10:00 – 13:00 Mrągowo
-Zwiedzanie zabytkowego centrum Mrągowa: Ratusz - Muzeum Warmii i Mazur, spacer promenadą nad jeziorem Czos, plac Unii Europejskiej z kamienną galerią rzeźb

- wejście na wieżę w Parku Sikorskiego
- Góra Czterech Wiatrów (punkt widokowy)

13:30 – 18:00 Mikołajki - 25 km

- Spacer centrum miasta, Kościół ewangelicki i Muzeum Reformacji,
- Rejs statkiem po jeziorze Śniardwy

18:30 - Mrągowo - 25 km


Trasa wycieczki rozpoczyna się w
Mrągowie– polskiej stolicy country. Mrągowo to znane miasto festiwali. Najsławniejszy jest oczywiście Międzynarodowy Piknik Muzyki Country, Mazurska Noc Kabaretowa i Festiwal Kultury Kresowej.

W
centrum zachwycają kamieniczki z przełomów wieków XIX/XX. Ciekawym miejscem jest oddział
Muzeum Warmii i Mazurmieszczący się w zabytkowym Ratuszu z 1825 r. Jest to jeden z najstarszych budynków w Mrągowie. Pod koniec lat 50-tych XIX wieku przebudowywano młyn w Młynowie nad rzeką Dajną łączącą j. Czos z j. Czarnym. Prace spowodowały obniżenie się poziomu wody w jez. Czos, a tym samym wód gruntowych w mieście. Spowodowało to pękanie ścian Ratusza. Musiano przedsięwziąć kroki zaradcze, które widać do dzisiaj. Ratowano budynek przed ruiną zakładając klamry. Z wieżyczki ratuszowej codziennie o 12.00 oraz 18.00 rozlega się hymn Mrągowa.

W
arto zajrzeć również do mrągowskiego Muzeum, gdzie można zobaczyć ciekawe zbiory muzealne z terenu Mrągowa i okolic. Muzeum działa od 1969 roku i jako nieliczna placówka w regionie Warmii i Mazur posiada własne zbiory artystyczno–historyczne, etnograficzne i numizmatyczne. Stałe ekspozycje: „Okolice Mrągowa w pradziejach” oraz „ Z dziejów Mrągowa i okolic” prezentują zabytki dotyczące dziejów miasta. Odwiedzający mają możliwość zobaczenia eksponatów z epoki neolitu, brązu i żelaza, poza tym stare mapy z różnych okresów historycznych, dokumenty, zdjęcia, przedmioty związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi lub osobami, które odegrały znaczącą rolę dla miasta lub regionu, jak też pamiątki z pierwszych lat powojennych, kiedy to kształtowały się fundamenty dzisiejszego miasta Mrągowa.

Po wyjściu z Muzeum udajemy się na spacer po zabytkowym centrum Mrągowa. Skwer Jana Pawła II to wspaniałe miejsce spacerów i spotkań. Pomnik papieża postawiono w 1999 r. Naprzeciwko Ratusza stoją zabytki przyrody - unikatowe dęby piramidalne. Stojąc twarzą w kierunku j. Czos po lewej w oddali widzimy masywną wieżę kościoła ewangelickiego. Przy skwerze można podziwiać kamienicę z cebulastą wieżyczką, w której przed II wojną światową mieszkał rabin. Obok ratusza znajduje się Strażnica Bośniacka. W 1790 r. była tu wartownia 9. Pułku Bośniaków, stąd nazwa. Obecny Plac Kajki to dawny Wielki Rynek, wybrukowany w 1856 r. Apteka „Pod Orłem” to jeden z najstarszych budynków miasta i najstarsza apteka – funkcjonuje od 1819 r.

Wcentrum miasta zachwyca urocze jeziorko Magistrackie. Ścieżka spacerowa istniała tu już przed II wojną światową i od tego czasu jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Mrągowa. Teren parku wokół jeziorka ozdabiają rzeźby ptaków. Zostały postawione w lipcu 2009 roku. Projekt „Mrągowo – wyrzeźbione miasto” ma na celu wzmocnienie wizerunku miasta jako miejsca ciekawych przedsięwzięć artystycznych, przyjaznego twórcom i niekonwencjonalnym inicjatywom. Rzeźby ptaków nawiązują do mazurskiej przyrody.


Polecamy wizytę naWieży Mrągowo.
Po zwiedzeniu miasta udajemy się do kolejnej atrakcji. Jadąc w kierunku Mikołajek, tuż za Mrągowem, udajemy się
naGórę Czterech Wiatrów. Ośrodek sportowy oferuje mnóstwo atrakcji zarówno latem i zimą. Można wypożyczyć sprzęt narciarski i snowboardowy, nauczyć się jazdy na nartach – do dyspozycji jest 5 tras zjazdowych oraz 3 wyciągi. Zimą znajduje się tu również tor saneczkowy i lodowisko. Latem można wypożyczyć rowery górskie, miejskie oraz sprzęt wodny, a także wykąpać się na małej plaży. Góra Czterech Wiatrów jest doskonałym miejscem widokowym, skąd rozciąga się widok na panoramę Mrągowa.
Zośrodka Góra Czterech Wiatrów udajemy się samochodem do stolicy polskiego żeglarstwa – Mikołajek (24 km).

Zwiedzanie
Mikołajekrozpoczynamy od spaceru po zabytkowym rynku – obecny Plac Wolności. Zobaczycie tam fontannę z Królem Sielaw, a także zabytkowe kamienice w różnych stylach: w tym Ratusz z 1888 r., obecnie znajduje się tu hotel Mazur. Rynek ten w XVIII w. pełnił rolę wojskowego placu ćwiczeń. Warto wybrać się na spacer portem wzdłuż jeziora Mikołajskiego.

Najważniejszym zabytkiem Mikołajek jest niewątpliwie kościół ewangelicki z wysoką wieżą zegarową i przyległym XIX w. budynkiem, w którym znajduje się Muzeum Reformacji. Muzeum powstało w 1973 r. i jest jednym z dwóch takich obiektów w Polsce. Zgromadzone tu starodruki przypominają o wierze dawnych Mazurów. Wśród zbiorów jest Biblia Polska wydana w Magdeburgu w 1726 r.

Warto wejść na wieżę widokową kościoła p.w. Św. Mikołaja, skąd rozciąga się wspaniały widok na Mikołajki i okolicę oraz jeziora: Śniardwy, Mikołajskie i Łuknajno.

Przed wami jeszcze jedna atrakcja, jaką jest rejs spacerowy statkiem po największym polskim jeziorze - Śniardwy. Rejs trwa 1,5 godzinny. Rozpoczyna się (16.20) i kończy w Mikołajkach (17.50). Z pokładu statku podziwiamy niepowtarzalne uroki i bezkres jeziora Śniardwy.