Piknik Country
Piknik Country

SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Cennik
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

  

ARTYKUŁ PIKNIK COUNTRY

⇒ Informacje ogólne

Festiwalowe Mrągowo rozbrzmiewa muzyką przez cały rok. Melomani usłyszą w Mrągowie szeroki przekrój gatunków muzycznych: pop, rock, jazz, muzyka romska i oczywiście country, z którego Mrągowo słynie w Polsce i poza granicami naszego kraju. Muzykę country reprezentuje Piknik Country, który począwszy od 1983 r. co roku gromadzi w Mrągowie rzesze ludzi, których serca biją szybciej na dźwięk muzyki mającej w sobie wolność, bunt i dzikość. Coś, czego na co dzień nieraz nam brakuje, a odnajdziemy to w Mrągowie, na Pikniku Country. 

Trzy festiwalowe dni to czas nie tylko dla fanów muzyki country, ale też dla miłośników znakomitej zabawy i karnawałowego rozmachu, jaki towarzyszy imprezie, zamieniając Mrągowo w polskie Nashville, zapełniając je muzyką, kowbojami i motocyklami. Począwszy od 1983 r., kiedy to odbył się w Mrągowie pierwszy Piknik, z roku na rok przyciągał on coraz większą rzeszę widzów. Na scenie w Mrągowie chciały występować zespoły country z kraju i zagranicy. Swoimi występami publiczność porywali m.in. Tomasz Szwed i Lonstar. Do historii mrągowskich festiwali przeszły w latach osiemdziesiątych inauguracyjne wjazdy Wojciecha Manna, który przez wiele lat współprowadził Piknik. Na pierwszy przyjechał amfibią. Potem był m.in. jeep, motocykl, powóz, żaglówka, a nawet... balon. Wojciech Mann zawsze witał widownię w amfiteatrze, która odpowiadała mu głośnym "HURAAA!" oraz widownię za siatką, która odpowiadała jeszcze głośniejszym "HURAAA!!!". Piknik Country w Mrągowie to doskonała muzyka, wyborna zabawa i wspomnienia na całe życie.

Tradycją jest, że mrągowski Piknik odbywa się w ostatni pełny weekend lipca. Zapraszamy do Festiwalowego Mrągowa.

⇒ Położenie

Piknik Country odbywa się w Mrągowie. Na imprezy płatne zapraszamy do amfiteatru nad jeziorem Czos, a na bezpłatne do centrum miasta - na pl. Unii Europejskiej i do małego amfiteatru. Dodatkowo odbywa się m.in. Country na wojskowo w Muzeum Sprzętu Wojskowego oraz Bieg Kowboja w Miasteczku Westernowym Mrongoville.

⇒ Informacje szczegółowe

Jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń europejskich związanych muzyką country odbędzie się w dniach 28-30 lipca 2023 roku w amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie. 

Początek koncertów każdego dnia o godzinie 19:30.

Piątek (28 lipca 2023), amfiteatr nad jeziorem Czos w Mrągowie

W piątkowy wieczór wystąpi dla nas w specjalnym jubileuszowym koncercie (30 lat na scenie), Mariusz Kalaga nazywany nie bez racji polskim Roy Orbisonem, wraz zaproszonymi gośćmi , m.in. Gangiem Marcela, Zbigniewem Hofmanem, Czarkiem Makiewiczem, Katarzyną Jurasz.

Polską scenę country reprezentować będą każdego dnia festiwalu Wasi ulubieńcy, związani z Piknikiem już od wielu lat. Między innymi: Michael Lonstar, Czarek Makiewicz i Koltersi, zespół Babsztyl, Wojciech Dudkowski, Andrzej Trojak, czy nowy projekt muzyczny pn. Step By Step z Gabrysią Mycielską i Januszem Nastarowiczem.

W piątek z recitalem wystąpią: Czarek Makiewicz z Koltersami, Droga na Ostrołękę i Step By Step z Januszem Nastarowiczem i Gabrielą Mycielską.

Do zabawy natomiast porwą publiczność mrągowską wykonawcy koncertu pt. Country Hits, wśród nich nasze młode, zdolne pokolenie artystek. Będzie zatem sporo czysto kobiecego repertuaru, znanego z wykonań gwiazd country music. Będzie bardzo nastrojowo!

