Festiwalowe Miasto - Mrągowo
Festiwalowe Miasto - Mrągowo

Mrągowo to mazurskie miasteczko znane jest dobrze w Polsce oraz poza granicami naszego kraju. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają organizowane w nim - z udziałem telewizji -imprezy festiwalowe. Na przestrzeni lipca i sierpnia z pięknie położonego nad jeziorem Czos amfiteatru rozbrzmiewa różnorodna muzyka.Kabareton,Piknik Country,Festiwal Kultury Kresowejto najważniejsze wydarzenia kulturalne nie tylko regionu Warmii i Mazur.

Mrągowo, dawny Sensburg, było małym biednym miasteczkiem. Szybki rozwój nastąpił dopiero pod koniec XIX wieku. Wtedy to zbudowano linię kolejową oraz duże koszary wojskowe. Aż do końca lat 70-tych XX wieku Mrągowo nie było znane jako miejscowość turystyczna. Na początku lat 80-tych zbudowano amfiteatr nad jeziorem Czos.

Pierwszym i najbardziej znanym mrągowskim festiwalem jestPiknik Country. Na to muzycznecountrowe święto przyjeżdżają tysiące fanów, którzy na kilka dni zmieniają oblicze miasta. Westernowe stroje, motocykle, samochody terenowe i osobowe oraz pojazdy konne stanowią wówczas o kolorycie tego mazurskiego miasta. W nawiązaniu do westernowej tradycji miasta funkcjonujeMiasteczko Westernowe Mrongoville. Jest to Park Rozrywki w style Dzikiego Zachodu.

Mazurska Noc Kabaretowajest organizowana w mrągowskim amfiteatrze od 1999 r. Kabareton Gwiazd gości cieszące się uznaniem polskie kabarety oraz najlepszych wykonawców muzyki rozrywkowej.

Festiwal Kultury Kresowej- to drugi co do wielkości festiwal organizowany od 1995 roku w mrągowskim amfiteatrze. Jest prezentacją artystycznejprzeszłości i tradycji Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. W festiwalu biorą udział polskie zespoły folklorystyczne, chóry i kapele oraz indywidualni twórcy ruchu artystycznego z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Czech.

Dwukrotnie, w latach 2009 i 2011,  Warmińsko – Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna przyznała miastu certyfikat„Mrągowo – festiwalowe miasto”. Przyznanie tego wyróżnienia jest ważnym elementem działań promocyjnych podejmowanych przez Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej, Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Mrągowska” oraz Urząd Miasta w Mrągowie. Mrągowo na tle innych miast mazurskich wyróżnia się nie tylko ilością imprez, ale także ich zasięgiem. Mamy imprezy o zasięgu wojewódzkim, krajowym a nawet międzynarodowym. Podejmując działania promocyjne koncentrujemy się na tym, co nas pozytywnie wyróżnia na tle innych.

Więcej o wyróżnieniu"Mrągowo - Festiwalowe Miasto"

Wroku 2012 oddany został do użytku nowy amfiteatr, który może pomieścić 5 300 widzów. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych i najpiękniejszych scen w Polsce.

Ponadto w mieście organizowane są inne imprezy cykliczne, m.in. Dni Mrągowa, Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego. 

 

Terminy głównych letnich imprez w Mrągowie 2021*

Zachęcamy do skorzystania z Kalendarza imprez na głównej stronie www.it.mragowo.pl Po wybraniu daty bądź przedziału dat, wyświetli się spis imprez. Imprezy dodawane są na bieżąco.

  

*Kalendarium imprez może ulec zmianie