SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ SZLAK PIESZY GÓRA CZTERECH WIATRÓW

⇒ Informacje ogólne

Rodzaj: szlak pieszy oznakowany kolorem żółtym
Trasa: Mrągowo (ratusz) - skwer Jana Pawła II - promenada nad j. Czos (ul. Nadbrzeżna) - plaża na os.Grunwaldzkim - ścieżka pieszo - rowerowa Mazurskiej Pętli Rowerowej - ul. Wojska Polskiego - droga przy ogródkach działkowych - ścieżki leśne - ścieżka Mazurskiej Pętli Rowerowej - Miejski Las (Góra Czterech Wiatrów) , Długość: 8,2 km
Administrator: Urząd Miejski w Mrągowie, Ref. Promocji i Rozwoju

⇒ Położenie

Szlak prowadzi głównie brzegiem jeziora Czos. Spacerując nim mamy okazje podziwiać jezioro z innej perspektywy, mało znanej mieszkańcom i turystom - z drugiej strony miasta kierując się na Półwysep Czterech Wiatrów. Tereny, którymi prowadzi szlak są wyjątkowo malownicze. Zachwyca las i jezioro z zatoczkami. Miejscem, do którego zmierza szlak jest Półwysep Czterech Wiatrów, skąd roztacza się panorama na jezioro i miasto.

Pobierz plik gpx...

⇒ Informacje szczegółowe

Km Km Opis
0,0  

Szlak rozpoczyna się w centrum miasta, przy ratuszu obok Informacji Turystycznej (ul. Ratuszowa 5). Wraz z tym szlakiem swój początek i koniec mają następujące szlaki: rowerowy niebieski „Duża Pętla Mrągowska”, rowerowy zielony „Wokół jeziora Juno”,  pieszy czerwony „Szlak pięciu jezior.Kierujemy się do molo (po drugiej stronie jeziora Czos widoczny jest amfiteatr) i ul. Nadbrzeżną dochodzimy do przeprawy promowej.

1,6  

Mijamy przeprawę promową nad jeziorem Czos.  

2,0   Plaża przy ul. Grunwaldzkiej. Warto wejść na wieżę widokową. Kierujemy się na ścieżkę Mazurskiej Pętli Rowerowej (MPR) i dochodzimy do ul. Wojska Polskiego.
3,0  

Przy ul. Wojska Polskiego kierujemy się w lewo wg oznakowania. 

3,3   Wchodzimy na szeroką ścieżkę pieszo-rowerową. Idziemy prosto. Po lewej mijamy domki jednorodzinne, a po prawej na skarpie widzimy os. Metalowców.
3,6  

Skręcamy w lewo na drogę szutrową. Idziemy wzdłuż ogrodów działkowych, które mijamy z prawej strony. Po lewej w oddali widać os. Grunwaldzkie.

4,2   Skręcamy w lewo w drogę leśną. Prosto prowadzi niebieski szlak rowerowy i Mazurska Pętla Rowerowa.
5,0  

Dochodzimy do jeziora,ścieżka prowadzi przez las wzdłuż brzegu jeziora.

5,2  

Szlak prowadzi bezpośrednio wzdłuż zachodniego brzegu jeziora.

6,0  

Przechodzimy pod  pierwszym wiaduktem i skręcamy w lewo na ścieżkę Mazurskiej Pętli Rowerowej  i niebieskiego szlaku rowerowego "Duża Pętla Mrągowska". Uwaga! Istnieje możliwość przejścia ścieżką prowadzącą przed wiaduktem przy mostku nad rzeką Dajną.

6,3   Skręcamy w lewo i przechodzimy pod drugim wiaduktem. Szlaki rowerowe prowadzą w prawo (MPR ma oznakowany odcinek prowadzący na G4W), idziemy prosto. Po lewej stronie mijamy j. Czos. 
7,8  

Rozwidlenie dróg. Prosto można dojść do przeprawy promowej i Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo–Kondycyjnego. Promem możemy udać się na drugą stronę jeziora  do miasta. Szlak pieszy prowadzi w prawo betonowymi płytami typu jumbo pod górkę. 

 8,2  

Ośrodek rekreacyjno sportowy "Góra Czterech Wiatrów". Na terenie ośrodka znajduje się kemping, plaża, restauracja i Miejsce Obsługi Rowerzystów z wieżą widokową. Zimą G4W funkcjonuje jako ośrodek narciarski.

 

⇒ Historia

Szlak pieszy Góra Czterech Wiatrów został oznakowany przez Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej w 2012, w 2023 r. został zmodyfikowany w niewielkim stopniu jego przebieg i został on w całości odnowiony.

⇒ Kontakt

Ref. Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie
ul. Ratuszowa 5
11-700 Mrągowo
tel. +48 89 544 40 90

www.it.mragowo.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

Szlak kajakowy rzeki Dajny

Całoroczny Ośrodek Sportowy Góra Czterech Wiatrów

⇒ Nocleg w pobliżu

Mrągowo

Miejski Las