Sobota (29 lipca 2023), amfiteatr nad jeziorem Czos w Mrągowie

W sobotę czeka nas wspaniałe, multimedialne widowisko, Benefis Korneliusza Pacudy. Ten znakomity dziennikarz, twórca ruchu countrowego w Polsce, obchodzi w tym roku 80. rocznicę urodzin. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny koncert pt. Giganci country. Posłuchamy wspomnień jubilata, obejrzymy fragmenty telewizyjnych wywiadów Korneliusza z największymi gwiazdami gatunku, a ich przeboje wykonają rodzimi artyści. Będą to najbardziej znane piosenki z repertuary Johnny Casha, Krisa Kristofersona, Willie Nelsona, Billy Ray Cyrusa, Billy Joe Shivera i wielu innych – Gigantów współczesnej country Music. Widowisku towarzyszyć będzie taniec liniowy w najlepszym wykonaniu. A zwieńczeniem tego jubileuszowego koncertu będzie występ amerykańskiej gwiazdy, artystki, której nazwisko odsłonimy w nieodległej przyszłości. Dziś możemy powiedzieć tylko, że była ona laureatkę prestiżowej nagrody Country Music Association z Nashville.

Tego też dnia odbędzie się transmitowany przez I Program Polskiego Radia finał Konkursu na Polską Piosenkę Drogi z udziałem zakwalifikowanych przez jury artystów. Spośród nich wyłoniony zostanie laureat, oraz trzy najlepsze piosenki i ich autorzy.

W sobotę posłuchamy także ulubieńców publiczności mrągowskiej, grupy Babsztyl ze Zbyszkiem Hofmanem, oraz naszej uzdolnionej młodzieży: Klaudii Magica, Karoliny Jastrzębskiej, The Girls.


27-30 lipca 2023 Piknik Country w mieście
- wydarzenia bezpłatne

pl. Unii Europejskiej, Skwer Jana Pawła II. Bezpłatne piknikowe imprezy w przestrzeni miasta. 

Westernowe granie z potańcówką

W czwartek 27 lipca 2023 r. rozpoczniemy westermowe granie w mieście, aby kolejnego dnia w pełni rozbrzmiały Piknikowe koncerty w amfiteatrze oraz na Placu Unii Europejskiej. Zapraszamy do wspólnej zabawy podczas KONCERTU i potańcówki "pod chmurką"...

Startujemy o godz. 19.00 na Skwerze Jana Pawła II !

O stronę muzyczną zadba znany i lubiany zespół DROGA NA OSTROŁĘKĘ, z Wojtkiem Dudkowskim na czele. Nie zabraknie tańców liniowych, do których nauki i wspólnego tańca zaprosi zespół Silesian Line Dance.

28.07 (piątek)    

Plac Unii Europejskiej

17.00   Orkiestra Dęta Mrongovia

Otwarcie Pikniku w Mieście

18.00   ALA BONCOL & Koalicja

19.30   DRINK BAR

21.30   ŚLAD

SCENA TANECZNA / pokazy i nauka tańca z SILESIAN DANCE


29.07 (sobota)  

Plac Unii Europejskiej                        

13.00 DROGA NA OSTROŁĘKĘ - akustyczny koncert z nową płytą

15.0 WYSTAWA: Dźwiękiem malowane - recital muzyczny i wystawa ZBIGNIEWA HOFMANA   

przed budynkiem MCK/hol         

16.30 SILESIAN COWBOYS

18.15 Shota Adamashvili & ELECTRIC COWBOYZ

20.00 BLUEBERRY HILL

21.30 – 24.00 DYSKOTEKA COUNTRY do muzyki mechanicznej

SCENA TANECZNA / pokazy i nauka tańca z SILESIAN DANCE


30.07 (niedziela) 

Plac Unii Europejskiej           

12.00 P A R A D A   C O U N T R Y

ulicami miasta

12.15  warsztaty taneczne przygotowujące do udziału w rekordzie Polski w tańcu liniowym z zespołem tanecznym RODEO

ul. Sobczyńskiego

12.30   IFNOTNOW

14.00   12. Memoriał Taneczny im. Andrzeja Fabisiaka - Rekord Polski w Tańcu Liniowym

14.30    CAROLINE & THE LUCKY ONES

16.30    CEZARY MAKIEWICZ & KOLTERSI

30 lipca

Piknik w Westernowym Miasteczku Mrongoville

Westernowe Miasteczko Mrongoville zaprasza na dziki zachód.

WSTĘP BEZPŁATNY

 

⇒ Historia

W 2023 roku Piknik Country odbędzie się już po raz 42.

Dwie pierwsze edycje Pikniku Country odbyły się w Jeleniej Górze i Karpaczu w dniach 23 – 26 sierpnia 1982 roku. Gwiazdami z zagranicy byli wtedy Mirek Novák & "Greenhorns" (CSRS), "100 Folk Celsius" (Węgry). Już wtedy wiadomo było, że goście z zagranicy są ważnym elementem Pikników Country.

