Festiwal Kultury Kresowej to drugi co do wielkości festiwal organizowany od 1995 roku w mrągowskim amfiteatrze. Jest prezentacją artystycznej przeszłości i tradycji Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. W festiwalu biorą udział polskie zespoły folklorystyczne, chóry i kapele oraz indywidualni twórcy ruchu artystycznego z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Czech. 

Festiwal Kultury Kresowej odbywa się w Mrągowie. Na imprezy płatne zapraszamy do amfiteatru nad jeziorem Czos, a na bezpłatne do centrum miasta - na pl. Unii Europejskiej i do małego amfiteatru.

Festiwal jest niekonwencjonalnym zjawiskiem kulturowym i jedyną tego rodzaju propozycją w kraju. Minione festiwale spotkały się z bardzo przychylnym przyjęciem. Występy zespołów muzycznych i tanecznych z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy transmitowane są przez TVP 2 oraz Telewizję Polonia. Koncert galowy w amfiteatrze jest podsumowaniem trzech dni imprez festiwalowych w mieście, w trakcie których oglądać można występy kapel, chórów oraz zespołów pieśni i tańca. Występom towarzyszą wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw. Festiwal jest najciekawszym obok Pikniku Country przedsięwzięciem kulturalnym miasta Mrągowa.

 

 

 

 W 2018 r. Festiwal Kultury Kresowej odbędzie się w dniach 10-12 sierpnia.

Koncert Galowy w dniu 11 sierpnia 2018, godz. 19.00 - koncert biletowany, pozostałe wydarzenia Festiwalu są bezpłatne.

Od 6 sierpnia odbywają się…

* PLENER MALARSKI  z udziałem przedstawicieli polonijnych środowisk plastycznych z Litwy (Danuta Lipska, Renata Utowka), z Ukrainy (Mieczysław Maławski, Władysław Maławski, Feliks Turowski),  Białorusi (Aleksander Bołdakow, Szczerbińska Olga, Paweł Kastusik). Powstałe prace pod wspólną nazwą „Moja Niepodległość - interpretacje artystyczne pojęć takich jak patriotyzm, wolność, ojczyzna”, zostaną zaprezentowane podczas podsumowującego wernisażu.

* Spotkania przedstawicieli mediów polonijnych z Litwy (Krystyna Użienajtie), Ukrainy (Teresa Dutkiewicz, Elżbieta Korowiecka)  i Białorusi (Irena Waluś, Polina Juchniewicz), zakończone wydaniem 4.  biuletynu Kres[k]ówka, który zostanie rozpowszechniony wśród dziennikarzy i gości z kraju i zagranicy na zorganizowanej konferencji prasowej.


Program 24. Festiwalu Kultury Kresowej

10 sierpnia (piątek),

godz. 16.00 – 20.00 Mała Gala Kresowa

Uroczyste otwarcie Festiwalu połączone z występami zespołów, prezentacją rękodzieła i malarstwa, kiermaszami
Plac Unii Europejskiej

Wystąpią:
Zespół „Borysławiacy” z Borysławia / Ukraina
Zespół ludowy ,,Sużanianka" / Litwa
Zespół  "Czarna perla" / Białoruś

godz. 17.00 Wieczór poezji
Centrum Kultury i Turystyki – sala kameralna

Gośćmi spotkania będą: Alicja Michałkiewicz - Romaniuk (Lwów), Grzegorz, Igor Dalkiewicz (Grodno), Apolonia Skakowska (Wilno), Krystyna Użienajtie (Wilno).

godz. 20.00 Wieczornica Kresowa – „Z domu niewoli” - monodram w wykonaniu Elżbiety Lewak
Centrum Kultury i Turystyki – sala widowiskowa

Monodram „Z domu niewoli” oparty jest na prozie oraz poezji Beaty Obertyńskiej. Reżyser Zbigniew Chrzanowski postanowił przedstawienie zatytułować „Z domu niewoli”, idąc za słowami, które są w finale. Kiedy bohaterka przekraczała granice, kiedy na moście dudniły kroki, usłyszała jakby biblijny głos Pana z Synaju: »Jam jest Pan Bóg twój, którym cię wywiódł... z domu niewoli«. Jest w tym optymistyczna nuta, jest w tym nadzieja, że z domu niewoli zawsze można wyjść”.

