Festiwalowe Miasto - Mrągowo
Festiwalowe Miasto - Mrągowo

Mrągowo to mazurskie miasteczko znane jest dobrze w Polsce oraz poza granicami naszego kraju. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają organizowane w nim - z udziałem telewizji -  imprezy festiwalowe. Na przestrzeni lipca i sierpnia z pięknie położonego nad jeziorem Czos amfiteatru rozbrzmiewa różnorodna muzyka.  KabaretonPiknik CountryFestiwal Kultury Kresowej  to najważniejsze wydarzenia kulturalne nie tylko regionu Warmii i Mazur.

Mrągowo, dawny Sensburg, było małym biednym miasteczkiem. Szybki rozwój nastąpił dopiero pod koniec XIX wieku. Wtedy to zbudowano linię kolejową oraz duże koszary wojskowe. Aż do końca lat 70-tych XX wieku Mrągowo nie było znane jako miejscowość turystyczna. Na początku lat 80-tych zbudowano amfiteatr nad jeziorem Czos.

Pierwszym i najbardziej znanym mrągowskim festiwalem jest  Piknik Country. Na to muzyczne countrowe święto przyjeżdżają tysiące fanów, którzy na kilka dni zmieniają oblicze miasta. Westernowe stroje, motocykle, samochody terenowe i osobowe oraz pojazdy konne stanowią wówczas o kolorycie tego mazurskiego miasta. W nawiązaniu do westernowej tradycji miasta funkcjonuje  Miasteczko Westernowe Mrongoville. Jest to Park Rozrywki w style Dzikiego Zachodu. 

Mazurska Noc Kabaretowa  jest organizowana w mrągowskim amfiteatrze od 1999 r. Kabareton Gwiazd gości cieszące się uznaniem polskie kabarety oraz najlepszych wykonawców muzyki rozrywkowej.

Festiwal Kultury Kresowej  - to drugi co do wielkości festiwal organizowany od 1995 roku w mrągowskim amfiteatrze. Jest prezentacją artystycznej przeszłości i tradycji Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. W festiwalu biorą udział polskie zespoły folklorystyczne, chóry i kapele oraz indywidualni twórcy ruchu artystycznego z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Czech.

Dwukrotnie, w latach 2009 i 2011,  Warmińsko – Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna przyznała miastu certyfikat  „Mrągowo – festiwalowe miasto”. Przyznanie tego wyróżnienia jest ważnym elementem działań promocyjnych podejmowanych przez Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej, Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Mrągowska” oraz Urząd Miasta w Mrągowie. Mrągowo na tle innych miast mazurskich wyróżnia się nie tylko ilością imprez, ale także ich zasięgiem. Mamy imprezy o zasięgu wojewódzkim, krajowym a nawet międzynarodowym. Podejmując działania promocyjne koncentrujemy się na tym, co nas pozytywnie wyróżnia na tle innych.

Więcej o wyróżnieniu  "Mrągowo - Festiwalowe Miasto"

roku 2012 oddany został do użytku nowy amfiteatr, który może pomieścić 5 300 widzów. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych i najpiękniejszych scen w Polsce.

Ponadto w mieście organizowane są inne imprezy cykliczne, m.in. Dni Mrągowa, Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego. 

 

Terminy głównych letnich imprez w Mrągowie 2021 *

Zachęcamy do skorzystania z Kalendarza imprez na głównej stronie www.it.mragowo.pl Po wybraniu daty bądź przedziału dat, wyświetli się spis imprez. Imprezy dodawane są na bieżąco. 

LUXTORPEDA na rozpoczęcie wakacji
26 czerwca 2021

Dni Mrągowa
2-4 lipca 2021

Mazurska Noc Kabaretowa
10 lipca 2021

17. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego
11 lipca 2021

Mazurski Festiwal Operowy Belcanto
17 lipca 2021

Westernowe granie z potańcówką
22 lipca 2021

Piknik Country
23-25 lipca 2021

Cygański Tabor z zespołem Romanca
31 lipca 2021

Festiwal Kultury Kresowej
6-8 sierpnia 2021

Festiwal Weselnych Przebojów
13-14 sierpnia 2021

Koncert Ich Troje
20 sierpnia 2021

Gala Stand-up
21 sierpnia 2021

 

 *Kalendarium imprez może ulec zmianie

 

Kalendarz Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2021

8-9 maja – Otwarcie Puchar Polski Jachtów Kabinowych, Memoriał Macieja Majaka, I eliminacja ŻGP Mrągowa
3-4 lipca –  Laser Masters, Polskie Stowarzyszenie Regatowe Klasy Finn, II eliminacja ŻGP Mrągowa, Dni Mrągowa 2021
7-8 sierpnia – Polska Flota Klasy Korsarz, OK Dinghy, III eliminacja ŻGP Mrągowa
18-19 września –  FINAŁ Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2021

 

*Kalendarium imprez może ulec zmianie

 

Harmonogram Milko Mazury MTB 2021

Milko Mazury MTB to cykl wyścigów kolarskich rozgrywanych pośród malowniczych mazurskich jezior. To okazja do przeżycia niezapomnianej, sportowej przygody połączonej z dobrą zabawą i zdrową rywalizacją. Uczestnikami są adepci szkółek kolarskich, amatorzy kolarstwa górskiego, zawodowe i amatorskie kluby kolarskie z województwa warmińsko-mazurskiego i województw ościennnych.

Milko Mazury MTB to nie tylko zawody na czterech różnych dystansach dla dorosłych, to także wyścigi dla dzieci i młodzieży. Sposób na aktywne spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, z którymi dzielimy pasję do dwóch kółek.

W Mrągowie odbędzie się Etap 4 (10-11 lipca) oraz Wielki Finał (25-26 września).

Organizatorem cyklu Mazury MTB jest Stowarzyszenie Luz Grupa.

Więcej informacji na stronie www.mazurymtb.pl