Mazury znalazły się w dwudziestce najciekawszych miejsc świata polecanych turystom do odwiedzenia w 2016 roku przez amerykańskie wydanie magazynu „National Geographic Traveler”. Redaktorzy pisma podkreślili naturalne piękno regionu i doskonały klimat do czynnego wypoczynku z dala od zgiełku wielkich miast.

„National Geographic Traveler” to jeden z najbardziej prestiżowych i poczytnych magazynów podróżniczych na świecie. Dlatego jego propozycje spotykają się z dużym zainteresowaniem ze strony czytelników na całym świecie, planujących wakacyjne wyjazdy. Lista „Best Trips” publikowana jest co roku i zawiera najciekawsze – zdaniem redakcji – miejsca (kraje, regiony, miasta) warte odwiedzenia w danym sezonie.

W wizytówce Mazur znalazły się informacje o ich urozmaiconym polodowcowym krajobrazie z licznymi jeziorami, mokradłami i lasami, przeplatanymi polami i łąkami. Podkreślono ogromną liczbę malowniczych akwenów i bogactwo fauny Puszczy Piskiej. Miłośnikom żeglowania i dobrej zabawy polecono urokliwe turystyczne miasta: Giżycko i Mikołajki, natomiast osobom ceniącym ciszę, spokój i podziwianie przyrody – jeziora Nidzkie i Łuknajno. Dodatkowo zaznaczono, że to ostatnie jest rezerwatem biosfery UNESCO, który zamieszkuje liczna kolonia łabędzi niemych oraz ponad 95 innych gatunków ptaków.

Jako ciekawe miejsce noclegowe wskazano hotel w pokrzyżackim zamku w Rynie. Wśród mazurskich specjałów kulinarnych wyróżniono sielawę oraz sękacza. Wśród dobrych powodów do odwiedzenia Mazur wymieniono: możliwość uprawiania sportów wodnych i rekreacji oraz liczne festiwale latem, a także romantyczne wędrówki pośród opadających liści jesienią. Jako ciekawostkę podano, że na mazurskich jeziorach Roman Polański kręcił swój reżyserski debiut „Nóż w wodzie” z 1962 roku.

Poza Mazurami na liście amerykańskiego magazynu znalazły się: rzeka Dunaj, Filipiny, Urugwaj, Delta Okawango (Botswana), Glasgow w Szkocji (Wielka Brytania), stan Rio Grande do Norte (Brazylia), Bhutan Wschodni, Złote Wybrzeże w Burgundii (Francja), Bermudy, pałac i ogrody Capability Brown’s Gardens (Wielka Brytania), Grenlandia, Park Hawajskich Wulkanów (Stany Zjednoczone), wyspa Hokkaido (Japonia), miasto Nowy Jork (Stany Zjednoczone), Seszele, wyspy Tangier i Smith Islands (Stany Zjednoczone), miasta San Diego i Tijuana (Stany Zjednoczone, Meksyk), miasto Winnipeg (Kanada) oraz wyspa Georgia Południowa w Antarktyce.

Pełna wizytówka Mazur oraz lista i opisy pozostałych polecanych miejsc dostępne są na stronie internetowej magazynu.


Źródło: www.mazury.travel