Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. Marcelego Nenckiego serdecznie zaprasza do Stacji Hydrobiologicznej w Mikołajkach na WAKACYJNE DNI MÓZGU w MIKOŁAJKACH.

DNI MÓZGU to impreza popularyzująca wiedzę o działaniu tego skomplikowanego i wciąż jeszcze tajemniczego dla nas narządu, która co roku odbywa się w wielu miastach Polski. Kolejne dwa popołudnia (21 i 22 lipca 2016) przybliżą Państwu sekrety mózgu. Zachęcamy do przybycia wraz z całą rodziną. Każdy z pewnością znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Program Wakacyjnych Dni Mózgu w Mikołajkach

21-22.07.2016, początek: godz. 16.00


21.07.2016
16.00 - Dr Paweł Boguszewski
(Instytut Biologii Doświadczalnej im. M Nenckiego PAN, Warszawa)

"Serce czy rozum" czyli jak i dlaczego emocje rządzą naszym życiem.

Z emocjami stykamy się każdego dnia. Obserwujemy je u ludzi i zwierząt, a także sami ich doświadczamy. Czasem nam  pomagają a czasem szkodzą, czyli nie zawsze serce i rozum ze sobą współpracują. Wykład opowie o tym co naukowcy wiedzą o emocjach -  dlaczego istnieją, jak je klasyfikujemy oraz jak je badamy. A przede wszystkim gdzie w naszym mózgu są miejsca odpowiedzialne za ich powstawanie i przeżywanie oraz co się dzieje, gdy emocje nas zawodzą.

22.07.2016
16.00 - Dr Katarzyna Jednoróg
(Instytut Biologii Doświadczalnej im. M Nenckiego PAN, Warszawa).

W poszukiwaniu przyczyn dysleksji.

Czytanie to podstawowy sposób docierania do wiedzy, niezależnie od tego, czy nabywamy ją za pomocą książek, szkolnej tablicy, czy Internetu. Jednakże w niektórych przypadkach u typowo rozwijających się dzieci bez wyraźnej zewnętrznej przyczyny (np. zdrowotnej, zaniedbania edukacyjnego czy obniżonego ilorazu inteligencji) pojawiają się poważne trudności w opanowaniu umiejętności czytania, nazywane dysleksją rozwojową. Słuchacze zapoznają się z zaburzeniami poznawczymi, które mogą powodować dysleksję oraz ich mózgowymi mechanizmami. Przedstawię również badania prowadzone w Instytucie Nenckiego których celem jest wypracowanie wczesnej bardziej zindywidualizowanej diagnozy tego zaburzenia.

Po wykładach zapraszamy na warsztaty naukowe prowadzone przez doktorantów i pracowników Instytutu Nenckiego oraz Stacji.

W ramach warsztatów będzie można m.in.:

Obejrzeć preparaty mózgu różnych zwierząt pod mikroskopem i dowiedzieć się jak starzeje się mózg i układ nerwowy u różnych gatunków zwierząt.
Dowiedzieć się jakie są najczęstsze choroby w układzie nerwowym związane z jego starzeniem się.
Złożyć model ludzkiego mózgu i poznać rezonansowe badania mózgu, często wykorzystywane w diagnostyce patologii układu nerwowego.
Sprawdzić swoją uwagę i pamięć testami komputerowymi.
Zagrać w neuro-gry usprawniające pracę mózgu.
Obejrzeć filmy o mózgu i doznać iluzji zmysłowych.

Adres: Stacja Hydrobiologiczna Instytutu Biologii Doświadczalnej, ul. Leśna 13, 11-730, Mikołajki.

https://mikolajki.nencki.gov.pl/

GPS: 53.792, 21.571