Na spotkanie ze zwierzętami w Gminie Mrągowo
Na spotkanie ze zwierzętami w Gminie Mrągowo

W Gminie Mrągowo nie brakuje miejsc, gdzie można poznać różnorodne gatunki zwierząt w otoczeniu malowniczych krajobrazów, na bezpiecznym terenie. Na spotkanie ze zwierzętami polecamy Fermę jeleniowatych w Kosewie Górnym, Mini Zoo w Polskiej Wsi oraz Marcinkowo, gdzie umówicie się z trzema chłopakami-alpakami.

 

Właściwa nazwa Fermy jeleniowatych w Kosewie Górnym to Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk. Na jej terenie utrzymywane są w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych stada jeleniowatych należące do trzech z pięciu żyjących w Polsce gatunków: jeleni szlachetnych, danieli europejskich oraz jeleni sika. Stacja prowadzi działalność naukową i edukacyjną. Pracownicy dzielą się z odwiedzającymi pasją do przyrody i dzikich zwierząt oprowadzając grupy po Muzeum i ogromnych pagórkowatych pastwiskach położonych nad jeziorem Kuc w Kosewie Górnym.


Opowieści pracowników są naszpikowane ciekawostkami. Dowiesz się, że najdawniejsze szczątki jeleniowatych pochodzą z oligocenu, że w plejstocenie żyły jelenie o kolosalnym porożu. Posłuchasz opowieści o tym kostnym tworze, po którego zrzuceniu tworzą się rany szybko zarastające delikatnymi włosami i bogato unaczynioną skórą – rośnie poroże całkowicie nią pokryte. 

Opowiadając przewodnik prowadzi do stada. Należy zbliżać się powoli, aby nie spłoszyć zwierząt. To czas aby im się przyjrzeć, zrobić zdjęcia. A kiedy zwierzęta nabiorą zaufania, można je pogłaskać.

👉 Ferma jeleniowatych w Kosewie Górnym, www.kosewopan.pl 
 
Mini Zoo w Polskiej Wsi to atrakcja idealna dla rodzin z dziećmi. W  zagrodach i wolierach znajduje się wiele gatunków ptaków i zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Są wśród nich owce, kozy, ptactwo ozdobne, kucyki, świnki peruwiańskie, bażanty, strusie  emu i wiele innych. Wszystkie zwierzęta posiadają krótkie charakterystyki, przygotowane na specjalnych tabliczkach przy ich wybiegach. Zwierzęta są oswojone i przyjazne dzieciom, można je karmić z ręki.

W Mini Zoo znajduje się również sklepik z pamiątkami, niewielki plac zabaw, jest możliwość zorganizowania ogniska, pikniku, kameralnego spotkania... W ofercie są również usługi noclegowe.

👉 Mini Zoo w Polskiej Wsi, www.zoonaszazagroda.pl 
 
Wojtuś, Jurek i Wiesio to chłopaki-alpaki, którzy czekają na spotkanie z Wami w Marcinkowie. Chłopaki-alpaki pozwalają się nakarmić, pogłaskać, wyprowadzić na spacer, zrobić zdjęcia. Gospodarze opowiadają ciekawostki na temat każdego z nich oraz dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z ich hodowlą.

Przyjazd należy uzgodnić telefonicznie, ponieważ właściciele dbają o to, aby wizyty nie były zbyt częste, co mogłoby zmęczyć chłopaków.

👉 Spotkania z alpakami w Marcinkowie, www.agroalpaka.pl 
 
 
 
 
fot. Michał Kaczyński, Robert Wróbel