowiant we własnym zakresie. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Rajd odbywa się w ramach Europejskiego Dnia bez samochodu 2015 i  kampanii "Raj dla aktywnych. Mazury" organizowanej przez mazurskie LOT-y. Ma ona zwrócić uwagę na możliwości uprawiania turystyki aktywnej na Mazurach.