Termin: 23.03.2019 r. (sobota)
Miejsce i czas startu: godz. 10:00 Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie
Przewidywana godzina zakończenia: 15:00
Łączna dł. trasy: ok. 32 km
Rajd prowadzi: Robert Wróbel
Trudność  ☻☻

Organizujemy rajdy piesze i rowerowe przez cały rok o różnej długości, przewidziane dla początkujących jak i wprawionych rowerzystów oraz piechurów.
☻☻☻☻☻ - zaprawieni rowerzyści, jeżdżący także indywidualnie
☻☻☻☻ - rowerzyści, na których nie robi wrażenia zmiana dystansu z 60 na 85 km.
☻☻☻ - przeciętny weekendowy, rowerzysta, jeżdżący systematycznie, ale spokojnie
☻☻ - uczestnicy początkujący, tempo relaksacyjne, wiele przerw
☻ - rodziny z małymi dziećmi

Trasa rajdu
Przebieg: Mrągowo – Boże (folwark) – Szestno (zwiedzanie ruin zamku) – przerwa w Zajeździe Staropolskim (ok. 19 km.) – Kiersztanowo – Polska Wieś - Mrągowo (ok. 13 km). ŁĄCZNIE: ok. 32 km

W czasie wycieczki uczestnicy poznają ciekawostki okolic Mrągowa. Jako pierwsze zwiedzimy zabudowania zespołu dworsko – folwarcznego w Boże. Są to jedne z nielicznych tak dobrze zachowanych kompleksów, z których słynęły niegdyś Prusy Wschodnie. W roku 1848 rodzina Suchodolskich wybudowała dwór o charakterze rezydencjonalnym w stylu klasycystycznym. Następnie udamy się do pobliskiego Szestno. Tutaj zwiedzimy gotycki kościół z unikalnym wyposażeniem oraz ruiny jedynego zamku krzyżackiego w Powiecie Mrągowskim. Przerwa w zajeździe, który został zbudowany na fundamentach jednego z największych, krzyżackich młynów wodnych. Kolejną atrakcją jest malownicza trasa widokowa wzdłuż j. Juno. Ostatnim punktem będzie spacer do Polskiego Wąwozu (UWAGA! Proszę uczestników o odpowiednie obuwie)

Informacje dodatkowe
Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Udział bezpłatny. Dzieci i młodzież wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Prowiant we własnym zakresie.

Rowerowe Mazury
Rajd odbywa się w ramach promocji turystyki rowerowej na Mazurach „Rowerowe Mazury”. Jest to 134. rajd krajoznawczy przygotowany organizatorów.

Aplikacja Masuria
Podczas marszu organizatorzy przetestują razem z uczestnikami działanie aplikacji.
http://www.it.mragowo.pl/masuria-guide,2,4162,pl.html

Organizator
Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” oraz Centrum Kultury i Turystyki, przy ul. Warszawskiej 26 w Mrągowie, tel. 89 741 80 39, www.it.mragowo.pl,
kierownik@it.mragowo.pl