27 września 2015 (niedziela) o godz. 16.30 zapraszamy do Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie na premierę filmu "Hagal" w reż. Sebastiana Badurka.

Rozpoczniemy pół-godzinną dawką muzyki w wykonaniu chłopaków z grupy Green Hill. 

HAGAL

scenariusz i reżyseria. S. Badurek
muzyka. M. Biedziuk, T. Olejniczak, zespół M.A.B.S
zdjęcia. T. Kurus, P. Galikowski, M. Placek
występują. R. Zalewski, S .Szymczak, A. Drzewiecka, J. Fertacz
czas. 50 min

Akcja filmu "Hagal" rozgrywa się gdzieś wśród mazurskich pejzaży i zabudowań, w okolicach Mrągowa. Między dwojgiem zakochanych ludzi dochodzi do awantury. Od tego momentu podążamy krok w krok za bohaterem-pisarzem, któremu przytrafiają się coraz dziwniejsze historie. Dokąd prowadzi ścieżka hagala, przez którą zdecydował się przebrnąć artysta? Ścieżka ta zdaje się być jedyną,choć bolesną, prowadzącą do pełnego uzdrowienia.

Autor filmu wykorzystuje kilka przeplatających się konwencji. Bohater poszukuje odpowiedniej formy wyrazu, dla kolejnej książki. Tak więc podczas projekcji mamy okazję zetknąć się z przewlekłą operą mydlaną, dramatem teatralnym, komedią sytuacyjną, psychodelią, dramatem obyczajowym itp. Zabawa konwencją dostrzegalna jest w szczególności, gdy przysłuchujemy się ścieżce dialogowej oraz monologom. Co ciekawe,widz wciągany jest w kolejne zdarzenia jak w wodny wir. Ten film jest tykającą bombą!

Asystent reżysera Tomasz Kurus

Runa Hagal

Runa związana z przemianą i odrodzeniem. W tłumaczeniu ze staro skandynawskiego oznacza grad. To runa katalizator, katalizator zmian. Przychodzą one by Cię uwolnić. Jeżeli się jej sprzeciwisz przewróci Twój świat do góry nogami pokazując te korzenie,które są sparciałe. Pokazuje sytuacje, które sam stworzyłeś. Jest to dziewiąta runa alfabetu, starszego futharku.Jej opiekunem w mitologi skandynawskiej jest Norna Urd odpowiedzialna za fatum, lub los. Runa ta leży we władaniu Bogini Hel, której scheda leży w królestwie śmierci.

Wstęp wolny.