Koncert Kresowy
Koncert Kresowy

Serdecznie zapraszamy na koncert przypominający nam o mającym się odbyć w tych dniach Festiwalu Kultury Kresowej

Klimat mnionych Festiwali przypomną nam Kapela PODWILEŃSKA i Kapela ŚWIĘTOJAŃSKA.

9 sierpnia 2020, godz.15.00
Skwer Jana Pawła II w Mrągowie


Kapela Świętojańskazostała założona w 1991 roku podczas corocznego Festiwalu Kultury Polskiej na Wileńszczyźnie Kwiaty Polskie w Niemenczynie. Zespół jest młody, pełen entuzjazmu, dlatego repertuar to nie tylko muzyka ludowa.

W czasie swojego istnienia Kapela Świętojańska brała udział w różnych imprezach nie tylko na Wileńszczyźnie, ale także za granicą. Zespół wielokrotnie rozgrzewał publiczność na słynnych jarmarkach Kaziuków w Kętrzynie, Olsztynie, Węgorzewie, Stargardzie Szczecińskim, Lidzbarku Warmińskim i wielu innych miastach. Z powodzeniem występował również na Festiwalach Kultury Kresowej.

Kaplicę prowadzi Jan Špakov, a dyrektorem artystycznym jest Emilija Ždanovič.

Kapela Podwileńska
powstała w Niemenczynie w roku 2011 zdobywając sympatię widzów na Wileńszczyźnie i w Polsce. Swoistym hymnem kapeli stała się piosenka „Jesteśmy znad Wilii”, a w repertuarze znajdują się „Walc niemenczyński”, „Śni mi się Polska” do słów Apolonii Skakowskiej, inne melodie rodem z Ziemi Wileńskiej oraz polskie pieśni ludowe i patriotyczne. Kapela kilkakrotnie występowała na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, na Kaziukach wileńskich organizowanych na Wilenszczyźnie i różnych regionach Polski. Kapela ma nagrane dwie płyty CD (Jesteśmy znad Wilii 2011, Tam właśnie teraz 2014)

Skład zespołu: Rafał Jackiewicz - akordeon, wokal Katarzyna Żemojcin - skrzypce Bartłomiej Wanecki - gitara Bartłomiej Werachowski - gitara basowa Szymon Marciniak - perkusja.

Wstęp wolny.