W Mrągowie nie brakuje pasjonatów fotografii. Dowodem na to jest m.in. wynik głosowania w Mrągowskim Budżecie Obywatelskim. Decyzją Mrągowian w tym roku odbędzie się cykl różnorodnych fotograficznych spotkań połączonych z warsztatami kierowanymi do młodzieży 16+ i osób dorosłych.

Głównym założeniem projektu, na który oddano 318 głosów, jest pokazanie fotografii, jako narzędzia dostępnego dla każdego mieszkańca Mrągowa, pozwalającego na udokumentowanie oraz promocję zarówno miejsc, jak i wydarzeń związanych z miastem. – Projekt opiera się na weekendowych teoretyczno-praktycznych zajęciach.  W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jakie są zasady działania aparatów cyfrowych, obiektywów i akcesoriów dodatkowych oraz zapoznają się zasadami kompozycji obrazu i posługiwania się właściwą perspektywą, nauczą się właściwego doboru warunków ekspozycji oraz wykorzystania w fotografii światła zastanego i sztucznego. Po teorii będą odbywać się zajęcia praktyczne – informuje jeden z pomysłodawców projektu Mirosław Kleczkowski.

Pierwsze spotkanie organizacyjne zostało zaplanowane na 5 września 2020 roku o godzinie 10.00, na które zapraszamy z własnym aparatem. Później każdy z głównych weekendowych modułów zajęć będzie dotyczyć innego aspektu Mrągowa: przyrody, architektury i tego, co w nim najważniejsze, czyli ludzi tworzących lokalną społeczność.

Część warsztatowa pt. „Sercem każdego miasta jest człowiek” (12 września część teoretyczna, a 13 września część praktyczna) skoncentrują się głównie na fotografii portretowej. Dla uczestników będzie to idealna okazja do nauki patrzenia na światło i wykorzystania go w tworzeniu charakteru i klimatu poszczególnych kadrów ,( pracy z modelem/modelką – ta wersja na niepogodę)

W ramach zajęć pt. „Mrągowo okiem mieszkańca” (19 września cz. teoretyczna -20 września 2020 r.) uczestnicy poznają różne zakątki miasta, po których oprowadzi ich doświadczony przewodnik.  Spotkanie będzie nie tylko stanowić okazję do zagłębienia się w historię Mrągowa, ale również do uchwycenia w kadrze unikalnych przestrzeni miasta, które znane są tylko nielicznym mieszkańcom oraz pokazania ich architektury.

Następne spotkanie pt.  „Złota godzina nad jeziorem Czos” (26-27 września 2020 r.) dotyczyć będzie tematyki stricte przyrodniczej. Uczestnicy poznają zasady fotografii krajobrazowej, fotografii zbliżeniowej oraz makrofotografii. Celem zajęć praktycznych będzie nie tylko nabycie umiejętności fotografowania, ale również kształtowanie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody i wyrobienie umiejętności selektywnego patrzenia na otoczenie.

Kulminacyjnym momentem projektu będzie podsumowanie zajęć warsztatowych oraz wybranie najlepszych zdjęć do wystawy, która planowana jest na jesień- listopad. Osób pasjonujących się fotografią z w Mrągowie nie brakuje. Wierzę, że projekt pozwoli otworzyć się mieszkańcom na nowe rodzaje fotografii, a także odpowie na pytanie, z czego my mrągowianie jesteśmy najbardziej dumni i co chcemy wyeksponować – dodaje Mirosław Kleczkowski.

Uwaga!  Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy tylko droga
ON LINE - Formularz ZGŁOSZENIOWY

Z uwagi na charakter projektu ilość miejsc na zajęciach jest ograniczona (max 15 osób). Decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo będą miały osoby, które wyrażą chęć uczestnictwa w całym cyklu spotkań warsztatowych.