Porozumienie pomiędzy Gminą Mrągowo a Gminą Miasto Mrągowo w sprawie powierzenia Gminie Miasto Mrągowo wykonywania zadań własnych z zakresu turystyki i promocji Gminy Mrągowo.

Od lat IT Mrągowo prowadzi zadania Gminy Mrągowo z zakresu turystyki i promocji, do których należy m.in. gromadzenia, aktualizacji i przetwarzania informacji z terenu gminy Mrągowo w zakresie produktów turystycznych: bazy noclegowej, bazy gastronomicznej, bazy kulturalno-rozrywkowej, bazy sportowej, atrakcji przyrodniczych, atrakcji historycznych, imprez kulturalno-rozrywkowych.

Zajmujemy się również dystrybucją informacji i ich udostępnieniem na terenie kraju i za granicą; tworzeniem bazy zdjęć fotograficznych w celu wykorzystania ich w materiałach promocyjnych; wydawaniem i kolportażem materiałów promocyjnych i informacyjnych; współpracą z mediami; poradnictwem dla turystów indywidualnych, organizatorów wypoczynku i innych zainteresowanych podmiotów oraz współpracy z branżą turystyczną z Gminy Mrągowo.

Informacja Turystyczna w Mrągowie Miejscem Przyjaznym Rowerzystom

Certyfikowana Informacja Turystyczna*** działająca w strukturach Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie otrzymała od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego rekomendację jako Miejsce Przyjazne Rowerzystom.

Quest Poznaj Mrągowo

Informacja Turystyczna*** w Mrągowie działająca w strukturach Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie opracowała QUEST POZNAJ MRĄGOWO pozwalający poznać historię i zabytki Mrągowa. Questy stają się coraz popularniejsze, dlatego pracownicy mrągowskiego magistratu postanowili stworzyć miejską grę, która umili turystom odpoczynek w Mrągowie, pobudzi ich wyobraźnię i ciekawość miasta. Quest jest również świetną formą edukacji dla mieszkańców Mrągowa, dzięki czemu wzrośnie ich wiedza o regionie i wzmocni się lokalna tożsamość. Najskuteczniejsza edukacja odbywa się poprzez osobiste doświadczenie. Jeśli dodać do tego elementy zabawy i poszukiwań skarbu, to mamy gotową receptę na uatrakcyjnienie oferty edukacyjno-turystycznej miasta.

Trzy gwiazdki dla Informacji Turystycznej w Mrągowie.

Informacja Turystyczna w Mrągowie działająca w strukturach Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie otrzymała trzy gwiazdki na 4 możliwe - jest to ocena w ramach certyfikacji punktów „i”. Realizowana jest ona przez Polską Organizację Turystyczną.

Przedsiębiorco! Wzmacniaj z nami turystyczne Mrągowo!

Nowym zadaniem pracowników punktu informacji turystycznej jest prowadzenie ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie. Świadczysz usługi noclegowe turystom? Jeżeli tak, to pamiętaj by zarejestrować swój obiekt w specjalnej ewidencji prowadzonej przez Burmistrza Miasta Mrągowo. Nie zapomnij również o pobraniu opłaty miejscowej, dzięki której nasze miasto może się rozwijać!

Opłata Miejscowa

Nowym zadaniem pracowników punktu informacji turystycznej jest prowadzenie ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie. Z działalnością związana jest opłata miejscowa. Jest to lokalna opłata pobierana od osób fizycznych przebywających w Mrągowie w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych dłużej niż dobę w obiektach świadczących usługi hotelarskie.

Kontynuujemy akcję z poprzednich lat i zbieramy powojenne zdjęcia Mrągowa. Stare, czarno-białe fotografie mają niesamowitą moc przyciągania. Zatrzymują wzrok na dłużej i wywołują uczucie nostalgii. Często lepiej niż kolor pokazują nastrój. Z ciekawością przyglądamy się im, bo przedstawiają świat, którego już nie ma. Jest to swego rodzaju fotograficzny wehikuł czasu, który pozwala nam cofnąć się o kilkadziesiąt lat i przekonać, jak wtedy wyglądało nasze miasto, jak wyglądali mieszkańcy (strój, fryzura) i co robili na co dzień.

Turystyczny plan Mrągowa

Informacja turystyczna*** działająca w strukturach Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie wydała zaktualizowany plan Mrągowa. Jest to mapa turystyczna, więc turysta znajdzie na niej zabytki i atrakcje Mrągowa oraz sąsiadujących z miastem Marcinkowa i Nikutowa. Plan miasta ułatwi turystom zorientowanie się w terenie, szczególnie tradycjonalistom, którzy nie przepadają za używaniem nawigacji satelitarnej lub po prostu na urlopie chcą być off-line.

Modernizacja szlaków turystycznych już wkrótce

Informacja turystyczna*** działająca w strukturach Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie pracuje nad modernizacją szlaków turystycznych. W planach jest odnowienie oznakowania malowanego na  2 szlakach pieszych i 2 rowerowych. 

Szlaki przebiegają przez Miasto Mrągowo i Gminę Mrągowo, dla której Informacja Turystyczna, na podstawie zawartego Porozumienia, realizuje zadania z zakresu turystyki i promocji turystycznej. Każdy szlak będzie rozpoczynał się w centrum Mrągowa, przy zabytkowym ratuszu, w którym mieści się m.in. IT Mrągowo.

W 2022 r. znakarze szlaków turystycznych przeprowadzili inwentaryzację szlaków w terenie, która pozwoliła ocenić stan techniczny oznakowania i wskazać potrzebę jego odnowienia. 

