W 2016 r. weszła w życie ustawa, która nakazała, aby osoby, wydarzenia, daty związane z komunizmem lub z innym ustrojem totalitarnym nie były upamiętniane, m.in. w nazwach ulic. Była to tak zwana ustawa dekomunizacyjna. Mrągowo było jednym z nielicznych miast, które już wtedy nie miało z tym problemu, ponieważ w 1990 r. i 1991 r. przeprowadziło własną dekomunizację.
Jeszcze wcześniej, bo po II wojnie światowej podobne zmiany, dotyczące nazw miejscowości przeprowadziła Komisja Ustalania Nazw Miejscowości. Komisja działała przy Ministerstwie Administracji Publicznej i utworzona została w 1934 r., a po zakończeniu II wojny światowej reaktywowana w 1945 r. W 1947 r. niemiecki Sensburg, dawny Ządźbork, Komisja przemianowała na Mrągowo, aby upamiętnić Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.
Z kolei w procesie dekomunizacji nazwy zmieniło wiele mrągowskich ulic. Ulica Lenina zyskała nazwę Mrongowiusza (wcześniej nazywała się Philosopheweg). Była też ul. Armii Czerwonej, która dziś nosi nazwę Królewieckiej (dawniej Königsbergerstrasse). Ulica PPR zmieniła nazwę na ul. Giżycką.
Z kolei obecny Festiwalowy Amfiteatr do 1990 roku nazywał się amfiteatrem 40-lecia PRL. Plac 25-lecia PRL stał się placem Rocha, a w roku 1997 ponownie zmienił swoją nazwę, tym razem na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Plac Karola Marksa zmienił się w plac Armii Krajowej (dawniej Lindenplatz). Ulica Gen. Karola Świerczewskiego jest ulicą Młynową (dawniej Mühlentaler Weg). W 1991 roku zmieniono też nazwy ulic Rewolucyjnej na ul. Gen. Leopolda Okulickiego (dawniej Philosopheweg), a ul. Wajdzika na ul. Gen. Władysława Andersa. Ostatnią zmianą była ul. Zwycięstwa, która w 2000 roku została ul. Piotra Sobczyńskiego (dawniej Tannenbergstrasse).
opr. Beata Gida