Prapremiera przedstawienia odbyła się w listopadzie 2012 r. na festiwalu monospektakli ,,Monowschód” w Wilnie. Premiera miała miejsce we Lwowie w grudniu 2012 r. Następnie monodram był wystawiany w Opolu, Kluczborku, Krakowie oraz Łodzi.

Beata Obertyńska (1898–1980) to znana już w okresie dwudziestolecia międzywojennego powieściopisarka i poetka (pisząca także pod pseudonimem Marta Rudzka). Została aresztowana przez NKWD w 1940 r., była przetrzymywana w lwowskich Brygidkach, następnie więziona w Kijowie, Charkowie, Odessie, Starobielsku, po czym została zesłana do łagru Loch-Workuta. W 1942 r. ewakuowała się wraz z armią Andersa do Iranu. Po wojnie zamieszkała w Anglii. Jej bogaty dorobek pisarski został doceniony i uhonorowany nagrodami emigracyjnych stowarzyszeń i ośrodków wydawniczych. Otrzymała między innymi nagrodę Katolickiego Ośrodka Wydawniczego „Veritas”, ,,Przeglądu Powszechnego” wychodzącego w Londynie pod redakcją ks. Jerzego Mirewicza, a także nowojorskiej fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego.

„W domu niewoli” to relacja z więziennej i łagrowej tułaczki Autorki po ogromnych obszarach Związku Radzieckiego w latach ostatniej wojny. Spisuje własne wspomnienia – od aresztowania w lipcu 1940 r. przez NKWD we Lwowie do momentu założenia munduru armii generała Andersa.

Sama Autorka tak opisuje narodziny tego tekstu w posłowiu do jego drugiego wydania: ,,Książkę moją zaczęłam pisać w roku 1942 w Palestynie, kiedy wszyscy, którzy wyszli z Rosji, wezwani zostali do spisywania swoich wspomnień, ale lwia jej część powstała dopiero w Południowej Afryce, w Johannesburgu, skończyłam ją w Londynie, jeszcze pod bombami, a wyszła z druku w roku 1946 we Włoszech”.

Elżbieta Lewak – lwowianka, Polka, absolwentka Wydziału Polonistyki UW, z wykształcenia – redaktor, z zamiłowania – aktorka. W 2008 r. debiutowała na deskach Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, w 2009 r. dołączyła do Teatru Polonistyki UW. Monodram „Z domu niewoli” jest wynikiem pracy z dyrektorem lwowskiego teatru. Jego prapremiera odbyła się w Wilnie w 2012 r. na Festiwalu Monospektakli „Monowschód”. Jest to pierwszy monodram w jej wykonaniu.

Wieczornicy towarzyszyć będzie Wystawa malarstwa członków Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi „Marszałkowi w hołdzie”


11 sierpnia (sobota)

godz. 11.00 Kresowe spotkania z muzyką i poezją
Plac Jana Pawła II

godz. 13.00 – 17.00 Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa
Plac Unii Europejskiej

godz. 14.00 Konferencja Prasowa
Centrum Kultury i Turystyki – sala Kameralna

godz. 16.00 Wernisaż malarstwa artystów plastyków z Kresów - „Moja Niepodległość"
Centrum Kultury i Turystyki – sala Orbita


godz. 19.00 KONCERT GALOWY - koncert biletowany
Amfiteatr nad Jeziorem Czos  

Wystąpią…
z BIAŁORUSI:
Zespół Pieśni i Tańca „Mozyrzanka”
Młodzieżowy zespół wokalny „Wszystko w porządku”
Muzykująca Rodzina Żychów ze Smorgoni
Polska kapela „Słowianie”
Zespół muzyki żydowskiej “Szalom”
Z UKRAINY:
Zespół wokalny „Faustyna”
Zespół wokalno-taneczny „Rezonans” 
Zespół Folklorystyczny „Echo Prutu”

