Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Cennik
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu
ARTYKUŁ LEŚNICZÓWKA PRANIE
Leśniczówka przeszła do historii dzięki pobytom w niej wybitnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który po raz pierwszy przybył do Prania w lipcu 1950 r. Przyjeżdżał z Warszawy przez kolejne trzy lata, jako gość ówczesnego leśniczego Stanisława Popowskiego. W 1952r. wraz z żoną Natalią snuł plany zamieszkania na stałe w okolicy jeziora Nidzkiego, które zniweczyła nagła śmierć poety w grudniu 1953 r. W 1980 r. w Praniu utworzono Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Leśniczówka położona jest w osadzie Pranie, w Puszczy Piskiej tuż nad jeziorem Nidzkim.
Leśniczówka Pranie oferuje nie tylko zwiedzanie Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego, ale także spacer cudownymi szlakami w Puszczy Piskiej, zaprasza do niewielkiego bistro i oczywiście na słynne w całej Polsce kulturalne spotkania poetyckie. Usłyszeć na nich można recytacje tak znanych osób, jak Ewa Lipska, Krzysztof Majchrzak, Cezary Morawski, czy śpiewy Magdy Umer, Hanny Banaszak, Renaty Przemyk...
⇒ Historia
Leśniczówka Pranie, przed wojną Seehorst, powstała około 1880 r. i była leśnictwem wsi Krzyże. Polska nazwa "Pranie" wzięła się od łąki nad którą leży leśniczówka, a która jak mówili Mazurzy "prała" czyli osnuwała się mgłą, dymiła.
⇒ Cennik
OD 16 października 2021 r. MUZEUM JEST NIECZYNNE do odwołania z powodu remontu.
Pranie w tym czasie będzie częściowo dostępne:
W MAJU i w CZERWCU od poniedziałku do piątku, plenerowe zajęcia muzealne dla grup zorganizowanych: dzieci młodzieży i dorosłych, w tym seniorów. Pakiet obejmuje opowieść o K. I. Gałczyńskim na Mazurach oraz wybrany temat zajęć.
W LIPCU i SIERPNIU:
- wejście na teren leśniczówki (bez zwiedzania wnętrza muzeum), możliwość korzystania z pomostu, z nowych ławeczek multimedialnych z poezją Gałczyńskiego i opowieścią córki poety;
- opowieść przewodnika o Gałczyńskim na Mazurach;
- pełen cykl koncertów sobotnich i niedzielnych (program ogłosimy w maju);
- zajęcia warsztatowe dla dzieci „Zabawy z Zieloną gęsią” w czwartki i niedziele;
- możliwość wynajęcia Prania na uroczystość ślubną oraz sesje fotograficzne;
- korzystania z otoczenia leśniczówki jako miejsca plenerów malarskich i innych.
Godziny otwarcia: lipiec i sierpień 10.00-17.00 od wtorku do niedzieli. W koncertowe soboty możliwe jest wcześniejsze zamknięcie dla zwiedzających.
Korzystanie z terenu muzeum jest odpłatne.
⇒ Kontakt
Pranie
12-220 Ruciane Nida
tel. 87 425 62 48
www.lesniczowkapranie.art.pl
e-mail: muzeumpranie@neostrada.pl
Klasztor starowierców w Wojnowie