SPIS TREŚCI 

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ ZAMEK W BARCIANACH

⇒ Informacje ogólne

W latach 1380-1390 Krzyżacy wybudowali zamek w Barcianach. Zamek został sytuowany na niewielkim wzniesieniu otoczonym bagnami Liwny, później przekształconymi w stawy. Otaczały go fortyfikacje zewnętrzne oraz fosa. 

⇒ Położenie

Barciany to wieś położona w powiecie kętrzyńskim.

⇒ Informacje szczegółowe

W skrzydle zamku na pierwszym piętrze mieściły się reprezentacyjne pomieszczenia: w części północnej czteroprzęsłowa kaplica, z jednej strony zamknięta pięciobocznie i przekryta sklepieniami gwiaździstymi, zaś w części południowej - kapitularz przekształcony następnie na refektarz. Na parterze usytuowano izdebki gospodarcze, piekarnię, kuchnię oraz izbę odźwiernego, a całość krył wysoki, dwuspadowy dach, zamknięty dwoma schodkowymi, siedmioosiowymi szczytami. Parter skrzydła północnego również zajmowały pomieszczenia gospodarcze, na pierwszej kondygnacji urządzono lokale mieszkalne dla braci zakonnych, w tym osobno dla prokuratora, natomiast najwyższe piętro pełniło funkcje magazynowo-obronne. Dziedziniec wewnętrzny najprawdopodobniej otaczały z dwóch stron drewniane krużganki, łączące się z gankami straży na murach kurtynowych.

Zamek w Barcianach do naszych czasów zachował się w dobrym stanie i pozbawiony wyniosłych wież stanowi przykład zmian w krzyżackiej architekturze militarnej.

Według legend, zamek jest połączony podziemnym tunelem z kościołem we wsi

⇒ Historia

latach 1380-1390 Krzyżacy wybudowali  zamek w Barcianach.

Od 1842 aż do końca II wojny światowej obiekt pozostawał w rękach prywatnych, wtedy też w 1915 częściowo spłonął, jednak szybko został odbudowany. W tym okresie właściciele przekształcili wysychające już zamkowe stawy w ogród, zbudowali też na dawnym przedzamczu gospodarcze segmenty folwarczne. Po wojnie stanowił siedzibę miejscowego PGR-u. Mieściły się tu biura oraz magazyny.  Potem zamek przejęła Agencja Rynku Rolnego.

⇒ Kontakt

Zamek jest obecnie własnością prywatną, nie jest udostępniony do zwiedzania.

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Pałac w Drogoszach

Pałac w Rodelach

Wiatrak w Starej Różance

⇒ Noclegi w pobliżu

Mrągowo