Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Cennik
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu
ARTYKUŁ KLASZTOR STAROWIERCÓW I CERKIEW W WOJNOWIE
Wojnowo to największy ośrodek starowierców w Polsce. Znajduje się tam cerkiew prawosławna (biało-niebieski budynek), dawny żeński klasztor starowierców (budynek pomarańczowy) z molenną (budynek ceglany z zielonymi drzwiami), budynkami zakonnymi i gospodarczymi.
W Wojnowie (Eckerdorf) (6 km od Ukty) nad jeziorem Duś znajduje się zespół klasztorny, zbudowany w połowie XIX wieku. Wjeżdżając do wioski od strony Ukty, po lewej stronie znajduje się cerkiew prawosławna. Na końcu wsi z prawej strony głównej wiejskiej drogi, znajduje się dawny żeński klasztor starowierców z maleńką molenną. Zabudowania otacza murek ze skromną bramą. Wokół podwórza ciągną się budynki zakonne i gospodarcze. Klasztor stoi w centrum, w jego przedsionku eksponowane są stare zdjęcia z przedwojennego Wojnowa. W nawie głównej świątyni możemy zobaczyć ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków.
Uciekając przed prześladowaniami po reformie rosyjskiego prawosławia staroobrzędowcy osiedliła się między innymi na terenie Prus. Założyli oni na Mazurach jedenaście wsi. Jednym z najbardziej znanych ośrodków ich kultury jest Wojnowo. Na końcu wsi z prawej strony głównej wiejskiej drogi, znajduje się dawny żeński klasztor starowierców z maleńką molenną. Zabudowania otacza murek ze skromną bramą. Wokół podwórza ciągną się budynki zakonne i gospodarcze. Klasztor stoi w centrum, w jego przedsionku eksponowane są stare zdjęcia z przedwojennego Wojnowa. W nawie głównej świątyni możemy zobaczyć ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków. Ponadto, warto zwrócić uwagę na 3.5 metrowy posrebrzany żyrandol. Został on ufundowany w 1910 roku przez bogatego kupca rosyjskiego po śmierci jego żony. Żyrandol ma 32 świece. Tyle lat miała żona fundatora, kiedy zmarła. W klasztorze znajdują się również liczne księgi liturgiczne. Molenna starowierców to budynek z czerwonej cegły nie przypominający tradycyjnych prawosławnych cerkwi. Dom modlitwy starowierców został zbudowany w 1921 roku. W północnej części podwórza klasztornego znajduję się niewielka mogiła w z zabytkowymi krzyżami ustawionymi zgodnie z filipońskim zwyczajem w stopach zmarłego, zwróconych na wschód.
Większość mieszkańców Wojnowa powróciła do oficjalnego kościoła prawosławnego i oddaje cześć Bogu w Cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej. Świątynia wybudowana została w latach 1921-1923 na wzór rosyjskich cerki z okolic Tweru, skąd pochodził inicjator budowy, szlachcic i oficer carskiej armii Aleksander Awajew.
„Drewniana budowla na rzucie prostokątna z dzwonnicą przykrytą dachem namiotowym zakończonym cebulastą kopułką. Dzwonnica, współcześnie cała oszalowana deskami, miała wcześniej odkryty prześwit pod dachem. Nad prezbiterium wznosi się duża kopuła przykryta okazałym, cebulastym hełmem. Wnętrze cerkwi pozbawione jest polichromii, wyposażone w skromny ikonostas utrzymany w tonacji biało-złotej i ozdobiony ikonami o różnej wartości artystycznej, z różnych epok, także dwudziestowiecznymi reprodukcjami na papierze”. (źródło: http://e-ruciane.pl/turystyka/cerkiew-prawoslawna).
Cerkiew wpisano do rejestru zabytków 2 września 1983 pod nr 383.
⇒ Historia
Poznaj historię monasteru w Wojnowie.
⇒ Galeria
fot. Robert Wróbel
⇒ Cennik
Zwiedzać można klasztor i cerkiew za dobrowolną ofiarą.
⇒ Kontakt
Klasztor Prawosławny Zaśnięcia NMP
Wojnowo 24
12-220 Ruciane-Nida
tel. 87 425 70 81
www.wojnowo.net
Aby zwiedzać cerkiew należy wcześniej się umówic, tel. 660 707 570