SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia

UWAGA! W ZWIĄZKU Z BUDOWĄ ZADASZENIA AMFITEATRU W MRĄGOWIE ODCINEK SZLAKU PRZY AMFITEATRZE JEST NIEPRZEJEZDNY DO ODWOŁANIA. ZALECA SIE OBJAZD PRZEZ UL. JASZCZURCZA GÓRA.

 

ARTYKUŁ SZLAK ROWEROWY DUŻA PĘTLA MRĄGOWSKA

⇒ Informacje ogólne

 

Rodzaj szlaku: rowerowy
Długość szlaku: 28,60 km
Trasa: Mrągowo (ratusz) - Miejski Las - Wierzbowo - Żabieniec - Jakubowo - Probark - Nowy Probark -  Czerwonki - Tymnikowo - Mrągowo (ratusz).
Oznakowanie: kolor niebieski, znaki malowane na drzewach, słupach.

Administrator: Ref. Promocji i Rozwoju, Urząd Miejski w Mrągowie

⇒ Położenie

Szlak o charakterze pętli przebiega na terenie miasta, Gminy Mrągowo i Gminy Piecki.  Łączy Mrągowo z innymi miejscowościami turystycznymi: Wierzbowo, Żabieniec, Jakubowo, Probark.

⇒ Informacje szczegółowe

Szlak rozpoczyna się w centrum miasta, przy ratuszu obok Informacji Turystycznej (ul. Ratuszowa 5). Wraz z tym szlakiem swój początek i koniec mają następujące szlaki: rowerowy zielony "Wokół jeziora Juno" ,  pieszy czerwony „Szlak pięciu jezior" i żółty "Góra Czterech Wiatrów". Kierujemy się do molo (po drugiej stronie jeziora Czos widoczny jest amfiteatr), skręcamy w prawo i ul. Nadbrzeżną dojeżdżamy do przeprawy promowej. Mijamy, jedziemy promenadą do plaży na os. Grunwaldzkim. Znajduje się tu m.in. Miejsce Obsługi Rowerzystów z wieżą widokową. Kierujemy sie na ścieżkę pieszo - rowerową Mazurskiej Pętli Rowerowej (MPR). Dojeżdżamy do skrzyżowania ul. Kolejowej z Wojska Polskiego. Jedziemy ścieżką pieszo - rowerową, skęcamy w lewo w drogę szutrową, po prawej mijamy ogródki działkowe Perkoz, dalej jezioro Sutapie Małe.Za pierwszym wiaduktem skęcamy w lewo na ścieżkę rowerową MPR (wzdłuż drogi nr 16). Przejeżdżamy pod drugim wiaduktem i kierujemy sie w prawo razem z MPR.

Warto zjechać ze szlaku i wjechać na najwyższe wzniesienie okolicy (180 m. n.p.m), Górę Czterech Wiatrów. Prowadzi tu również odcinek MPR. Miejsce to jest szczególnie oblegane zimą przez narciarzy. Latem zachęca wspaniały widok na okoliczne wzgórza morenowe.Znajduje sie tu również Miejsce Obsługi Rowerzystów i wieżą widokową.

Jadąc na wschód od Mrągowa szlak prowadzi przez dziewicze tereny rzadko zamieszkałe przez ludzi. Pagórkowaty teren jest szczególnie malowniczy, gdyż nieduże kępy lasów kontrastują z łąkami. Mijamy Miejski Las. Dojeżdżamy do drogi krajowej DK 16, wjeżdżamy na ścieżkę rowerową MPR (jedziemy 350 m). Uwaga!  po prawej stronie jest drewniana ławka, tu należy  przejechać przez drogę DK16 (po lewej mijamy przystanek autobusowy) i skręcić w drogę szutrową w kierunku Wierzbowa! Przed Wierzbowem na wzniesieniu rozciąga się jeden z najwspanialszych widoków na Mazurach, na j. Wierzbowskie. Dojeżdżamy do Wierzbowa, miejscowość położona jest nad rzeką Dajną, pomiędzy jeziorami Wierzbowskie i Wągiel. Na skrzyżowaniu w centrum wsi szlak kieruje w lewo pod górkę. Jeżeli chcemy odpocząć to możemy zjechać ze szlaku nad Dajnę, gdzie znajdują się pozostałości młyna zbożowego. Miejsce jest wyposażone w drewniane koło młyńskie, stojaki rowerowe, ławki, miejsce na ognisko, tablicę turystyczną.

Jedziemy w kierunku Żabieńca. Po prawej mijamy rynnowe jezioro Wągiel.

W miejscowości Żabieniec przejeżdżamy wśród wybiegów dla koni oraz Ośrodka jeździeckiego. Jadąc przez Jakubowo i Probark mijamy parę drewnianych mazurskich chat. Po drodze rozciąga się wspaniały widok na j. Probarskie. Szlak ponownie dociera do DK16, jesteśmy w Nowym Probarku. Na odcinku 700 m jedziemy ścieżką rowerową MPR. Szlak prowadzi dalej drogą szutrową w kierunku wsi Czerwonki. Jedziemy wschodnim brzegiem j. Juksty, nad którym mijamy liczne domki letniskowe i tereny rekreacyjne.

Po dotarciu na szczyt jednego ze wzgórz rozpościera się piękny widok na j. Juksty. Kierujemy sie do Tymnikowa i Mrągowa, mijamy Festiwalowy Amfiteatru położony nad j. Czos. To tutaj odbywają się największe mrągowskie imprezy: Mazurska Noc Kabaretowa, Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej, Festiwal Weselnych Przebojów oraz wiele innych. Promenadą dojeżdżamy do ratusza.

⇒ Historia

Niebieski szlak rowerowy "Duża pętla mrągowska" został oznakowany w 2008 r.W 2014 r. zostało odnowione oznakowanie na odcinkach wspólnych ze szlakami "Grodzisk Pruskich" i "Ernsta wiecherta".W 2023 r. szlak został częściowo odnowiony.