Pokonuj kilometry po mazurskich drogach z rowerową aplikacją uwzględniającą technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR). Powstanie ona do końca roku.

W dobie rosnącej popularności różnorodnych aplikacji na smartphony nie mogło zabraknąć rozwiązania dedykowanego rowerzystom pokonującym kilometry po mazurskich szutrach. Wychodząc naprzeciw potrzebom XXI wieku, gdzie w zdecydowanej większości aktywność rozpoczyna się w internecie, do końca tego roku Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” stworzy aplikację uwzględniającą m.in. technologię AR, popularnie zwaną rozszerzoną rzeczywistością oraz stronę internetową poświęconą turystyce aktywnej.

Od motoryzacji przez Google Glass po projekty dla dzieci. Rozszerzona rzeczywistość wykorzystywana jest również w Polsce, m.in. w promocji dużych miast.

- Jak działa rozszerzona rzeczywistość w praktyce? Rowerzysta znajdujący się w terenie np. przestrzeni miejskiej lub na trasie rowerowej, posiadający urządzenie mobilne będzie mógł poszerzyć swoją wiedzę na temat oferty turystycznej. Za pomocą aparatu fotograficznego smartfon’a lub tablet’u jego właściciel będzie mógł zobaczyć nowy wymiar rzeczywistości regionu. Wystarczy, że skieruje obiektyw aparatu fotograficznego w telefonie na halę sportową, zabytek czy drzewo z zaznaczoną trasą rowerową, aby otrzymać szersze informację na temat tego obiektu (np. nazwa, opis, dane teleadresowe). Co ciekawe, użytkownik nawet nie musi widzieć obiektu, może on być w oddali, a mimo to otrzyma informacje co ciekawego znajduje się w okolicy - mówi Robert Wróbel, prezes LOTu.

Aplikacja AR ze stroną www.aktywnynarowerze.pl będą nie tylko promować jazdę na rowerze, ale w ogóle krajoznawstwo. Oznacza to, że także turysta bez jednośladu będzie mógł ją wykorzystywać, np. zdobywając informację o zabytkach, ofercie hotelowej czy gastronomicznej, bez potrzeby wchodzenia do obiektu. Wystarczy by informacja o nim znalazła się w bazie danych.

Na realizację zadania „Aktywny na rowerze” LOT „Ziemia Mrągowska” otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na rok 2016.

 

Projekt "Aktywny na rowerze" dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Zadanie wspiera Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.