Jarmark św. Mikołaja
Jarmark św. Mikołaja

Historia Jarmarku św. Mikołaja w naszym mieście sięga XVI wieku. Odbywał się on raz w roku 6 grudnia. Nawiązując do tej tradycji 11 grudnia 2021 r. w godz. 11:00 - 17:00 wokół Mrągowskiego Centrum Kultury powstanie kiermasz, na którym można będzie zrobić świąteczne zakupy.

Dostaniecie u nas domowe pyszności, piękne ręcznie robione ozdoby, prezenty, upominki i wiele wile innych. Jedno jest pewne – u nas znajdziecie PEREŁKI, których nie znajdziecie nigdzie indziej. Będzię pięknie i świątecznie a wokół rozbrzmiewać będą najpiękniejsze kolędy w wykonaniu: Studia Wokalnego SUKCES, Orkiestry Dętej MRONGOVIA oraz MRĄGOWSKICH HARCERZY. Najmłodszych zaprosimy do wspólnych, mikołajkowych tańców w rytmie ZUMBY. Uruchomim także POCZTĘ ŚW. MIKOŁAJA - aby każdy zdążył wysłać ten najważniejszy list w roku nasza poczta ruszy juz 6 grudnia!

Ponadto w programie tegorocznego Jarmarku nie zabraknie konkursu BIEG PO WYPIEK, warsztatów pieczenia chleba i pierników z MOBILNYM PIECEM CHLEBOWYM, warsztatów czekoladowych z DZIKĄ CZEKOLADĄ, warsztatów tworzenia STROIKÓW ŚWIĄTECZNYCH.

Najważniejszym punktem programu jest wizyta gościa honorowego - samego ŚW. MIKOŁAJA, który już potwierdził swoją obecność na naszym Jarmarku św. Mikołaja!

Poczta św. MIKOŁAJA

Aby pod choinką znaleźć wymarzony prezent najlepiej skontaktować się z  Mikołajem bezpośrednio. Nasz święty nie nosi telefonu…ale uwielbia czytać listy! Aby mieć pewność, że przesyłka zostanie dostarczona na czas…i to do rąk własnych, już 6 grudnia w holu Mrągowskiego Centrum Kultury po raz kolejny uruchomimy skrzynkę św. Mikołaja, dzięki której Wasze list pomkną prosto do adresata!

Skrzynka czekać będzie na listy wszystkich dzieci do Jarmarku św. Mikołaja (do dnia 11 grudnia) kiedy to specjalny posłaniec Mikołaja o godz. 15. 30 zabierze je prosto do Mikołajowej krainy…A więc …kto był grzeczny w tym roku?;)

WARSZTATY Z MOBILNYM PIECEM CHLEBOWYM

Nie ma świąt bez pierniczków a więc i na naszym Jarmarku nie może ich zabraknąć! Ponownie odwiedzi nas Mobilny Piec Chlebowy z Mistrzem Arturem Ziemackim na czele! Pod Jego czujnym okiem sami możecie wykonać pyszne pierniki lub upiec świąteczny chleb! Zdradzimy Wam w tajemnicy, że to właśnie On jest autorem przepisu na pierniczki, które Mikołaj lubi najbardziej – a Mikołaj wie co dobre! Jako wzorowy pomocnik Mikołaja, Artur wraz ze swoją świtą cały Jarmarkowy dzień będzie dzielił się z Państwem swoją wiedzą, którą od razu będzie można zastosować w praktyce!

WARSZTAT CZEKOLADY Z DZIKĄ CZEKOLADĄ

Święta na piernikach się nie kończą…lub inaczej…sam piernik to dopiero początek…bo każdy profesjonalny łasuch wie, że dopełnieniem idealnym każdego łakocia jest…CZEKOLADA! I to nie byle jaka! Najlepiej aby była prawdziwa, rzemieślnicza i nieziemsko pyszna! My taką będziemy mieć! Więcej! Na naszym Jarmarku będzie można taką zrobić samodzielnie! Tak, tak kochane łasuchy DZIKA CZEKOLADA ponownie zagości w Mrągowie. Mistrz czekolady Arkadiusz Dziczek wprowadzi Was w czekoladowy świat, któremu nie oprze się ani mały, ani duży. Robienie czekolady to świetna zabawa, której możecie sami spróbować już 11 grudnia!

BIEG PO WYPIEK

Uwaga miłośnicy pieczenia! Konkursu na najsmaczniejsze ciasto świąteczne „BIEG PO WYPIEK” czeka na mieszkańców Mrągowa i okolic!

Aby wziąć udział konkursie należy przynieść swój popisowy wypiek na Jarmark św. Mikołaja w godz. 12. 00 – 14. 00. Zgłoszone pyszności oceniane będą przez profesjonalnych cukierników oraz wybitnego krytyka kulinarnego św. Mikołaja! Na laureatów czekać będą nagrody!

A więc do dzieła! Odkurzamy popisowe przepisy i odpalamy piekarniki - jest jeszcze chwila na kulinarny trening.

Do zobaczenia!