miejsce dla tych, którzy cenią sobie życie w bliskim kontakcie z przyrodą. Ta wyjątkowa mazurska prowincja naturalnie jest przyjazna mieszkańcom i turystom.

Piękno wiejskich krajobrazów stanowi turystyczny magnes Gminy Mrągowo. Wielobarwne pola uprawne tworzące niesamowite obrazy, o każdej porze roku inne i niepowtarzalne. Poranna mgła unosząca się nad licznymi jeziorami, spowijająca pobliskie lasy. Wschody i zachody słońca na ukwieconej łące tworzące magiczne i przejmujące spektakle przyrody.

Doskonałym punktem widokowym przyrodniczych walorów gminy, a także panoramy Miasta Mrągowo jest Góra 4 Wiatrów. Na wzniesieniu o wysokości 185,5 m n.p.m. znajduje się całoroczny ośrodek sportowy z wyciągiem narciarskim. G4W zlokalizowana jest na trasie DK 16 Mrągowo-Mikołajki.

Gmina Mrągowo to nieodkryte w pełni miejsce, które daje wytchnienie oraz pozwala odpocząć z dala od miejskiego zgiełku, nie tylko dużych miast, ale również tłocznych mazurskich kurortów. Nic więc dziwnego, że Mazurski Park Krajobrazowy - najstarszy park na Warmii i Mazurach i jeden z największych parków tego typu w Polsce obejmuje swoją powierzchnią również tereny tej gminy (748 z 53655 ha).

Na tej sielskiej krainie rano budzi świergot ptaków, a wieczorem usypia cykanie świerszczy. Gmina jest pełna odgłosów leśnych i hodowlanych zwierząt. W Kosewie Górnym znajduje się Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk popularnie zwana Fermą Jeleniowatych. A w Polskiej Wsi działa Mini Zoo „Nasza Zagroda”, gdzie możemy zobaczyć zwierzęta gospodarskie i ptactwo ozdobne. Z kolei w Marcinkowie mieszkają Chłopaki Alpaki: Wojtuś, Jurek i Wiesio. Wszystkie te miejsca pozwalają przebywać między zwierzętami oraz dają możliwość karmienia ich z ręki.

Gmina Mrągowo to mazurska prowincja o zapachu kwiatów, ziół i warzywnych upraw. W Marcinkowie znajduje się jedno z najbardziej kolorowych i pachnących miejsc na terenie samorządu – Ogrody Markiewicz, gdzie można spacerować wśród kameralnych wnętrz ogrodowych o różnej tematyce i stylu, biegać na bosaka po miękkiej trawie, zaglądać do domków owadów, kolorowych bażantów oraz wydzielonej woliery dla motyli. Z kolei z mrągowskich rzepakowych dywanów powstaje olej tłoczony na zimowo w Olejarni No1 w Karwii. Dodatkowo z nektaru kwiatów rzepaku pszczoły dzielnie i niestrudzenie produkują mazurski miód. Produkty z pasieki można nabyć w Miodowym Kociołku lub Mazurskiej Dolinie, gospodarstwach położonych w Marcinkowie. W Gminie Mrągowo czuć w powietrzu harmonię człowieka z naturą.

Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą wybrać się na spacer leśnymi duktami po jagody, grzyby, na rowerową wycieczkę polnymi szutrami do zabytków i innych atrakcji turystycznych lub po prostu po wspomnienia z podróży. W aktywnym wypoczynku pomogą oznakowane szlaki turystyczne (3 piesze i 6 rowerowych). Przerwą w podróży może być kąpiel w jednym z 29 jezior położonych na terenie gminy. Wiejskie krajobrazy Gminy Mrągowo można podziwiać również płynąć kajakiem ze zmiennym nurtem Dajny. Rzeka zwana „małą Krutynią” przepływa przez szereg jezior Rynny Mrągowskiej, jednak najdogodniej spływ kajakowy rozpocząć w miejscowości Wierzbowo nad Jeziorem Wierzbowskim, a zakończyć na jeziorze Dejnowa w Świętej Lipce.

Mieszkańcy Gminy Mrągowo mają szacunek dla praw przyrody, żyją zgodnie z rytmem pór roku, a także stosują przyjazne środowisku praktyki rolnicze. W Gospodarstwie Agroturystycznym Siedem Kotów w Biestrzykowie działa mała serownia, gdzie produkowane są sery z mleka kóz a niebawem także i owiec. Z kolei w Sklepie u rolnika „Olender” można nabyć  lokalne produkty wytwarzane zgodnie z zasadą od pola do stołu m.in. swojskie wędliny, pasztety, masło czy chleb – ich smak opiera się na sprawdzonych recepturach. Na terenach samorządu funkcjonują również dwa punkty sprzedaży wędzonych ryb i przetworów rybnych: Ryby i miód w Krzywem oraz Przystanek Wędzarnia w Kosewie.

Nocleg w Gminie Mrągowo można znaleźć w gospodarstwie agroturystycznym u rolnika, na polu namiotowym lub w pokojach gościnnych u gospodarza. Łącznie na terenie samorządu dostępnych jest ponad sto obiektów świadczących usługi noclegowe.

 

Fot. Paweł Krasowski