Mrągowo nie zostało znacznie zniszczone w czasie II wojny światowej, posiada więc stare miasto! Co prawda XIX-wieczne, ale zawsze. Mało mieszkańców zwraca uwagę na ciekawy elementy zabudowy, a mianowicie drzwi. A mamy różne: secesyjne, historyzujące o motywach barokowych, renesansowych itd. Zakończono projekt Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego 2018 „Mrągowo…od drzwi do drzwi”.

Inspiracją do wydania przewodnika „Od drzwi do drzwi” była wystawa fotograficzna „Mrągowo w detalu – zabytkowe drzwi” Bartosza Hellisa, prezentowana w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie. W roku 2017 pomysł zgłoszony przez Donatę Durkę do Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego zyskał uznanie mieszkańców i został zrealizowany w 2018 r. Realizatorem projektu z ramienia Urzędu Miasta Mrągowa było Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.

Większość publikacji opiera się na pracy Bartosza Hellisa. Jest on autorem tekstów oraz zdjęć dotyczących głównej części, czyli zabytkowych drzwi (30 szt.). Publikacja zawiera pięć reportaży powstałych na podstawie wywiadów z mieszkańcami. Są to ludzkie historie związane z Mrągowem.

Publikacja powstała dzięki współpracy i zaangażowaniu osób, które łączy zamiłowanie do lokalnego dziedzictwa kulturowego:
Bartosza Hellisa – autora zdjęć, tekstów merytorycznych (opisów stolarki drzwiowej i stanu badań)
Roberta Wróbla – koordynatora projektu
Anny Wysuwy-Szefler i Jolanty Hellis z Powiatowej Biblioteki pedagogicznej –zaangażowanych w promocję pomysłu i głosowanie, organizatorek wystawy „Mrągowo – w detalu – zabytkowe drzwi”.
Zespółu Fundacji Alternatywnej Edukacji „ALE” w składzie:
Emilia Turek – przeprowadzenie wywiadów z mieszkańcami, aranżacje fotograficzne
Wojciech Sienkiewicz  – przeprowadzenie wywiadów i ich transkrypcja
Aleksandra Lemańska – opracowanie reportaży
Donaty Kobylińskiej- Durki - pomysłodawczyni koncepcji wydawnictwa „Od drzwi do drzwi” i autorka projektu zgłoszonego do Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego.

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE z realizatorami projektu „Mrągowskie Pogaduszki. Zabytkowe mrągowskie drzwi”.
TERMIN: 17.01.2019 r. (czwartek), 17.30 godz.
MIEJSCE:
Muzeum w Ratuszu w Mrągowie
Uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatnie publikację „Mrągowo…od drzwi do drzwi”