8 fantastycznych miejsc do pół godziny jazdy samochodem od Mrągowa
8 fantastycznych miejsc do pół godziny jazdy samochodem od Mrągowa

Przedstawiamy 8 miejsc w Gminie Mrągowo na szybką wycieczkę za miasto. Propozycje są różnorodne - znajdzie się coś dla miłośników przyrody oraz historii Mazur.


1. Spotkania z alpakami w Marcinkowie

Wojtuś, Jurek i Wiesio to chłopaki-alpaki, którzy czekają na spotkanie z Wami w Marcinkowie. Chłopaki pozwalają się nakarmić, pogłaskać, wyprowadzić na spacer, zrobić zdjęcia. Gospodarz i szef stada, zwany się Arpaką,  opowiada ciekawostki na temat każdego z nich oraz dzieli się doświadczeniami związanymi z ich hodowlą. Spotkania wzbogaca maltańczyk Sasza, który nie opuszcza swojego człowieka o krok i musi być zawsze w centrum jego uwagi. Gości wita z całą swoją ufnością szczęśliwego psa, kładąc się na grzbiecie i pozwalając się głaskać po brzuszku.


2. Mini Zoo w Polskiej Wsi

W  zagrodach i wolierach zobaczycie wiele gatunków ptaków i zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Są wśród nich owce, kozy, ptactwo ozdobne, kucyki, świnki peruwiańskie, bażanty, strusie  emu i wiele innych.

Przebywanie między zwierzętami oraz możliwość dokarmiania ich z ręki, pozostawi niezapomniane wrażenia wśród najmłodszych, jak i starszych Gości. Wszystkie zwierzęta i ptaki posiadają krótkie charakterystyki, przygotowane na specjalnych tabliczkach przy ich wybiegach. Zwierzęta są oswojone i przyjazne dzieciom.


3. Muzeum Stacji Badawczej PAN w Kosewie Górnym, zwane potocznie Fermą jeleniowatych

Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN znajduje się  13 km od Mrągowa, jadąc drogą krajową nr 16 w kierunku Mikołajek. W miejscowości Kosewo należy skręcić w prawo.

Na terenie utrzymywane są trzy gatunki jeleniowatych: daniel europejski, jeleń szlachetny, jeleń wschodni. Warunki, w których żyją te liczne stada (ok. 500 zwierząt) są zbliżone do naturalnych.

Muzeum czynne jest sezonowo.


4. Mazurska Izba Regionalna w Marcinkowie

Miejscem, w którym możemy „dotknąć” kultury, obyczajów mazurskich z przełomu XIX i XX wieku jest Mazurska Izba Regionalna. Znajduje się na terenie Gminy Mrągowo w Marcinkowie 31, ok. 2,5 km od Mrągowa przy drodze krajowej nr 16.

Mazurska Izba Regionalna funkcjonuje przy agroturystyce „Pod Świerkiem” od 2012 roku. Prowadzona jest przez wielopokoleniową rodzinę: babcię Stasię, jej córkę Jolę i wnuka Bartka.

Należy umówić się telefonicznie na zwiedzanie.


5. Muzeum Regionalne w Sądrach

W ponad 200-letniej chacie, dawnym domu po dziadkach, prezentowane są typowe meble, naczynia, sprzęty i ubrania, stroje regionalne używane dawniej na Mazurach. W stodole prezentowane są dawne maszyny rolnicze, które pomagają uzmysłowić jak ciężka była kiedyś praca w gospodarstwie. W trzecim budynku, również dawnej stodole, można oglądać dawne narzędzia, kolekcję około 800 dzbanków, piękne lalki oraz przedmioty używane w obejściu domowym.


6. Prywatne Muzeum Staroci w Namiocie w Nikutowie

Regionalne zabytki odkupione od miejscowych gospodarzy i mieszkańców dostają drugie życie. Mnóstwo historii, jakie kryje w sobie wyposażenie ma możliwość zostania zapamiętanym, przechowanym i ciekawie pokazanym. Lata kolekcji przedmiotów porzuconych zaowocowało namiotem dostępnym do zwiedzania pojedynczo jak i w grupach. Te przyjazne miejsce dla całej rodziny oferuje przejażdżki na kucykach, zwiedzanie z osoba przewodząca, chwila relaksu nad stawem oraz obejrzenie okolicy na zabytkowym motocyklu.


7. Szestno - średniowieczna wieś
 
Szestno to obecnie mała miejscowość położona w Gminie Mrągowo, jednak w przeszłości była jedną z najważniejszych w tej części Mazur. To tu znajdowało się centrum osadnicze pruskich Galindów, a w późniejszym okresie siedziba administracyjna Mazur. Mimo że niewielkie, Szestno może pochwalić się kilkoma zabytkami. Wśród nich: dwór, ruiny zamku i jeden z najstarszych mazurskich kościołów z zabytkowym cmentarzem.


8. Ogrody z pasją w Marcinkowie

Najbardziej barwnym i pachnącym miejscem w Gminie Mragowo są Ogrody z Pasją w Marcinkowie. Znajdują się ok. 2,5 km od Mrągowa przy drodze krajowej nr 16 w kierunku Olsztyna.

Ogrody działają sezonowo.

 
Spotkania z alpakami w Marcinkowie, fot. Paweł KrasowskiMini Zoo w Polskiej WsiMuzeum Stacji Badawczej PAN w Kosewie GórnymMazurska Izba Regionalna w MarcinkowieMuzeum Regionalne w Sądrach, fot. Beata GidaPrywatne Muzeum Staroci w Namiocie w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiSzestno - średniowieczna wieśOgrody z pasją w Marcinkowie, fot. Michał Kaczyński