Poznajemy niedostępne kąty Starostwa Powiatowego
Poznajemy niedostępne kąty Starostwa Powiatowego

Codziennie wielu mieszkańców naszego miasta mija Starostwo Powiatowe. Poza bywaniem w roli petenta pewnie nie zadałeś sobie nigdy pytań: Jak wygląda konstrukcja dachu? Co stało w tym miejscu 300 lat temu? Jakie tajemnice skrywa budynek? Wejdziemy do dawnej sypialni starosty!

Trochę historii:

Dnia 3 lipca 1818 ukazało się zarządzenie Królewskiego Zarządu w Gumbinach o nowym podziale Okręgu na 16 powiatów. Zarządzenie brzmiało:

„Dotychczasowy podział administracyjny Okręgu na 9 powiatów został uznany za niewystarczający i w obliczu zarządzenia Rządu Prowincji o poprawie podziału administracyjnego z 30 kwietnia 1815 nie mógł zostać utrzymany. Podział Okręgu na 16 powiatów uzyskał potwierdzenie w Najwyższej Instrukcji Jego Królewskiej Mości w dekrecie z 24 kwietnia 1816 roku. Nowe powiaty zostały przekazane mianowanym starostom. Według Zarządzenia Królewskiego starostom mają pomagać sekretarze. Nazwiska sekretarzy będą przez nas podane w odpowiednim czasie. Zarząd powiatów zacznie działać od 1 września tego roku”.

Zapraszamy na zwiedzanie najbardziej reprezentacyjnego budynku Mrągowa! Wydarzenie odbywa się w ramach Jubileuszu 200-lecia Powiatu Mrągowskiego. Uczestnicy zwiedzą reprezentacyjne pomieszczenia jak gabinet starosty, ale też zobaczymy ogromny dach. Prosimy o NIEreprezentacyjny ubiór! Dlaczego? Zobaczysz.

Uczestnicy poznają architekturę budynku oraz jego otoczenie, zwiedzimy reprezentacyjne pomieszczenia Starostwa. Część budynku należącego obecnie do starostwa powiatowego mieściła dawniej prywatne pokoje urzędującego starosty. Zobaczymy gdzie był pokój muzyczny, jadalnia, gabinet pracy i sypialnia. Na koniec zobaczymy ogromną konstrukcję dachową. W gabinecie starosty zaprezentowane zostaną insygnia władzy. Prosimy o skromny ubiór petenta oraz nakrycie głowy, odpowiednie do chodzenia po „niedostępnych kątach”.
 
Zwiedzanie z okazji „Nocy Muzeów” odbędzie się 18.05 br. (piątek) o godz. 20.00 przed budynkiem. Przewodnikiem będzie Robert Wróbel.
Organizator: Starostwo Powiatowe w Mrągowie
Partnerzy: Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”, Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej