Mrągowo to jedno z najważniejszych miast turystycznych Mazur. Ze względu na położenie oraz bogatą i różnorodną bazą noclegową (ok. 3,5 tys. miejsc), jest idealnym punktem wypadowym do zwiedzania regionu. Ale nie tylko, bo sama miejscowość jest bardzo atrakcyjna turystycznie. I to nie tylko jako Festiwalowe Miasto, ale jako jedyne tej wielkości miasto województwa z oryginalną zabudową śródmieścia. Tak, Mrągowo ma Stare Miasto!
Mrągowo jest jednym z najstarszych mazurskich miast. Prawa miejskie otrzymało na pocz. XV w., w latach 1404 – 1407. W odróżnieniu od innych miejscowości właściwie nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej. Dlatego można tu poczuć atmosferę wschodniopruskiego miasteczka.
Miasto bardzo intensywnie rozwijało się w 2 poł. XIX w i na początku XX w. Zabytkowe kamienice w różnych stylach architektonicznych (neogotyk, secesja, neoklasycyzm) znajdują się wzdłuż głównej osi staromiejskiej: ul. Warszawskiej, ul. Królewieckiej oraz ul. Roosevelta. Spacerując wzdłuż brukowanej ulicy warto spoglądać w górę w kierunku fasad, które charakteryzują się wieloma detalami architektonicznymi. Zwróćmy uwagę na elementy, które rzadko zobaczymy w innych mazurskich miastach: przepiękne zabytkowe balkony oraz zabytkowe, przedwojenne drzwi w liczbie ponad 200 szt.! Krótko: teren położony na wschód ul. Mrongowiusza (dawna Philosophenweg), czyli obwodnicy Starego Miasta z początku XX w., podlega ochronie konserwatorskiej.
Obecny pl. Kajki w centrum miasta to dawny Wielki Rynek, wytyczony po pożarze z 1822 r. Po drugiej stronie znajduje się Mały Rynek, który jest tej samej wielkości jak wówczas, gdy zakładano miasto, czyli ponad 600 lat temu! Do dziś zachowany jest także średniowieczny układ mrągowskich ulic. Gdy założono miasto, granice rozciągały się od ul. Żeromskiego po j. Magistrackie, a dawne fosy okalające wały ziemne istnieją do dziś. Przy brzegu j. Magistrackiego od strony ul. Warszawskiej widać wejście kanału w kierunku Czosu. Nad nim jest obecnie uliczka, wzdłuż apartamentowca. Drugi kanał jest z tego miejsca bardzo dobrze widoczny. Kieruje się on na północ, a zobaczysz go wypatrując zielonej śluzy.
Historyczny ratusz z 1824 r. jest drugim najstarszym na Mazurach (po ratuszu w Srokowie). Neoklasycystyczny budynek upiększony jest barokową wieżyczką z 1908 r., która przypomina wieżyczki z pobliskiego Sanktuarium w Świętej Lipce! Mieści się tu oddział Muzeum Warmii i Mazur. Obok znajduje się najstarszy budynek – Strażnica Bośniacka, wspomniana już w 1771 r. Ten piękny szachulcowy obiekt, nazywając popularnie z „murem pruskim”, ma z pewnością najstarsze drzwi w mieście. Nitowane elementy świadczą, że są pewnie oryginalne z XVIII w.! Zabytkowe są także 3 kościoły: katolicki w stylu neogotyckim z 1860 r., kościół prawosławny – dawna bożnica żydowska z lat 1894-1895. Dawna synagoga nie jest zbyt duża, ale jest jedną z nielicznych zachowanych do tej pory w byłych Prusach Wschodnich! Kościół ewangelicki zbudowany w 1734 r. ma na pewno starszą wieżę, być może z XVI w.