SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ MUZEUM MAZURSKIE W OWCZARNI

⇒ Informacje ogólne

Muzeum gromadzi pozostałe na terenie Mazur meble, sprzęty gospodarstwa domowego i maszyny rolnicze. Zbiór eksponatów jest podbudowany dużą biblioteką dotycząca tematu byłych Prus Wschodnich i regionu mazurskiego co daje gospodarzom swobodę oprowadzania po muzeum.

Przeszłość regionu jest bardzo bogata i kontrowersyjna. Teren byłych Prus Wschodnich zamieszkiwała ludność mazurska, która już na początku  XX w. miała poczucie niemieckości i była wyznania ewangelickiego. To co się dało uratować z przeszłości tych ziem jest zamknięte w czterech ścianach Muzeum Mazurskiego w Owczarni. Każde pomieszczenie  przedstawia historię i przedmioty konkretnych rodzin mazurskich. Właściciele Gabriela i Aleksander Puszko od 1996 r. prowadzą  Muzeum, są otwarci, przyjaźni i z wielkim zaangażowaniem przedstawiają jak dawniej żyło się na Mazurach. W przeciwieństwie do tradycyjnych muzeów, zwiedzający Muzeum w Owczarni mają możliwość bezpośredniego kontaktu ze starymi przedmiotami w ich otoczeniu. Obok Muzeum funkcjonuje kawiarnia z wyposażeniem rustykalnym, gdzie można zjeść tradycyjnego „kucha mazurskiego” i napić się kawy. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zamówienia tradycyjnego posiłku regionalnego.

⇒ Położenie

Owczarnia to wieś położona w powiecie kętrzyńskim w gminie Kętrzyn.

⇒ Informacje szczegółowe

OFERTA ZWIEDZANIA MUZEUM:

Zwiedzanie standardowe
- Historia i wyposażenie wnętrz mazurskich 1815 – 1945

Zwiedzanie tematyczne

Historia regionu mazurskiego
- kultura i religia regionu mazurskiego
- meblarstwo mazurskie (mała architektura)
- prace w gospodarstwie wiejskim (4 pory roku)

⇒ Historia

Od ponad 10 lat Muzeum gromadzi pozostałe na terenie Mazur meble, sprzęty gospodarstwa domowego i maszyny rolnicze. Zebrany materiał został poukładany w budynku tzw. Czworaka w byłym majątku ziemskim w Owczarni. Nazwa miejscowości pochodzi stąd, że była to wyspa na jeziorze gdzie hodowano owce. Po jeziorze dzisiaj nie ma śladu, natomiast teraz jest wyspa w lesie, gdzie mieszka kilka rodzin.

⇒ Galeria 

fot. Robert Wróbel

⇒ Kontakt

Owczarnia 1/1
11-400 Kętrzyn
tel. 89 752 20 23
tel. kom. 607 98 20 23
www.owczarnia.com
e-mail:
owczarnia@owczarnia.com

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Pałac w Nakomiadach

Bunkier w Martianach

Wilczy Szaniec w Gierłoży

Park Miniatur W Gierłoży

⇒ Noclegi w pobliżu

Mrągowo