SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Kontakt
Atrakcje w pobliżu

  

ARTYKUŁ ŚCIEŻKA EDUKACYJNA BOROWSKI LAS

⇒ Informacje ogólne

Ścieżka edukacyjna „Borowski Las” ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym życie lasu m.in. jego budowę, mieszkańców, ekologię, gospodarkę leśną i łowiecką. Na szlaku ścieżki znajduje się wiata edukacyjna "Zielona klasa", a w jej niedalekiej odległości izba edukacyjna. Długość: 1700 m. Orientacyjny czas przejścia 1  godzina.

⇒ Położenie

Jadąc drogą nr 600 z Mrągowa do Szczytna w miejscowości Borowe przed tablicą Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie” należy skręcić w prawo w polną drogę. Po przejechaniu 500 m po lewej stronie jest parking, na którym należy pozostawić samochód.

⇒ Informacje szczegółowe

Przebieg trasy

Ścieżka „Borowski Las” przybliża odwiedzającym życie lasu. Spacer po borze sosnowym zaczynamy od poznania pięter roślinności w lesie i ich mieszkańców. Najniżej umiejscowiona jest ściółka leśna z glebą. Wystarczy schylić się i wśród suchych liści dojrzymy krocionogi, skulice, mrówki, wije.

Troszkę wyżej jest runo leśne, a w nim wśród ziół, krzewinek i grzybów żyją jaszczurki, jeże drobne gryzonie. Podszyt, utworzony przez krzewy ( leszczyna, kruszyna, bez, kalina), zamieszkują ptaki, gryzonie, owady. Ostatnim piętrem, górującym nad pozostałymi są korony drzew. Zamieszkują je różne gatunki ptaków, owadów, a także ssaki (np. wiewiórki).

Jeden z przystanków mówi o dokarmianiu zwierzyny. Widzimy tam lizawkę ( słupek z otworami, w którym znajduje się sól kamienna) oraz paśnik (drewniana konstrukcja służąca do wykładnia pożywienia dla zwierzyny).

Ciekawy przystanek dotyczy chrustu. Na pierwszy rzut oka, co może być interesujące w stosie gałęzi? A jednak leśnicy pozostawiają gałęzie na zrębach, trzebieżach, czyszczeniach. Jest to biomasa, którą chętnie zasiedlają różne owady, ale nie tylko. Jest to dom dla padalca, żmii zygzakowatej, ryjówki aksamitnej, myszy polnej, kuny leśnej i wielu innych.

Na szlaki ścieżki znajduję się też wiata edukacyjna „Zielona klasa”. Jest to miejsce przeznaczone dla uczestników „Zielonej lekcji”, turystów, uczestników szkoleń. Grupy korzystające z wiaty dokonują wcześniej rezerwacji u leśniczego Leśnictwa Borowo (tel. 89/742-73-88) lub w Nadleśnictwie Mrągowo. Palenia ognisk dopuszczone jest tylko dla grup zorganizowanych, po uzyskaniu każdorazowej zgody od Nadleśnictwa Mrągowo.

Ścieżka przyrodnicza nie jest przeznaczona do jazdy quadami!

Pobierz folder - Ścieżka edukacyjna "Borowski Las" (pdf)

 

⇒ Historia

Ścieżka edukacyjna "Borowski Las" została utworzona przez Nadleśnictwo Mrągowo we współpracy z Fundacją „Rodowo".

⇒ Kontakt

Nadleśnictwo Mrągowo
ul. Warszawska 49
11-700 Mrągowo
tel. +48 89 741 22 36
www.mragowo.olsztyn.lasy.gov.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Lasy Sorkwickie

Rezerwat Gązwa

Pałac w Sorkwitach

Żółty szlak rowerowy "Lasy Sorkwickie"

Ścieżka w Parku w Sorkwitach

Spływ kajakowy

Spływ łodzią po Krutyni