SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ PAŁAC W JEGŁAWKACH

⇒ Informacje ogólne

Pałac został wybudowany jako siedziba rodziny Siegfriedów. Do rodu w latach 1821 -1945 należały Jegławki oraz leżący nieopodal majątek Skandławki. Przy budowie pałacu wykorzystano pozostałości po krzyżackiej siedzibie, na której miejscu wzniesiono obecny pałac, czego efektem są dwukondygnacyjne piwnice z charakterystycznymi dla krzyżackich budowli zdobieniami.

⇒ Położenie

Jegławki to wieś położona w powiecie kętrzyńskim w gminie Srokowo.

Pałac stoi jest na wzniesieniu, otoczony parkiem dochodzącym do jeziora o powierzchni 16 ha. Od północnej strony pałacu znajdują się zabudowania gospodarcze majątku ziemskiego. Na terenie parku w pobliżu drogi do zabudowań gospodarczych wznosi się niewielkie wzgórze pozostałość po dawnej lodowni.

⇒ Informacje szczegółowe

Pałac zdobiony jest dwoma wieżami i dwoma ryzalitami (od strony północnej i wschodniej). Przy zachodniej elewacji znajdowała się drewniana weranda, a przy południowej oranżeria. Pałac zbudowano na planie zbliżonym do litery L. Bryła budynku jest jedno i trójkondygnacyjna. W pałacu część piwnic jest dwupiętrowa ze sklepieniami krzyżowymi i kolebkowymi pochodzącymi z czasów krzyżackich. Dwupoziomowe piwnice znajdują się również w nakomiadzkim pałacu.

W okresie funkcjonowania PGR w obiekcie mieściły się biura, przedszkole i mieszkania.

⇒ Historia

Neogotycki pałac zbudowano w 1848 r. wykorzystując pozostałości starszej budowli.

⇒ Kontakt

Obecnie pałac jest własnością Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie jest udostępniony do zwiedzania.

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Pałac w Drogoszach

Pałac w Rodelach

Wiatrak w Starej Różance

⇒ Noclegi w pobliżu

Mrągowo