W sobotę 27 lutego 2016 r. o godzinie 12:00 zapraszamy do Stacji Hydrobiologicznej IBD PAN w Mikołajkach na BIO-FILM 2016 - Przegląd Filmów Przyrodniczych nagrodzonych na XVI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, Łódź 2015.

Zaprezentowane zostaną następujące obrazy:

Dwa autorskie filmy Włodzimierza Puchalskiego

1. PUSZCZA BIAŁOWIESKA (1964 r.,15 min)

2. WŚRÓD ŁĄK I WÓD (1974 r., 18 min)

3. PLANETA CZŁOWIEK (Francja, 52 min) - to wyjątkowe mikroskopijne safari, spotkanie ze stworzeniami, które żyją, prosperują, konkurują, jedzą, rozmnażają się, rodzą i umierają na powierzchni lub w głębi naszego ciała. Niektóre z nich mogą wydawać się szkodliwe, inne są przydatne, a nawet niezbędne dla naszego przetrwania, ale wszystkie uczestniczą w subtelnej równowadze biologicznej, wybudowanej w czasie naszej ewolucji.

4. SEKRETNE ŻYCIE DRZEW (Polska, 35 min) - przydrożne drzewa. Pod ich korą i w ich pobliżu prawie niezauważalnie toczy się życie wielu organizmów. Ciekawe obserwacje zachowań różnych gatunków owadów i ptaków, którym stare drzewa zapewniają schronienie i pożywienie.

5. CZĄSTKA PODLASIA (Polska, 37 min) - dokument ukazujący różnorodność i niepowtarzalność podlaskiej przyrody oraz magię kresów wschodnich. Mozaika kultur i kalejdoskop świata przyrody tworzą obraz, często niedostrzegalny w codziennym biegu. Twórcy filmu chcą pokazać ten barwny świat, opowiedzieć go bez słów.

6. MAŁY ALCZYK, WIELKA SPRAWA (Polska, 52 min) - temperatura morza, lód, miniaturowe organizmy unoszące się w toni wodnej i mały morski ptak, który latem gnieździ się w wielkich koloniach w Arktyce. Wszystkie te elementy są ze sobą powiązane i zmiana klimatu w Arktyce zmienia ich wzajemne relacje. Film ukazuje piękno arktycznej przyrody i ludzi badających jej przemiany – a historia małego alczyka jest ilustracją wielkich zjawisk zachodzących w tym obszarze świata. Życie małego ptaka – alczyka – badają polscy naukowcy.

Po zakończeniu pokazu odbędzie się konkurs z nagrodami.

Zapraszamy do Stacji Hydrobiologicznej IBD PAN w Mikołajkach.

Kontakt:
ul. Leśna 13, 11-730 Mikołajki
tel. (87) 421 61 33