SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ 

Osada Kulturowa w Kadzidłowie to nie tylko mini skansen, ale też wyborna regionalna kuchnia działająca pod dewizą "slow food" oraz pokoje do wynajęcia.

 

Kadzidłowo leży w lesie pomiędzy Mikolajkami, Pieckami a Rucianym-Nida. Jest to niewielka wioska licząca zaledwie trzy gospodarstwa. Kadzidłowo to mały "raj na ziemi", do którego dość łatwo się dostać, lecz który bardzo ciężko jest opuścić. Wieś, w której jest też Park Dzikich Zwierzat, otoczona Puszczą Piską, wydaje się jakby wyjęta z innych czasów, gdy ludzie żyli jeszcze w zgodzie z przyrodą.

 

Wskład Osady Kulturowej wchodzi "Oberża pod psem", która mieści się w zabytkowymbudynku; mazurska chałupa podcieniowa z początku XIX wieku; budynek gospodarczy orazdwa małe spichleżyki. W najstarszym budynku mieści się muzeum, gdzie zobaczyć można jak wyglądało na początku XIX wieku wyposażenie chałupy oraz szkoły wiejskiej. Jest także ekspozycja etnograficzna.

 


Wszystkie budynki na terenie Osady Kulturowej w Kadzidłowie są drewnianie i zostały przeniesione tutaj z innych miejscowości. Calość ze względu na ich "wartość naukową, historyczną, estetyczną i krajobrazową" została w 2004 roku wpisana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie do rejestru zabytków.

 

Zobacz galerię zdjęć Osady Kulturowej w Kadzidłowie.

 

Cennik i terminy otwarcia 2020

Muzeum czynne jest codziennie, przez cały rok (z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy), w godzinach od 10.00 do 18.00 (w sezonie zimowym do zmroku).

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Wstęp do muzeum kosztuje 10 zł - bilet normalny i 6 zł – bilet dla dzieci. Zwiedzanie w grupach powyżej 12 osób prosimy uzgadniać telefonicznie.

Oberża pod Psem czynna przez cały rok od 9.00 do 20.00.

 

Danuta i Krzysztof Worobiec
Kadzidłowo 1
12-210 Ukta
tel. (87) 425 74 74
www.oberzapodpsem.com.pl

 

Mrągowo

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Galindia

Mazurski Park Krajobrazowy

Spływ kajakowy

Spływ łodzią po Krutyni

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

Szlaki samochodowe

 

Nowa Ukta

Krutyń

Bobrówko

Nowy Most