Fundacja Terra Desolata już po raz trzeci wraca do gminy Piecki, aby poprowadzić badania wykopaliskowe nad jeziorem Wielki Zyzdrój.  W tym roku zaplanowano również szereg działań edukacyjnych.

Terra Desolata tworzą archeolodzy. To grupa przyjaciół, pasjonatów, którzy wzięli łopaty we własne ręce i założyli fundację, aby odkopywać przeszłość i dokładać kolejne elementy tej układanki, jaką jest historia Mazur.

Obecnie działania organizacji skupiają się na inwentaryzacji i weryfikacji stanowisk archeologicznych z okresu wpływów rzymskich i okresu wędrówek ludów (I-VII w. po Chr.) w mikroregionie jezior Mojtyny, Nawiady i Wielki Zyzdrój. Celem fundacji jest poszerzenie wiedzy na temat przeszłości południowej części powiatu mrągowskiego oraz edukacja.

Fundacja Terra Desolata zbiera pieniądze na organizację ekspedycji archeologicznej, na środki do pierwszej pomocy dla zabytków, które przeleżały stulecia w ziemi oraz na wystawy i warsztaty, aby mieszkańcom Mazur opowiedzieć ich historię. Projekt można wesprzeć za pomocą strony https://zrzutka.pl/r4988s

Źródło: Fundacja Terra Desolata