"Gałkowo Potocki" zaprasza na Mazurskie przełaje - zimowe obejście jeziora Mokrego. Start - 18 lutego 2017, godz. 9:00. Patronatem imprezy jest kwartalnik „Ratownictwo Górskie”.

Regulamin imprezy znajdziecie na stronie ratownictwogorskie.pl/blog

Kontakt do organizatora - Gałkowo 46, restauracja "Gałkowo Potocki", tel. 664 704 683

Narty - Góry, i Mazury.

Dla współczesnych, narty utożsamiają się przede wszystkim z górami: wyciągi, modne ciuchy, szaleńcze szusy po modnych nartostradach w bardzo modnych kurortach, rozbite głowy i połamane nogi. Narty - fantastyczny wynalazek sprzed setek lat, służył  ludziom, którzy musieli pokonywać rozległe zaśnieżone przestrzenie w celu polowania, wojowania i tysięcy innych czynności, których bez nart nie dałoby się wykonać. Z czasem narty stały się modne, a uprawianie narciarstwa przyczyniło się walnie nie tylko do zaspokojenia potrzeb ruchowych człowieka, ale do nieprawdopodobnego rozwoju, dawniej biednych  miejscowości górskich, dało pracę milionom ludzi, przyczyniło się do rozwoju wyspecjalizowanych gałęzi przemysłu - o czym każdy w miarę rozgarnięty wie.

W trakcie szaleńczego narciarskiego pędu niektóre jego dziedziny zostały zapomniane. Do takich należy narciarstwo zwane kiedyś turystycznym - narty, plecak, namiot, śpiwór i zaśnieżona przestrzeń pokonanie której wymaga  walki z przyrodą, mrozem, samym sobą. Nie wszystkim odpowiadają zatłoczone trasy zjazdowe, kolejki do wyciągów, zgiełk przy kolejkowych  barów i restauracji, towarzystwo  narciarskich snobów, którzy robią to bo modne. Dla tych wszystkich mamy propozycję. A propozycja to narty na Mazurach. Mazury, to nie tylko żagle i inne sporty wodne, znane z letniej aktywności. Są też Mazury zimowe - to niesamowite przestrzenie – pomalowane zimową bielą, długie łagodne pagóry, zjazd z których daje wytchnienie zmęczonym przy podejściu nogom. To pomalowane szrenią drzewa, krzewy i zamarznięte jeziora wędrowanie po których jest dodatkową atrakcją. Zatem jeżeli lubisz zimę, nart, zimową ciszę jedź z nami na Mazury.

Narty - piszący ten tekst wiele, wiele lat temu, na poniemieckich nartach-/ wiązania kandahary-znakomite/, przewędrowałem kawał Mazur. Doznania z tamtych lat mam jeszcze w pamięci- spało się po stodołach, wiejskich chałupach, gdzie się dało.  Dzisiaj wygląda to całkiem inaczej wspaniałe hotele, pensjonaty, gospodarstwa „AGRO” no i  sprzęt. A do tego typu turystyki narciarskiej proponujemy narty „ BECK KQANTRY”. Jest to narta szersza od biegowych, chociaż ma biegowe wiązania, buty typu trekkingowego, w których to można chodzić, ciepłe, wygodne - do długich narciarskich marszów.

„Ratownictwo Górskie” - kwartalnik – przejmuje patronat medialny nad naszym propozycjami.

Mazury - to kraina Wielkich jezior, znana i modna, głównie latem. Fantastyczna i niewykorzystana zimą. Nie zapomniane wrażania pozostaną na wiele lat po przejściu zimowym dookoła Wielkich jezior.

Zapraszamy na Mazurskie Przełaje – obejście Jeziora Mokrego – Gałkowo.

                                       

Marian Sajnog