SPIS TREŚCI 

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Galeria
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ KRUTYŃ NAD KRUTYNIĄ

⇒ Informacje ogólne

Krutyń dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu jest wioską chętnie odwiedzaną przez turystów. Słynie z wielu możliwości aktywnego spędzania czasu - spływów kajakowych, spływów łodziami, szlaków rowerowych, pieszych, ścieżek przyrodniczych. To tylko niektóre, najpopularniejsze z nich. A ile miejsc do zobaczenia w Krutyni i w okolicy, ile atrakcji przyrodniczych, jakie bogactwo fauny i flory... Tego trzeba doświadczyć.

⇒ Położenie

Wieś Krutyń położona jest na Mazurach, pośród lasów Mazurskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Krutynią słynącą ze spływów kajakowych i  spływów pychówkami.

⇒ Informacje szczegółowe

Drewniane chałupy  stanowią dziedzictwo kulturowe Mazur i niestety coraz ich mniej w regionie. W Krutyni zachowało się kilka wyjątkowych zabytków, które warto jest zobaczyć. Drewniane chaty w Krutyni pochodzą głównie z początku XX wieku (nr 20, 26, 31, 40, 52, 53, 54, 61, 65, 66, 71). W mazurskiej stodole znajduje się Izba Przyrodnicza Mazurskiego Parku Krajobrazowego, natomiast siedzibą dyrekcji Parku jest drewniana chałupa nieopodal Muzeum. Wyjątkowym zabytkiem w Krutyni jest cmentarz, największy w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Na cmentarzu są pochowani dziadkowie pisarza Ernsta Wiecherta, zwanego Piewcą Mazur.

Krutyń dzięki położeniu na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w Puszczy Piskiej słynie z wyjątkowo pięknych kajobrazowo szlaków turystycznych. Przez wieś przebiega Krutyński Szlak Rowerowy liczący prawie 69 km oraz pieszy Szlak im. Karola Małłka liczący 20 km. Odwiedźcie przy okazji Izbę pamięci Karola Małłka znajdującą się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. Jeśli lubicie jazdę konno możecie skorzystać z  konnych szlaków  przebiegających przez wieś i jej okolicę. Najliczniejsze sa jednak ścieżki przyrodnicze, dzięki którym poznacie niezwykłe miejsca Mazurskiego Parku Krajobrazowego, jak pływające wysepki, tulące się do siebie drzewa, kamienie z krwawymi plamami... Polecamy Wam spacer ścieżkami: Krutyń-Zgonścieżka przyrodnicza Rezerwat Krutyniaścieżka przyrodnicza Rezerwat Zakrętścieżka przyrodnicza Rosocha-Wojnowościeżka przyrodnicza Rezerwat jezioro Łuknajno.

Największą atrakcją Krutyni są  spływy kajakowe i spływy łodziami. Przez Krutyń przepływa rzeka Krutynia tworząca ponad 100-km szlak kajakowy uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Pływał nim m.in. papież Jan Paweł II oraz pisarz Melchior Wańkowicz (polecamy Wam jego powieść-reportaż "Na tropach Smętka").

"Zakręt za zakrętem mija i tylko coraz większe ilości czapli zrywają się niechętnie do lotu, znacząc na niskim niebie charakterystyczne sylwety, które przypominają niezgrabnie skleconą i zbitą przez dziecko z dwóch deseczek sylwetę ptaka. Ogromne, brunatne jastrzębie pełnią swoją nieustającą służbę. Łódeczka nasza jest punkcikiem w tej podmokłej i sennej dolinie. Sady już okiściały, zbóż tu nie ma, kwiatom tu za mokro — jest królestwo surowej zieloności. Łódeczka jest punktem w tej jednostajnej zieleni i z serca człowiekowi spada ciężar panowania przyrodzie, i człowiek gotów się jej bać." Melchior Wańkowicz "Na tropach Smętka"

Z kolei  spływy pychówkami  to opcja dla turystów chcących odpocząć biernie i podziwiać mazurską przyrodę. Wystarczy wsiąść do łodzi, a flisak zwany na Mazurach sztakerem zajmie się resztą. Odpychając długim wiosłem poprowadzi łodź przez Rezerwat Krutynia. Tradycja spływów sięga czasów przedwojennych. "Perkun" wykonuje spływy łodziami od kwietnia do listopada. Na życzenie zorganizują Wam nocny spływ z lampionami zakończony zabawą przy ognisku przy śpiewach mazurskiej kapieli.

⇒ Galeria

fot. Beata Gida, Robert Wróbel, Marian Modzelewski

⇒ Kontakt

Mazurski Park Krajobrazowy
Krutyń 66
11-710 Piecki
tel. +48 89 742 14 05

⇒ Atrakcje w pobliżu

Puszcza Piska

Mazurski Park Krajobrazowy

Rezerwaty przyrody

Szlak rzeki Krutyni

Spływy pychówkami po Krutyni

Spływy kajakowe Krutynią

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Osada Kulturowa w Kadzidłowie

Wioska Starowierców w Wojnowie

Izba Przyrodnicza w Krutyni

Galindia

Szlak rowerowy Ernsta Wiecherta

Krutyński Szlak Rowerowy

Szlak im. Melchiora Wańkowicza

Szlak im. Karola Małłka

Ścieżki przyrodnicze

⇒ Nocleg w pobliżu

Krutyń

Krutyński Piecek

Zgon

Rosocha

Zielony Lasek