Od 6 listopada 2018 r. zapraszamy do Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie do oglądania WYSTAWY "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" opowiadającej o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939–1942. Ocalały dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce, a także odwadze ludzi, którzy uznali je za własne. Mimo że urodziły się z wyrokiem śmierci, a los nie szczędził im gorzkich doświadczeń, uśmiechają się do nas ze zdjęć. Dobrze przeżyli życie, które podarowali im rodzice — żydowscy i polscy.

W Polsce z Zagłady ocalało około 5 tysięcy z blisko miliona żydowskich dzieci. Wiele z nich znalazło schronienie w polskich rodzinach. Polacy, którzy zaopiekowali się ocalonymi dziećmi, często później stawali się ich przybranymi rodzicami. Na ogół prawdę trzymali w tajemnicy, niektórzy wyjawili ją przed śmiercią, inni zabrali ją do grobu. Bohaterowie wystawy, wychowani w obcych domach, które uważali za własne, musieli zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukali śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia. Ci, którym się to nie udało, wciąż mają nadzieję.


Wystawa Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu” w Polsce".

Pomysł opowiadania historii Dzieci Holocaustu za pomocą zdjęć ich żydowskich i polskich rodziców sformułowała przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, Joanna Sobolewska-Pyz — sama będąca ocalonym z Zagłady dzieckiem. Zestawienie archiwalnych fotografii ze współczesnymi portretami dodało wspomnieniom dzieci emocjonalnej siły i dopisało aktualne, pozytywne zakończenie. Powstała w ten sposób wystawa o życiu.

a u t o r z y

Anna Kołacińska-Gałązka, redaktorka prasowa i książkowa, wydawca, pedagog. Absolwentka studiów Historii i Kultury Żydów w Polsce na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktorka V tomu wspomnień „Dzieci Holocaustu mówią...", autorka wywiadów z ocalonymi. Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Drugie Pokolenie — Potomkowie Ocalałych z Holocaustu. Doświadczona menedżerka mediów, m. in redaktor naczelna magazynów „Jestem" i „Zdrowie", wicenaczelna tygodnika „Naj", Dla polskiego rynku mediów zredagowała i wydała ceniony w świecie „Podręcznik projektanta gazet" Tima Harrowera, dla Izby Wydawców Prasy organizowała program szkoleń dla dziennikarzy i menadżerów „Akademia Prasy Lokalnej".

Jacek Gałązka, designer informacji, projektant graficzny gazet, magazynów ilustrowanych i serwisów internetowych w Polsce, Belgii, Republice Afryki Południowej, Szwecji, Pakistanie i USA. Doradca wydawców prasy w Polsce i za granicą. Organizator i trener szkoleń dla pracowników mediów: menadżerów, dziennikarzy, grafików i fotografów, a także dla agencji badania rynku i public relations. Członek międzynarodowej organizacji projektantów Society for News Design, juror konkursów projektowania graficznego, współpracownik Izby Wydawców Prasy. Od jedenastu lat koordynator i ekspert programów wsparcia wolnych mediów w krajach Europy Wschodniej i Azji Centralnej, współpracownik organizacji pozarządowych.

W pracy nad projektem wzięli udział także: Grażyna Antos (korekta), Marcel Weyland, (teksty angielskie), Jurgen Hensel, (teksty niemieckie), Marek Kurpios (animacje, montaż filmu), Jury Lichtarowicz (montaż dźwięku).

Maciej Śmiarowski, osobisty fotograf premiera RP, fotoreporter prasowy, producent programów telewizyjnych. Specjalizuje się w fotografii portretowej (Otylia Jędrzejczak, Raul Lozano, Nikołaj Wałujew, Maja Włoszczowska, Tomasz Majewski), reportażowej (cykl zdjęć kadry olimpijskiej pływaków "Podwodna gra") i sesyjnej (dla Wprost: Przemysław Gosiewski, Sławomir Nitras, Roman Polko oraz Kinga Baranowska, Paweł Korzeniowski). Dla telewizji Nsport zrealizował autorski cykl programów Zoom. Współpracuje z kliniką Cemed realizując dokumentację zabiegów medycznych na potrzeby międzynarodowych wydawnictw naukowych. Autor zdjęć reklamowych dla CCC , Banku BGŻ, Haribo. Współpracował z Forum Dialogu Między Narodami przy realizacji programu Szkoła Dialogu. Współpracuje jako wolontariusz z kliniką Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu prowadzonej przez prof. Alicję Chybicką.