z LITWY:
Reprezentacyjny Polski Zespół  Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna”
Zespół Tańca Ludowego "ZGODA"
Trio  „Wileńska  Biesiada” 
Karolina LYNDO
BILETY na koncert galowy: 25, 45, 55 zł – do nabycia w CKiT, tel. 89 743 34 66 oraz online przez serwis eBilet12 sierpnia (niedziela)

godz. 10.30 Uroczysta Msza święta z udziałem poetów i zespołów kresowych
Kościół  Świętego Wojciecha

godz. 11.30 – 15.30 Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa, kiermasze
Plac Unii Europejskiej

godz. 15.30 – 16.30 Korowód ulicami miasta
(od ul. Sobczyńskiego do pl. Jana Pawła II i promenadą do Amfiteatru nad Jeziorem Czos)

godz. 16.30 KONCERT - Uroczyste zamknięcie 24. Festiwalu Kultury Kresowej
Amfiteatr nad Jeziorem Czos

 
Ponadto:

Wystawa fotograficzna „23 lata Festiwalu Kultury Kresowej”
Wystawa plakatu Festiwalu Kultury Kresowej
Centrum Kultury i Turystyki

Uprzejmie informujemy, że rozpoczęła się w systemie ebilet internetowa sprzedaż biletów na tegoroczny „Festiwal Kultury Kresowej ".

Wydruk biletu  z systemu dla poszczególnych klientów następuje po wpłacie kwoty na konto Centrum Kultury i Turystyki. Bilety będą przechowywane dla Państwa w Centrum Kultury i Turystyki i będzie je można odebrać w dogodnym dla Państwa terminie.

 Termin Festiwalu : 10-12 sierpnia 2018 r. Koncert Galowy 11 sierpnia (sobota), godz. 19.00

* Nie wysyłamy biletów pod wskazany adres - odbiór na miejscu.

* Rezerwacja otrzymuje status pełnej rezerwacji w momencie wpłaty na wskazany rachunek, o którym  jesteście Państwo informowani drogą mailową, dodatkowo w przesłanej informacji jest zawarta propozycja miejsc i wysokość kwoty do wpłaty.

* Okres ważności rezerwacji upływa po 7 dniach roboczych (okres ważności rezerwacji jest liczony od  otrzymania szczegółowych informacji dotyczących rezerwacji).  Po nieopłaceniu rezerwacji w ciągu 7 dni rezerwacja zostaje anulowana, a bilety  wracają do ponownej sprzedaży.

*Uwaga! Chęć otrzymania faktury za zakup biletów prosimy zgłaszać przy dokonywaniu rezerwacji.

 
Dane dotyczące naszego konta:

Centrum Kultury i Turystyki
ul. Warszawska 26
11-700 Mrągowo

Numer rachunku: 85 2030 0045 1110 0000 0263 3580

z dopiskiem w treści przelewu "rezerwacja biletów na Festiwal Kultury Kresowej"
+  (nazwisko, imię osoby rezerwującej)

 
Bilety do nabycia w recepcji CKiT w Mrągowie, ul. Warszawska 26, w godz. 14.00-21.00

tel. 89 743 34 66, 89 743 34 73, bilety@ckit.mragowo.pl lub on-line w systemie e-bilet i ekobilet.

Ceny biletów w Centrum Kultury i Turystyki:

Strefa VIP - 70 zł
I miejsca   - 55 zł
II miejsca  - 45 zł
III miejsca - 25 zł

Organizatorzy:
Burmistrz Miasta Mrągowo
Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oddział w Mrągowie
Centrum Kultury i Turystyki

Więcej informacji na www.ckit.mragowo.pl