Jesienią 1982 roku reżyser telewizyjnej „Dwójki” Zbyszek Proszowski kręcił reportaż na Mazurach. Po powrocie spotkał się z kolegami ze Stowarzyszenia Muzyki Ludowej Country i zaproponował, aby następny Piknik zorganizować właśnie w Mrągowie. Na przełomie stycznia i lutego 1983 Proszowski wspólnie z Korneliuszem Pacudą, znanym popularyzatorem muzyki country, przyjechali do Mrągowa, aby porozmawiać z władzami o organizacji Festiwalu. Wybrano miejsce, w błyskawicznym czasie z nieocenioną pomocą wojska wybudowano amfiteatr i od 1983 roku Piknik na dobre zagościł nad jeziorem Czos.

Festiwal stał się legendą
Piknik z roku na rok przyciągał coraz większą rzeszę widzów. Na scenie w Mrągowie chciały występować zespoły country z kraju i zagranicy. Wielu artystów chętnie wracało po pierwszej wizycie m.in. Western Union" & Larry Schuba (RFN), „Jim Craig (Szkocja)”, „Wilk und Friends" (NRD), "Kukuruza" (Rosja) i inne. Polskie zespoły przez Mrągowo trafiały do szerokiej publiczności. Swoimi występami publiczność porywali Tomasz Szwed, Lonstar, Paweł Bączkowski i "Strefa Country". W 1986 r. w amfiteatrze zagrała pierwsza gwiazda z USA Rattlesnake Annie. Po niej przybyli nastepni m.in. George Hamilton IV, Freddy Weller, David Allen, Heathem Myles, Kathy Mattea.

Piknik w Mieście od 1995 roku
Był okres, kiedy mieszkańcy Mrągowa nie sprzyjali piknikowi. Receptą na zmianę okazała się propozycja zorganizowania od 1995 roku równoległej imprezy „Piknik w Mieście”, w ramach której od 1996 roku odbywają się koncerty, parada atrakcyjnych pojazdów, bryczek konnych i wielu innych atrakcji. Miasto zaczęło żyć festiwalem, a mieszkańcy uczestniczyć w imprezach otwartych. Piknikowi towarzyszą również imprezy okolicznościowe, m.in.: maraton pływacki, turniej brydżowy, wystawy.

"Wszystkie drogi..." hymnem Pikniku
W 1997 r. Cezary Makiewicz zdobył I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na piosenkę inspirowaną muzyką country za utwór „ Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”. Piosenka spodobała się nie tylko jury, ale również podbiła serca festiwalowej publiczności i stała się hymnem Pikniku Country w Mrągowie. Również w 1997 roku Halina Gąsiorowska zaprasza do Mrągowa pierwszych harley’owców. Stali się oni na kilka lat tradycyjną dekoracją amfiteatru nad Jeziorem Czos.

Country Europa od 1989 roku
Podczas XVII festiwalu w 1998 roku zorganizowano pierwszy konkurs COUNTRY EUROPA. Nagrodę publiczności zdobyła wtedy polska grupa Colorado. Kolejne edycje nagradzały znanych i kochanych wykonawców country, a w jury zasiadały światowe sławy jego gatunku, m.in. na w pierwszych edycjach Anita Cochran MC Kennard, Chad Brock.

Piknik na antenie telewizyjnej
Z Piknikiem Country od samego początku związany był Program 2 Telewizji Polskiej. Sytuacja się zmieniła od 2006 roku, kiedy to Festiwal gościł do 2013 roku na antenie TV Polsat.

⇒ Galeria

⇒ Cennik

Bilety na 42. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country i Folk Mrągowo 2023 są już dostępne on-line:

www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/piknik-country

Dzieci do 7 roku życia: darmowy wstęp na Festiwal. Dzieci mogą uczestniczyć w imprezie tylko pod opieką osoby dorosłej - zajmują jedno miejsce wraz z opiekunem.

Bilety dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach: darmowy wstęp, za bilet płaci tylko opiekun - prosimy o kontakt mailowy: niepelnosprawni@ebilet.pl  

Bilety Premium: najlepsze miejsca siedzące

Bilety VIP: najlepsze miejsca siedzące, możliwość wejścia za kulisy festiwalu i na próby, możliwość spotkania z artystami

⇒ Kontakt

Organizatorzy:

Ameno Event/Roots Production

Przy współpracy - Burmistrza Miasta Mrągowa

Organizacja imprez w mieście - Mrągowskie Centrum Kultury

Odwiedź: www.facebook.com/PiknikCountryMragowo

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Mikołajki

Szlaki rowerowe

Szlaki piesze

⇒ Noclegi w pobliżu

Mrągowo

Kosewo

Młynowo

Piecki

Marcinkowo