Trwające kilka miesięcy przygotowania do modernizacji szlaków objęły m.in. konsultacje ze znakarzami, pracownikami Urzęgu Gminy, drogomistrzami,  przygotowanie dokumentacji, prace w terenie, ustalenie zakresu prac do wykonania przez znakarzy.

Znakarze rozpoczną swoją pracę w czerwcu 2023 i potrwa ona do połowy sierpnia tego roku.

Szlak Maślanki Mrągowskiej. Rusza druga edycja wakacyjnej zabawy

Wędrówka przez 21 lokalizacji. Unikatowe dania z wykorzystaniem Maślanki Mrągowskiej. Najlepsze atrakcje turystyczne z Mrągowa i okolic. Dodatkowo zaproszenia na mrągowskie festiwale! Rusza druga edycja Szlaku Maślanki Mrągowskiej. W Informacji Turystycznej zlokalizowany jest punkt informacyjny Szlaku Maślanki Mrągowskiej. Pracownicy Ref. Promocji i Rozwoju obsługują Szlak.

Prezentery Zakręceni Informacją zmodernizowane

W 2018 roku w ramach Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego na terenie Mrągowa stanęły prezentery obrotowe "Zakręceni informacją". Treści są prezentowane na powierzchni brył przestrzennych umieszczonych na stalowej konstrukcji. Każdy prezenter składa się z trzech poziomów, a na nich umieszczono 4 tablice.

Informacja Turystyczna*** w Mrągowie działająca w strukturach Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie zmodernizowała prezentery Zakręceni informacją - zniszczone tablice zostały zastąpione nowymi trwalszymi płytami dibond oraz wymieniono treści tablic. W tym roku dowiecie się z nich m.in. na temat kalendarza imprez w Festiwalowym Mrągowie 2023, Szlaku Maślanki Mrągowskiej, questu Poznaj Mrągowo, atrakcji w Gminie Mrągowo; zamieszczono również turystyczny plan miasta. Na tablicach znajdziecie kody QR przekierowujące na strony www z szerszą informacją.

Zakręceni informacją znajdują się w 3 miejscach na terenie Mrągowa: przy promenadzie niedaleko kościoła ewangelickiego, w Parku Lotników i na Ekomarinie. 

Zapraszamy turystów i mieszkańców na odnowione szlaki turystyczne!

W lipcu 2023 zakończyła się modernizacja szlaków na terenie miasta i gminy Mrągowo. W całości odnowiono oznakowanie malowane na dwóch szlakach pieszych i częściowo odnowiono dwa szlaki rowerowe. Prace obejmowały również nieznaczną zmianę przebiegu, jak również zmianę początku szlaków, które obecnie rozpoczynają się w centrum Mrągowa przy ratuszu, gdzie mieści się m.in. informacja turystyczna.  

 Edukacyjny Piknik rodzinny Love Rower 2023 - relacja

W ostatnią niedzielę, tj. 17 września 2023 r. w Parku Centralnym w Olsztynie odbył się Edukacyjny Piknik rodzinny Love Rower 2023. Miasto i Gminę Mrągowo reprezentowało Mrągowskie Stowarzyszenie Rowerowe. Organizacją i koordynacją udziału w wydarzeniu ze stony Miasta Mrągowo i Gminy Mrągowo zajął się Referat Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie.

Materiały promocyjne Gminy Mrągowo - atrakcje turystyczne

Informacja Turystyczna*** w Mrągowie działająca w strukturach Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie  realizuje zadania Gminy Mrągowo z zakresu turystyki i promocji. Jednym z zadań wynikających z podpisanego porozumienia jest tworzenie materiałów promocyjnych Gminy. 

Pod koniec października 2023 wydrukowaliśmy opracowane przez nas ulotki dotyczące wsi Użranki, Boże, Grabowa, Popowa Salęckiego i Prywatnego Muzeum w namiocie w Nikutowie. Artykuły promujące te miejsca mogliście przeczytać latem na naszej stronie oraz w naszych mediach społecznościowych. Bezpłatne dwustronne ulotki w formacie DL są dostępne w naszym Referacie mieszczącym się w zabytkowym ratuszu w centrum Mrągowa. Dołączyły do kilkunastu innych promujących zabytki i atrakcje Mrągowa oraz Gminy Mrągowo.

Materiały promocyjne Gminy Mrągowo - szlaki turystyczne

Informacja Turystyczna*** w Mrągowie działająca w strukturach Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie  realizuje zadania Gminy Mrągowo z zakresu turystyki i promocji. Jednym z zadań wynikających z podpisanego porozumienia jest tworzenie materiałów promocyjnych Gminy. 

W lipcu 2023 zakończyła się modernizacja szlaków na terenie miasta i gminy Mrągowo. W całości odnowiono oznakowanie malowane na dwóch szlakach pieszych i częściowo odnowiono dwa szlaki rowerowe. Prace obejmowały również nieznaczną zmianę przebiegu, jak również zmianę początku szlaków, które obecnie rozpoczynają się w centrum Mrągowa przy ratuszu, gdzie mieści się m.in. informacja turystyczna.  Opracowaliśmy ulotki tych szlaków, na których zaznaczyliśmy ogólny przebieg każdego szlaku oraz kod QR przekierowujący na naszą stronę, gdzie znajduje się opis szlaku oraz szczegółowa mapa w Google Maps.

Referat Promocji i Rozwoju przygotował statystyki dotyczące osób odwiedzających Informację Turystyczną w Mrągowie w 2023 roku.
 
  Bądź na bieżąco z naszymi działaniami i obserwuj FB Visit Mrągowo