Zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitacje chorej na mukowiscydozę Michaliny Pisery -  to główny cel charytatywnego koncertu, który odbędzie się w piątek, 25 października br. o godz. 19.30 w Restauracji & Klubie Ceglana w Mrągowie.

Kolejny koncert w Restauracji & Klubie Ceglana. Tym razem charytatywny. Podczas wydarzenia usłyszmy finalistę Idola, byłego frontmana Sztywnego Palu Azji Bartasa Szymoniaka! Ponadto w Ceglanej wystąpią: Przemek Maruchacz i Manchild. Wstęp darmowy! Impreza pod patronatem Burmistrza Mrągowa Stanisława Bułajewskiego. Wydarzenie wspiera Hotel Anek.


Grafika: Adam Kwiatkowski

Bartas Szymoniak - to artysta kreujący nowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej, które nazwał BEATROCKIEM (gatunek łączący elementy beatboxu, wokali i żywych instrumentów). Absolwent Wydziału Jazzu AM w Katowicach, finalista "IDOLA", były frontman grupy Sztywny Pal Azji (2008-2015). Marek Sierocki powiedział o nim, że tworzy nowy gatunek muzyki, tak samo pisał Onet.pl. Wszystkie dźwięki tworzy na żywo sam (bas, perkusja, trąbki, śpiew itd.) a następnie zapętla na tzw looper. Dźwięk po dźwięku, warstwa po warstwie. Tak powstają kompozycje Artysty - człowieka orkiestry. Towarzyszy mu jedynie gitarzysta i wokalista - Michał Parzymięso. Duet w ciągu zaledwie 3 lat zagrał ponad 260 koncertów!

Michalina Pisera
Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym, w Polsce choruje na nią ok. 2000 osób. W wyniku defektu genetycznego organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym.

Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się przeszczep płuc. Michasia ma również niewydolną trzustkę i problemy z trawieniem tłuszczu, co prowadzi do niedożywienia i problemów ze wzrastaniem. Przyjmuje do każdego posiłku (nawet słodyczy!) leki umożliwiające wchłanianie pokarmu.
Oprócz typowych objawów ze strony układu oddechowego i pokarmowego, u Michasi doszlo z czasem do wystąpień różnorodnych powikłań, między innymi: cukrzyca, nawracające zapalenie trzustki, powiekszająca sie wątroba (niestety nieodwracalnie) oraz zmiany w obrazie RTG płuc..

Michasia przyjmuje masę leków oraz codziennie jest poddawana zabiegom, które pomagają jej w miarę normalnie funkcjonować w przeciągu dnia. Musimy bardzo uważać na chorych ludzi, bakterie, a każda najmniejsza infekcja kończy się antybiotykiem by nie doprowadzić do gorszych zmian na płucach.