Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone na całym świecie od 1970 roku. Jego celem jest promowanie postaw i działań proekologicznych. Co roku tematykę tego wydarzenia kształtują bieżące problemy dotyczące ochrony środowiska. W tym roku Dzień Ziemi w Mrągowie obchodzić będziemy pod hasłem:

BĄDŹ EKO!

Obchody Dnia Ziemi w Mrągowie odbędą się 11 maja 2018 r., o godz. 9.00 na Placu Unii Europejskiej i organizowane zostaną na szczeblu powiatowym i miejskim. Koordynatorem działań związanych z organizacją obchodów Dnia Ziemi w Mrągowie jest Centrum Kultury i Turystyki.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół Powiatu Mrągowskiego do udziału w konkursach, grach i zabawach przygotowanych na tę okazję:

1. KONKURS na plakat promujący Dzień Ziemi – BĄDŹ  EKO!

Konkurs kierujemy do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Uczestnik konkursu ma za zadanie wykonać plakat promujący wydarzenie pod hasłem „Bądź EKO!”. Prace należy wykonać w formacie A3, w technice dowolnej. Na odwrotnej stronie należy umieścić imię i nazwisko autora, klasę, adres szkoły oraz imię, nazwisko i numer kontaktowy opiekuna ucznia. Do pracy/prac zgłaszanych grupowo proszę dołączyć kartę zgłoszeń.

Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni, a zwycięska praca wyłoniona przez jury powołane przez Organizatora zostanie wykorzystana do promocji tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w Mrągowie.

Prace należy dostarczyć na adres:  Centrum Kultury i Turystyki, ul. Warszawska 26, 11 – 700 Mrągowo w nieprzekraczalnym terminie do 20 kwietnia 2018 r.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz otwarcie wystawy nastąpi 7 maja 2018 r. w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Wręczenie nagród odbędzie się podczas obchodów Dnia Ziemi 11 maja 2018 r. na Placu Unii Europejskiej w Mrągowie.


2. KONKURS na ekologiczny występ artystyczny

Prosimy uczniów, grupy i koła ekologiczne o przygotowanie krótkiego (do 7 minut) występu artystycznego o tematyce związanej z hasłem obchodów Dnia Ziemi w Mrągowie: „Bądź EKO! – w trosce o czyste powietrze”. Występ powinien być poświęcony tematom związanym z promocją działań zmierzających do ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami.

Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach:

I – przedszkola oraz kl. 0 – konkurs na piosenkę ekologiczną

II – szkoła podstawowa kl. I – VI – konkurs na scenkę ekologiczną

III – szkoły podstawowe kl. VII, gimnazja, szkoły średnie – konkurs na reklamę ekologiczną

Występy zaprezentowane zostaną w trakcie programu imprezy na Placu Unii Europejskiej. O wynikach konkursu zdecyduje Komisja Konkursowa, która wyłoni zwycięzców z każdej kategorii przyznając atrakcyjne nagrody.

Ze względów organizacyjnych prosimy o ograniczenie liczebności grupy biorącej udział w konkursie i wymagań technicznych.

 

3. RECYKLINGOWY POKAZ MODY - czyli konkurs na strój z materiałów recyklingowych  

Strój wieczorowy, sportowy, do pracy, do szkoły, na bal lub randkę …  Ideą konkursu jest wykonanie stroju z materiałów całkowicie podlegających recyklingowi, np. puszki, papier, folia, butelki, plastikowe korki, etc. Prezentację każdej kreacji uzupełnić należy krótką wypowiedzią uczestnika na temat sposobów recyklingu i możliwości uzyskania surowców wtórnych z użytych materiałów. Liczymy na kreatywność i pomysłowość. Prezentacja strojów odbędzie się na scenie podczas obchodów Dnia Ziemi. Każda szkoła może wytypować do konkursu dwie osoby (np. na zasadzie wewnętrznych eliminacji szkolnych). Nagrodzone zostaną trzy najciekawsze kreacje. *

4. KONKURS NA EKO-INSTALACJĘ

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach:

Podaruj śmieciom drugie życie – konkurs na eko-zabawkę

Kategoria wiekowa: grupy przedszkolne oraz klasy 0 - 4 szkoły podstawowe

Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonać z materiałów recyklingowych zabawkę/grę , np. eko-piłkarzyki, eko-puzzle, eko-domino, eko-plac zabaw, eko-ciuchcia i tym podobne. Materiały na potrzeby konkursu zapewniają uczestnicy we własnym zakresie. Uwaga! Konstrukcję należy zbudować w trakcie trwania imprezy. Uczestnicy nie mogą przynosić gotowych elementów. *

Obrazy sypane ziemią

Kategoria wiekowa: szkoły podstawowe kl. V – VII, gimnazjum

Należy przygotować projekt, szkic, pomysł  kompozycji o tematyce proekologicznej. Podczas imprezy  konkursowe  obrazy  wysypane zostaną na  przygotowanej  włókninie  w  formacie 1,5m x 1,5m. Materiałem do wysypywania obrazów będą różnego rodzaju piaski i kruszywa o różnorodnej kolorystyce i strukturze (piasek, drobne kamyki, sól etc).  Uczestnicy konkursu we własnym zakresie mogą przygotować inne materiały naturalne do wykorzystania w swojej pracy – np. szyszki, łupiny, gałązki, trociny etc.

W obu kategoriach mogą brać udział grupy maksymalnie 5-osobowe. Zwycięskie prace zostaną nagrodzone.

Zgłoszenia udziału w poszczególnych konkursach i zabawach prosimy dostarczyć na kartach zgłoszeń (w załączniku) do dnia 20 kwietnia 2018 r.

Do pobrania....

Regulamin konkursów

Karta zgłoszeń

Program Dnia Ziemi dodatkowo uatrakcyjni bogata oferta stanowisk ekologicznych przygotowanych m.in. przez Leśny Kompleks Promocyjny, Mazurski Park Krajobrazowy, Lokalną Grupę Działania Mazurskie Morze, Fundację RECAL, Fundację FRUCTUS, Mrągowskie Stowarzyszenie Rowerowe oraz Zakład Usług Kominiarskich Bogdan Głosek. Zaprezentują one atrakcyjny program ekologiczno-edukacyjny: szereg konkursów, quizów i pokazów z nagrodami i drobnymi upominkami

Atrakcją będzie program o tematyce ekologicznej przygotowany przez grupę artystyczną oraz spektakl ekologiczny pt. „Zielona wyspa Pirata Pifpafa”. Ponadto przygotowane zostaną stanowiska plastyczne, sportowe i animacje dla wszystkich uczestników imprezy. 

Podczas imprezy przeprowadzona zostanie zbiórka puszek aluminiowych i plastikowych nakrętek – gorąco prosimy o wsparcie naszej akcji. (szczegóły w regulaminie konkursów).

Biorąc udział w obchodach Dnia Ziemi 2018 r. wspólnie stworzymy dzieciom i młodzieży możliwość odbycia wspaniałej lekcji przyrody w trosce o nasz wspólny dom.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych konkursów i zabaw udziela

instruktor Dorota Kruszewska, tel. (89) 743 34 71,  e-mail: d.kruszewska@ckit,mragowo.pl