16 lipca 2016 r. serdecznie zapraszamy na Plac Unii Europejskiej w Mrągowie na  plenerową imprezę Kłobuki FEST o charakterze regionalnym, czerpiącą z dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w tym: rękodzieła, muzyki i tańca, kuchni.

Impreza skierowana jest zarówno do twórców reprezentujących różne dziedziny tradycji regionalnych jak i osób odwiedzających imprezę: mieszkańców naszego miasta oraz licznie przebywających na Warmii i Mazurach w sezonie letnim turystów. W ramach wydarzenia będziemy futrować /karmić/ staropolskim jadłem naszych przodków: podpłomykami pieczonymi na specjalnym piecu, ziemniakami podawanymi z masłem lub olejem lnianym na liściu kapusty,  staropolskimi goframi, zorganizowany zostanie pokaz tradycyjnego wędzenia szynek i serów zagrodowych.

Odbędą się: warsztaty świecownika – wyrabiania świec z prawdziwego wosku pszczelego, pokaz tłoczenia oleju - możliwość własnoręcznego "bicia" oleju lnianego i rzepakowego, prezentacja sprzętów wyposażenia gospodarstwa chłopskiego połączona z możliwością własnoręcznego ubijania masła w kierzance czy mielenia mąki w drewnianym młynie żarnowym, interaktywne zajęcia „Spotkanie z Mazurskim Gburem”, konkurs na „MAZURSKIE KUCHY” i Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego a w nim konkurs na Pamiątkę z Warmii i Mazur. 

Zagrają nam berklejdy /muzykanci/, a także znakomite zespoły folkowe:
S Ł O W I A N Y
Barwne osobowości, energiczna muzyka, słowiański duch. To najkrótsze określenie zespołu Słowiany, jednego z najbardziej interesujących zespołów folk-rockowych w Polsce. Ich muzyka to ogromna dawka pozytywnej energii, która przyciąga wszystkich niezależnie od wieku.

Zespół powstał z inicjatywy małżeństwa z Ukrainy, absolwentów Akademii Muzycznej,  Oleksandra i Iryny Dracz.  Jak sami mówią: „Jesteśmy grupą przyjaciół, których łączy muzyka. Gramy utwory własne i aranżujemy najbardziej znane  folkowe piosenki z różnych słowiańskich krajów. „
Skład zespołu tworzą:
Iryna Dracz – wokal                                                                                   
Oleksandr Dracz – akordeon                                                                                               
Piotr Galiński – gitara elektryczna, wokal                                                                              
Agnieszka Plewińska – skrzypce                
Sławomir Piecuch – kontrabas elektryczny                                                                                     
Samuel Calabuig – bębny

L A C H E R S I
Lachersi to inicjatywa reaktywowania muzyki, którą nasi przodkowie grali, śpiewali, która była w każdym domu, nucono ją pod nosem, która daje mnóstwo radości" - piszą o sobie.  W swojej muzyce umiejętnie łączą tradycję z nowoczesnością dzięki czemu trafiają w gusta słuchaczy w każdym wieku. Grają tradycyjne melodie lachowskie ozdobione barwnymi dźwiękami klarnetu we współcześnie brzmiących aranżacjach. Żywiołowość,  doskonały kontakt z publicznością, dynamiczne i taneczne utwory dopełnione nastrojowymi balladami to gwarant doskonałej zabawy!
Skład zespołu tworzą:
Tomek Jarosz- wokal
Sylwester Groń- wokal, klarnet, ewi
Maciej Nieć- instrumenty klawiszowe
Kuba Nieć- gitara elektryczna
Paweł Stec- gitara basowa
Grzegorz Strączek- perkusja

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej możliwości promocji i sprzedaży swoich towarów gospodarstwa agroturystyczne, rolników pszczelarzy, piekarzy, wytwórców korzystających z lokalnych surowców w produkcji żywności i potraw, kultywujących tradycje kulinarne i promujących kulinarne dziedzictwo regionu.

W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt z działem organizacji imprez, tel. 89 743 34 70, e-mail - info@ckit.mragowo.pl