SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ ZAMEK KRZYŻACKI W RYNIE

⇒ Informacje ogólne

Zamek zbudowany na wzgórzu pomiędzy dwoma jeziorami był siedzibą Komturii. Oprócz funkcji militarnych zamek pełnił rolę administracyjno-gospodarczą.  Obecnie na zamku mieści się hotel.

⇒ Położenie

Ryn to miasto w powiecie giżyckim. Położone jest nad dwoma jeziorami Ryńskim i Ołów.

Ryński zamek znajduje sie w centrum miasta.

⇒ Informacje szczegółowe

Z inwentarzy z początków XV wieku dowiadujemy się, że w pomieszczeniach zamkowych znajdowała się kuchnia, piekarnia a nawet browar. W 1507 roku wymienia się także poddasze, kaplicę, prochownię i zbrojownię, a w latach 1515-1524 wyszczególniono również istnienie kapitularza, refektarza, dormitorium, izby pisarza i kucharza, łaźni oraz pokoju gościnnego. Z kolejnych spisów można dowiedzieć się o istnieniu w Ryńskiej warowni również słodowni, piwnicy, magazynu miodu, młyna zbożowego, prochowego, spichlerza i folusza. XVIII wieczna, czteroskrzydłowa, nieregularna bryła zamkowa z wydłużonym dziedzińcem - była wynikiem wielu przebudowywań z XVI wieku i później. Pierwsze zmiany wprowadzono w 1525 roku, a kolejne w XVII wieku, kiedy to chciano urządzić wygodną, myśliwską rezydencję dla Księcia. Wtedy właśnie powstało skrzydło południowo-zachodnie z przejazdem bramnym i skrzydło północno-zachodnie. Zawsze, kiedy zmieniali się właściciele i użytkownicy zamku - zmieniał się także jego wygląd oraz przeznaczenie.

⇒ Historia

Poznaj historię zamku w Rynie

⇒ Galeria 

www.zamekryn.pl

Zapadająca na zawsze w pamięć lekcja historii to zwiedzanie Zamku w Rynie - świadka burzliwych dziejów Mazur i dawnych Prus Wschodnich. Oryginalne wnętrza, pięknie zachowane elementy gotyckich portali i sklepień, bogaty zbiór oryginalnych elementów uzbrojenia, charakterystycznych dla wojsk prominencji wschodniej i wojska słowiańskiego - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają zwiedzających Gości. Wśród zgromadzonych eksponatów znaleźć można niezwykłe przedmioty: hełmy i szyszaki normańskie (X-XI w.), topory, czekany (IX-X w.), topory rycerskie, włócznie na zwierza (VIII-XII w.), miecze półtoraręczne, będące na uzbrojeniu wojsk krzyżackich i polskich (XII-XIII w).

Zwiedzanie rozpoczyna się przy recepcji Hotelu.

Z uwagi na jakość prezentacji grupa zwiedzających nie powinna przekraczać 40 osób.

⇒ Kontakt

Hotel Zamek Ryn
Plac Wolności 2
11-520 Ryn
tel. 87 429 70 00
www.zamekryn.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Ryńskie Zbiory Muzealne

Muzeum Regionalne w Sądrach

⇒ Nocleg w pobliżu

Mrągowo

Sądry