Aktywnie w Gminie Mrągowo
Aktywnie w Gminie Mrągowo

Zalety uprawiania sportu można długo wyliczać. Aktywność wpływa zbawiennie i na zdrowie fizyczne, i na formę psychiczną. Uprawiając sport dziś, zapobiegasz wielu schorzeniom w przyszłości. Do aktywności fizycznej zazwyczaj trudno nam się zmobilizować, ale w Gminie Mrągowo, gdzie krajobrazy zachwycają, będzie Wam dużo łatwiej.

 
Miłośnicy zimowych sportów powinni odwiedzić Ośrodek G4W. Skrót odnosi się do Góry Czterech Wiatrów, nawiązującej nazwą do Półwyspu Czterech Wiatrów na jeziorze Czos w Mrągowie. Z G4W rozciąga się rozległy widok na jezioro Czos, Mrągowo i Gminę Mrągowo z lasami, jeziorami, polami... Piękne mazurskie krajobrazy. Zimą na G4W funkcjonuje stok narciarski z pięcioma trasami i dwoma wyciągami narciarskimi oraz Snowpark; działa wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i szkółka narciarska. Całoroczna jest restauracja o oryginalnej nazwie "Rychły Wiesiek" oraz apartamenty.

Dostać się na G4W można na kilka sposobów. Polecamy skorzystać ze sprzętu wodnego, który latem oferują mrągowskie wypożyczalnie. Z ul. Nadbrzeżnej w Mrągowie kursuje na półwysep prom, którym wygodnie dostaniecie się na drugą stronę jeziora również z rowerami, czy wózkiem dziecięcym. Na G4W można dojechać samochodem kierując się z Mrągowa na Mikołajki, drugi skręt w lewo pod wiadukt kolejowy, miejsce jest oznakowane.

W okolicy przebiega niebieski szlak rowerowy Duża Pętla Mrągowska. Z promenady jedziemy w kierunku plaży Grunwaldzkiej, mijamy po prawej ogródki działkowe, północny brzeg j. Sutapie, następnie przy  południowym brzegu j. Czos dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Tu należy zjechać ze szlaku w lewo przed wiaduktem kolejowym i jechać drogą asfaltową do samego Ośrodka G4W.

Na G4W prowadzi szlak pieszy Góra Czterech Wiatrów oznakowany kolorem żółtym, liczący 8 km. Szlak rozpoczyna się przy przeprawie promowej na ul. Nadbrzeżnej nad jeziorem Czos w Mrągowie. Szlak prowadzi głównie wschodnim brzegiem jeziora Czos, w Miejskim Lesie. Tereny są  malownicze, zachwyca las i jezioro z licznymi zatoczkami.


Piechurzy i rowerzyści mogą skorzystać z kilku szlaków turystycznych znajdujących się w Gminie Mrągowo. Wspomniana Duża Pętla Mrągowska, zielony szlak rowerowy Wokół jeziora Juno, szlak żółty Ernsta Wiecherta. Częściowo przez Gminę Mrągowo przebiega również żółty szlak rowerowy Lasy Sorkwickie oraz czerwony szlak Grodzisk Pruskich.

Miłośnikom kolarstwa górskiego przypadnie znajdujący się w Gminie Mrągowo Bike Park Poręby. Ekstremalna trasa o zmiennym profilu i nawierzchni powstała w okolicy wsi Poręby. Zapraszamy śmiałków - solidna dawka emocji gwarantowana.

Kajakarzom polecamy szlak rzeki Dajny, który umożliwia odbycie podróży kajakiem od Piecek, poprzez Mrągowo i Gminę Mrągowo aż do Świętej Lipki znanej z Sanktuarium Maryjnego. Zalecamy rozpoczęcie spływu od jeziora Wierzbowskiego. Prowadzi on przez 8 jezior Pojezierza Mrągowskiego (Wierzbowskie, Czos, Czarne, Kot, Juno, Kiersztanowskie, Śpigiel, Dejnowa). Szlak przeznaczony jest dla wprawionych kajakarzy z uwagi na kilka przenosek i jeziorny charakter. Rekompensatą za utrudnienia są malownicze krajobrazy, pośród których meandruje Dajna.
 
 
 
fot. Paweł Krasowski, Marian Modzelewski