SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu 

 

ARTYKUŁ LOTNISKO WILAMOWO

⇒ Informacje ogólne

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo, położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich to dawne (w czasie II wojny światowej) lotnisko supertajnej Kwatery Hitlera.

⇒ Położenie

Lotnisko znajduje się ok. 7 km od Kętrzyna.

⇒ Informacje szczegółowe

Obecnie lotnisko obsługuje samoloty sportowe, turystyczne i menedżerskie. Na lotnisku funkcjonuje Aeroklub Krainy Jezior i Wydział Lotniczy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Aeroklub Krainy Jezior realizujący swoje zadania statutowe na terenie lotniska, w sezonie letnim (od maja do października) organizuje kilkanaście cyklicznych - otwartych dla publiczności imprez lotniczych.

 ⇒ Historia

1910 - w firmie Friedricha Festa z Reszela  wyprodukowano samolot projektu inżyniera Bloessa z Kętrzyna. Maszyna była jednopłatowcem z silnikiem o mocy 50 KM. Samolot miał 10 m długości i 14 m szerokości i ważył 450 kg.

1929 - nad terenami dzisiejszego lotniska Kętrzyn Wilamowo przeleciał ogromny sterowiec LZ 127 Graf Zeppelin . Prawdopodobnie podczas swojej podróży dookoła świata, która rozpoczęła się 7 sierpnia w Lakehurst i trwała miesiąc.

1929-1935 - Komunikację lotniczą Rzeszy z Prusami Wschodnimi – z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich – utrzymywano z wykorzystaniem wodnosamolotu. Wodnosamolot Dornier Do X kursując do Giżycka zabierał do 100 osób, dysponując miejscami na 2 pokładach (na wyższym dla VIP a na dolnym turystyczne).

Samolot "DO X" był handlowym statkiem powietrznym. Został zaprojektowany po pierwszej wojnie światowej w niemieckiej Dornier- Werke i zbudowany w roku 1929. W swoim czasie był zdecydowanie największym samolotem na świecie. Został wycofany z eksploatacji w 1935r. Dalsze jego używanie było nieopłacalne w wyniku różnych problemów związanych z bezpieczeństwem.

1935 - powstało lotnisko sportowe Weischnuren (obecnie Wajsznory) a po wojnie nazwane od nieistniejącego już majątku Wilhelmsdorf (obecnie Wilamowo), Kętrzyn Wilamowo.

1940 lipiec - podjęto decyzje o budowie tajnej kwatery Hitlera nazywanej „Wilczy Szaniec”. Stanowiła ona 200 budynków: schrony, baraki, elektrownie, dworzec kolejowy i najważniejsze - lotnisko

1941 grudzień - oddano po przedłużeniu do użytku  pas startowy . Był on przystosowany do obsługi samolotów (w wersji pasażerskiej) Ju-52 i czteromotorowych Focke-Wulf 200 Fw Condor jego kształt jest taki jak obecnie - w literę X.

1942 8 luty - zaraz po starcie rozbił się samolot z Fritzem Todtem ministrem przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy.

1944 20 lipca - po nieudanym zamachu na Hitlera, z lotniska odleciał do Berlina samolotem typu  „He 111” Claus von Stauffenberg oficer niemiecki, szef sztabu armii rezerwowej.

1944 - po 20 listopada trwała ewakuacja supertajnej kwatery Hitlera – Wilczego Szańca oraz przygotowania do jej likwidacj

1945  24 stycznia - w gierłowskim lesie nastąpiły potężne eksplozje. To saperzy armii niemieckiej likwidowali “Wolfsschanze”. Do wysadzenia ciężkiego bunkra potrzebowano 8-12 ton materiału wybuchowego, w zależności od kubatury obiektu.

1945 - opustoszałe lotnisko wykorzystywała Armia Czerwona

1954 - 6 października o godzinie 13.00 z Lotniska Wilamowo wystartował samolot z więźniem stanu Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Przewożono go z dotychczasowego miejsca zesłania w Stoczku Klasztornym do Prudnika w województwie opolskim.

1973 – 11 czerwca powstaje Aeroklub Kętrzyński

1976 - w Karolewie powstało Technikum Mechanizacji Rolnictwa o specjalizacji agrolotniczej. Uczniowie korzystali z Ośrodka Doświadczalnego Instytutu Lotnictwa „Agrolot”

1983 – rozwiązanie przez Aeroklub Polski Aeroklubu Kętrzyńskiego ze względu na zanik działalności aeroklubowej i aktywności członków oraz brak zainteresowania władz lokalnych. Lotnisko ulega systematycznej degradacji i prawie znika z mapy lotniczej Polski

1998 - w wyniku przetargu lotnisko zostało zakupione przez osoby prytawtne

1998 4 września - spotkanie założycieli Aeroklubu Krainy Jezior

1998 18 wrzesnia - pozytywne rozpatrzenie przez Aeroklub Polski wniosku o reaktywowanie Aeroklubu Ketrzyńskiego,funkcjonującego od tego momentu pod zmienioną nazwa - AEROKLUB KRAINY JEZIOR

1999 sierpień - pierwsza z cyklu imprez lotniczych, popularyzujących lotnictwo. Poczatek ery ogromnej aktywności i intensywnej reaktywacji lotniska Kętrzyn Wilamowo.

⇒ Kontakt

Lotnisko Wilamowo
11-400 Kętrzyn
tel. 89 752 45 21
e-mail: port@lotniskoketrzyn.pl
www.lotniskoketrzyn.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Sanktuarium w Świętej Lipce

Wilczy Szaniec w Gierłoży

⇒ Nocleg w pobliżu

Mrągowo