Mazurska Izba Regionalna w Gminie Mrągowo
Mazurska Izba Regionalna w Gminie Mrągowo

Miejscem, w którym możemy „dotknąć” kultury, obyczajów mazurskich z przełomu XIX i XX wieku jest Mazurska Izba Regionalna. Znajduje się na terenie Gminy Mrągowo w Marcinkowie 31, ok. 2,5 km od Mrągowa przy drodze krajowej nr 16.

Mazurska Izba Regionalna funkcjonuje przy agroturystyce „Pod Świerkiem” od 2012 roku. Prowadzona jest przez wielopokoleniową rodzinę: babcię Stasię, jej córkę Jolę i wnuka Bartka.

Usytuowana w dawnym wschodniopruskim gospodarstwie z historyczną duszą, bo pochodzącym z końca XIX wieku. Historyczny obiekt stanowi niewielkie muzeum zaadoptowane w pomieszczeniach gospodarczych, składających się z dwóch izb: letniej kuchni oraz pokoju komornika (parobka), a także budynku niedawno odbudowanego spichlerza. Posiada w swoich zbiorach dawne przedmioty codziennego użytku: sprzęty, meble, odzież, dokumenty, fotografie, książki – głównie o tematyce religijnej; gromadzi wspomnienia autochtonów.
Zbiory stanowią również tematyczne kąciki, na przykład: dawnej klasy szkolnej, kącik szewski, higieniczny, stolarski, prac polowych.

Celem działalności jest propagowanie tradycji i kultury dawnych mieszkańców ziemi mazurskiej. W kalendarz Izby wpisały się obchody Palinocki – Nocy Świętojańskiej (23. czerwca) oraz darcie pierza (11. listopada). Odwiedzający Izbę mogą wziąć udział w warsztatach, dotyczących dawnego wyrobu masła, sporządzić cytrynową maślankę – orzeźwiający napój Mazurów, własnoręcznie wykonać wzór mazurski na kaflach, szkle i deskach lub posłuchać wspomnień autochtonów.
 
W celu umówienia wizyty należy zadzwonić pod nr 500 309 582.
 
Mazurska Izba Regionalna
Marcinkowo 1
11-700 Mrągowo
tel. 500 309 582
 
 
   
 
 
fot. Jolanta Hellis