Austriak na Mazurach?! Ferien Messe 2017, Wiedeń.
Austriak na Mazurach?! Ferien Messe 2017, Wiedeń.

Szanowni Państwo, zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem działań regionu Warmii i Mazur podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych Ferien Messe w Wiedniu. Według informacji z oficjalnego materiału przekazanego przez organizatora imprezy, w tym roku naliczono 150 000 odwiedzających, przy 850 wystawców z 80 krajów. Jako że Polska była krajem partnerskim tegorocznej imprezy. Nie mogło nas po prostu zabraknąć.

Warmię i Mazury reprezentowały, Powiat Ostródzki, Powiat Giżycki, Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”, Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna, Żegluga Ostródzko-Elbląska oraz oczywiście W-M ROT. Stolica Austrii to największe miasto tego kraju. W Wiedniu mieszka prawie 2 mln mieszkańców co stanowi 25% wszystkich obywateli tego niewielkiego kraju. Dlatego też Targi Ferien Messe to bardzo duże wydarzenie turystyczne.

Poprosiliśmy o komentarz Dyrektora Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu, Włodzimierza Szeląga:
Zdajemy sobie sprawę, że turyści z Niemiec stanowią i będą stanowić największy odsetek przyjeżdżających na Mazury. Jesteśmy jednak przekonani i znajduje to potwierdzenie w oficjalnych materiałach publikowanych przez austriackie media,
że z rynku austriackiego z roku na rok będziemy notować wzrost przyjazdów. Dużym wsparciem w promocji Mazur jest uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego z Wiednia do Gdańska przez Iławę. Promocja na targach, materiały promocyjne, baza noclegowa i cała infrastruktura gotowa na przyjęcie gości niemieckojęzycznych. Pozwoli nam w szybkim tempie pozyskiwać nowych turystów z Austrii. Musimy pamiętać, że jeden turysta z Austrii, kraju zamieszkanego przez 8 milionów ludzi to jakby 10 Niemców, więc uważam że należy zabiegać o kolejnych turystów z tego rynku. W bieżącym roku ZO POT Wiedeń planuje zorganizować podróż studyjną dla 15 przedstawicieli biur podróży (Prezesi i właściciele). Z Górnej Austrii. Planujemy również kolejne działania promocyjne w mediach i prezentacje/szkolenia dla pracowników biur podróży.

Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Mrągowska, Robert Wróbel – o prezentacji regionu podczas Ferien Messe:
Cieszę się, że Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” razem z innymi partnerami z województwa wzięła udział w tych targach turystycznych. Dało się odczuć, że Mazury to, obok Krakowa i Gdańska, najbardziej rozpoznawalny region Polski. Głównie pytano o możliwości noclegów (np. bardzo popularne tam Kempingi). Zwrócić należy uwagę, że obecnie można z Wiednia bezpośrednio dojechać pociągiem do Iławy i dalej do Gdańska. Czas dojazdu na Mazury uległ więc znacznemu skróceniu.

Wizerunkowym sukcesem musimy określić obecność dodatkowej ekspozycji z naszego regionu. Prezentację agregującą nasze działania w Wiedniu zorganizował Powiat Ostródzki – dla którego Wiedeński ZO POT przygotował strategiczną lokalizację pomiędzy halami – (tak zwany łączniki od głównego przy głównym wejściu), dzięki czemu każda z 150 000 osób odwiedzających targi musiała przejść koło interaktywnej makiety pochylni w Oleśnicy. „Wisienką na torcie” jest zrealizowana prezentacja pt. „Masuren – Das Land der 1000 Seen“, w MESSE REISEKINO. Po której wszyscy partnerzy mieli czas na rozmowy z przedstawicielami austriackiej prasy.

Podsumowując realizację – Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej otrzymał pochwały za zaangażowanie a Polska jako destynacja bardzo pozytywny odzew w mediach. Liczymy na wzrost zainteresowania biur turystycznych w realizacji przyjazdów pakietowych, a z pewnością mamy nadzieję że w najbliższym czasie odległość pomiędzy Wiedniem a Warmią i Mazurami skróci się z ośmiu godzin w pociągu do na przykład godziny w samolocie.

 

Źródło: Warmińsko-Mazurska Organizacja Turystyczna